LIVE UPDATES
Editorial

Një dhuratë për Ramën nga KASaphana e zgjedhjeve

As Komisioneri dhe as KAS nuk mund ta shkelin ligjjn dhe ta regjistrojnë. Por, kur refuzojnë PD dhe pranojnë si PD grupimin e pakicës dhe njohin si kryetar në detyrë Alibeajn, atëherë bëhet e qartë se juristët e KAS nuk janë bamirësit e opozitës, por kamikazët e pushtetit.

16 Mars 2023, 15:39 Nga Enton Abilekaj
Një dhuratë për Ramën nga KASaphana e zgjedhjeve
Enton Abilekaj

Lejimi i hyrjes së një partie në zgjedhje nuk mund të quhet i keq. Opozitar apo jo, grupimi i Alibeajt nuk duhet të privohej nga gara, pavarësisht korrektësisë me ligjin. Edhe nëse vendimi antiligjor i KAS është marrë me urdhër politik dhe me symbyllur, nuk mund të qortohet se i dha mundësinë një force politike të hyjë në zgjedhje dhe një grupi votuesish, sado të vogël, të drejtën për të zgjedhur përfaqësuesit e preferuar.

Problemi lind kur ky vendim bëhet pjesë e nje skeme për të goditur opozitën kryesore, kur anëtarët e KAS, ndërkohë që e dinë se po shkelin ligjin bëjnë sikur japin Drejtësi, për të justifikuar Padrejtësinë që i bëjnë opozitës kryesore. Partia Demokratike, ajo që përfaqëson demokratët, jo për fajin e vete, nuk u regjistrua në gjykatë, jo për fajin e vete, nuk i ka dokumentet që kërkon ligji për tu regjistruar në zgjedhje.

As Komisioneri dhe as KAS nuk mund ta shkelin ligjjn dhe ta regjistrojnë. Por, kur refuzojnë PD dhe pranojnë si PD grupimin e pakicës dhe njohin si kryetar në detyrë Alibeajn, atëherë bëhet e qartë se juristët e KAS nuk janë bamirësit e opozitës, por kamikazët e pushtetit.

Ish-ministri i Drejtësisë, për të manipuluar ligjin dhe publikun, e pyeti përfaqësuesin e Lulzim Bashës, a pati kontestime kur Alibeaj u caktua kryetar në detyrë? Skema bajate, që kishte për qëllim të fashiste pyetjet në fakt ngriti një pikëpyetje të madhe: Me çfarë dokumentash KAS e ka pranuar Alibeajn si kryetar në detyrë? A ka dorëzuar PD e vulës vendimin e Këshillit Kombëtar për t'i dhënë detyrën e kryetarit Alibeajt? Çfarë kredencialesh ka çuar? A kanë përgjegjësi ligjore ata që pranojnë dokumente të falsifikuara dhe tejkalojnë kompetencat duke marrë vendime që i takojnë vetëm gjykatës, për njohjen e Alibeajt si kryetar në detyrë?

Sigurisht që KAS nuk ka marrë asnjë vendim të Këshillit Kombëtar se nuk është mbledhur kurrë, por ka pranuar të shkelë ligjin.

Të njëjtën shkelje mund ta bënte edhe me PD- në, të pranonte dokumentet e përfaqësuesit ligjor, ta njihte Berishën si kryetar dhe ta regjistronte në zgjedhje. Kjo shkelje do vinte në vend vullnetin e të paktën 500 mijë votuesve, kjo shkelje do të ishte një hap për drejtësinë që e mohon gjykata.

Në vend të kësaj, KAS mori një vendim, të detajuar me njohjen e kryetarit Alibeaj, në shërbim të dëshirës së autokratit për të prishur zgjedhjet dhe paravendosur rezultatin. Gjithë benefitet që shteti ia jep opozitës për të konkuruar në mënyrë të barabartë me maxhorancën, do t'i fitojë një grupim që nga ato benefite nuk nxjerr dot vota për vete, por merr nga opozita për t'i shërbyer Ramës.

Sot, KAS vendosi që fondet shtetërore që i takojnë opozitës, të përdoren hapur dhe ligjërisht kundër opozitës, vendosi që koha televizive që ligji i garanton opozitës, të përdoret kundër saj.

Tani Edi Rama është gati të futet në zgjedhje.

enton abilekaj analiza nga enton abilekaj

Sondazh

Poll
Editorial 9 Mars 2023, 12:35 Ditmir Bushati

Mes ideales dhe të mundshmes

Negociatat e 27 Shkurtit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në Bruksel përfunduan me arritjen e një marrëveshjeje të propozu...

Editorial 7 Mars 2023, 09:16 Meri Lika

Diktatura e Absurdit

Meri Lika Do ta nis shkrimin tim me një strofë nga teksti i një kënge për fëmijë, me titull “Mbretëria me kok...

Editorial 2 Mars 2023, 08:58 Meri Lika

Yuri, nëse vula...!

Meri Lika  “Pse s’më erdhe kur të prita 100 vjet po m’bahet dita.” Nuk e di ku i kam lexuar këto vargje, t&eum...

Editorial 28 Shkurt 2023, 13:39 Arber Zaimi

Mbi “marrëveshjen”

Arber Zaimi Mbi “marrëveshjen”. 1. Ajo nuk është nënshkruar ende. Kur të nënshkruhet i bien thonjëzat dhe b...

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN