LIVE UPDATES
Editorial

Nga materniteti në qeli- Eksperimenti i drejtësisë me Dianën

Ajo është sot në burg jo se po vuan dënimin, por se nuk ishte mjaftueshëm e zonja dhe e fortë për të përdorur mjetet e kudonjohura tashmë për t'ju shmangur burgut

15 Mars 2023, 12:27 Nga Fjola Graçi
Nga materniteti në qeli- Eksperimenti i drejtësisë me Dianën
Naimi, burri i dyte i Dianes

Diana Bahçja do të duhet të shijonte ditët e para me krijesën që mbajti 9 muaj brenda vetes, por ky nuk ishte rasti i saj. Diana është në burgun e grave, ndërsa foshnja po rritet vetëm nga i ati, burri i saj i dytë, që në pamundësi për t'i ofruar "ngrohtësinë e nënës" po i mundëson vetëm rritjen fizikisht. Ajo që ka ndodhur në rastin e kësaj gruaje, përfshirë një mungesë totale të ndjeshmërisë nga ana e gjykatës, tregon edhe farsën me mbrojtjen e grave, luftën për barazi, ndihmesën për kushte të barabarta, kauzat feministe dhe gjithçka që në këtë vend përdoret për përfitime vetjake.

Diana ishte e martuar disa vite më parë. Me bashkëshortin e saj, të dy vendosën të ndaheshin, ndërsa më mes të tyre ishte një fëmijë, një vajzë e vogël. Gjykata vendosi që palët të ndaheshin, fëmijën e mbajti babai, ndërsa Diana kishte detyrimin ti përgjigjej financiarisht. Mospërmbushja e këtij detyrimi e ka çuar sot në burg. 

Por pa i hyrë sqarimit të një rrethane tërësisht familjare mes të dyve, edhe në rast se është kështu, sot problemi nuk është ky. Sot një foshnje e porsalindur nuk ka nënën afër dhe ky është thelbi që do të duhet të kishte gjyqtari që vendosi ndryshimin në vend të parë në 'hierarkinë' e dëmit të kësaj gruaje.

A ka rëndësi për shtetin, për shoqërinë, për familjen zbatimi i ligjit kaq me rigorozitet përpara një fëmije që nuk i mundësohet përkujdesi në javët e para të jetës? Një rast si ky, drejtësia shqiptare bën mirë ta ruajë, ta ofrojë si shembull për  dehumanizmin e qenies njerëzore, që pasi pranon paratë e kujtdo krimineli, vendos të zhbëjë familjen me argumentin se ka zbatuar ligjin. Diana është profili ekzakt që tregon se për kë bëhet ligji. Me saktësinë e një sahati, shteti vepron tek hallexhiu, tek i pambrojturi, tek njerëzit që nuk kanë njohuri dhe mundësi për të gjetur gropa në sistem dhe për të përfituar prej tyre.

Ajo është sot në burg jo se po vuan dënimin, por se nuk ishte mjaftueshëm e zonja dhe e fortë për të përdorur mjetet e kudonjohura tashmë për t'ju shmangur burgut. Ato mjete që liruan nga burgu Dan Hutrën për ta patur jashtë dhe për të vrarë lirshëm 3 gra, ato mjete që çojnë në spital çdo zyrtar të korruptuar se zemra e tyre e dobët nuk e mban dot burgun, të njëjtat mjete që lanë jashtë burgut në sy të të gjithëve Fajton Muratin dhe shokët e tij, në një drejtësi që nuk ka mbajtur kurrë erë drejtësi. 

Drejtësia e vulosur me çertifikatë ndërkombëtare Vettingu nuk gjen te Diana asnjë rrethanë që mund ta lehtësojë, duke harruar qëllimisht se në rastin e saj, ligji e lë të hapur mundësinë që kur nëna është shtatzënë dhe fëmija nuk i ka bërë akoma 1 vjeç, ekzekutimi i vendimit të dënimit të shtyhet. Por jo, drejtësia e ndau foshnjen nga burimi i tij i parë i jetës, sepse ligji është mbi gjithçka. Nuk ka argument më të fortë për një gjykatës sesa mungesa e qumështit të gjirit. Për këtë Dianës nuk i duhet pushteti. 

Kur nuk ka kaluar asnjë javë nga 8 marsi, ato që dolën dhe bërtitën në 8 mars, nuk dolën te Burgu i grave në Tiranë. Afërsia nuk i ndihmoi t'i gjendeshin pranë një gruaje që nuk njeh ligjet, nuk ka akses në media, nuk ka asnjë instrument që mund të mbrohet përveç është nënë. Me gjasë duke numëruar ende paratë e projekteve që kanë në duar, Dianën e kanë lënë vetëm përballë një drejtësie që punon në vetëm një drejtim./Dosja.al

diana bahcja rasti i diana bahcjas

Sondazh

Poll
Editorial 9 Mars 2023, 12:35 Ditmir Bushati

Mes ideales dhe të mundshmes

Negociatat e 27 Shkurtit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në Bruksel përfunduan me arritjen e një marrëveshjeje të propozu...

Editorial 7 Mars 2023, 09:16 Meri Lika

Diktatura e Absurdit

Meri Lika Do ta nis shkrimin tim me një strofë nga teksti i një kënge për fëmijë, me titull “Mbretëria me kok...

Editorial 2 Mars 2023, 08:58 Meri Lika

Yuri, nëse vula...!

Meri Lika  “Pse s’më erdhe kur të prita 100 vjet po m’bahet dita.” Nuk e di ku i kam lexuar këto vargje, t&eum...

Editorial 28 Shkurt 2023, 13:39 Arber Zaimi

Mbi “marrëveshjen”

Arber Zaimi Mbi “marrëveshjen”. 1. Ajo nuk është nënshkruar ende. Kur të nënshkruhet i bien thonjëzat dhe b...

Editorial 28 Shkurt 2023, 11:32 Henry Kissinger

ChatGPT, Revolucion intelektual?

Henry Kissinger Një teknologji e re po përpiqet ta transformojë rrënjësisht procesin njohës tek njerëzit, që nga ko...

Editorial 24 Shkurt 2023, 13:17 Politico

Si e dëboi Moska Francën nga Afrika

Foto Ilustruese Flamuri francez u ul për herë të fundit në kampin ushtarak Bila Zagré në Burkina Faso të diel&eum...

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN