LIVE UPDATES
Editorial

25 vjet të lirë, Perëndimi s'është penduar

Më 24 mars 1999 në orët e para të mbrëmjes, Aleanca nisi fushatën e saj ushtarake. Në 20:10, sirenat u dëgjuan në Beograd menjëherë pas dy shndritjeve portokalli në qiell.

12 Qershor 2024, 17:07 Nga Gazeta Express
25 vjet të lirë, Perëndimi s'është penduar
foto ilustruese

KOSOVË- Perëndimi s’është penduar që intervenoi për ta ndalur luftën në Kosovë. Shteti i ri ballkanik shënon sot 25 vjetorin e çlirimit. Kur refugjatët kosovarë luftonin ta imagjinonin kthimin në vendin e tyre në luftë, Perëndimit po i humbte durimi me Serbinë.

Komuniteti ndërkombëtar, me përjashtim të Rusisë, e kishte paralajmëruar disa herë Sllobodan Millosheviqin me masa të papërcaktuara ushtarake nëse nuk i jep fund represionit të përgjakshëm në Kosovë. Kasapi i Ballkanit ishte i pabindur, ndoshta pa e imagjinuar se aleanca më e fuqishme në botë, NATO do të ndërhynte në këtë lloj konflikti.

Në një takim të fundit në Londër, gjashtë vendet e Grupit të Kontaktit për ish-Jugosllavinë (Shtetet e Bashkuara, Rusia, Mbretëria e Bashkuar, Italia, Gjermania dhe Franca), i kërkuan presidentit të atëhershëm serb që t’i pranonte kërkesat e tyre.

Po vinte koha për zbatimin e skenarit të hartuar në deklaratën për shtyp të publikuar në Londër, ku thuhej se nëse Millosheviqi nuk i jep fund “veprimeve të forcave të tij të sigurisë kundër popullatës civile” në Kosovë, komuniteti ndërkombëtar do ta paraqiste një rezolutë në OKB, duke i hapur rrugë përdorimit të forcës.

Më 24 mars 1999 në orët e para të mbrëmjes, Aleanca nisi fushatën e saj ushtarake. Në 20:10, sirenat u dëgjuan në Beograd menjëherë pas dy shndritjeve portokalli në qiell.

“NATO hyn në luftë kundër Serbisë. Manovrat e fundit diplomatike nuk e kanë bindur Millosheviqin ta pranojë planin perëndimor për Kosovën” raportonte gazeta franceze, Liberation.

Pas bombardimeve 78 ditëshe kundër caqeve serbe, trupat e NATO-s hynë në Kosovë më 12 qershor 1998. Përreth rrugëve, mijëra fëmijë iu dhuronin lule, një plakë i jepte qershi një ushtari amerikan, disa hidheshin mbi tanket e automjetet ushtarake të NATO-s. Liria që ishte bërë e vështirë të imagjinohej, kishte ardhur.

Një vit para se NATO të intervenonte, përpjekjet diplomatike të liderit të shqiptarëve, Ibrahim Rugova po merrnin formë. Ai ishte i bindur në mbështetjen e Perëndimit, siç edhe ndodhi.

Ai do të mbetej më i mbështeturi në Kosovë edhe pas luftës, pavarësisht kapitalit të simpatisë që dukej se e gëzonte UÇK-ja në mesin e shqiptarëve pasi lufta përfundoi.

Ushtria Çlirimtare e Kosovës u pajtua të çarmatosej dhe u shndërrua në Trupat Mbrojtëse të Kosovës.

Rugova, së bashku me ish-udhëheqësit e luftës do të merrnin pjesë në negociatat për statusin e Kosovës. Ai vetë nuk mundi ta shohë Kosovën të bëhej tamam shtet i pavarur në vitin 2008. Dy vjet para shpalljes së shtetit, lideri karizmatik i luftës së Kosovës për pavarësi vdiq në moshën 61-vjeçare nga kanceri në mushkëri, pikërisht në momentin kur do të fillonin negociatat me ndërkombëtarët për “statusin përfundimtar” të vendit.

Ky përvjetor i 25-të i çlirimit, ish-udhëheqësit e luftës së UÇK-së i gjen në qeli të Gjykatës Speciale në paraburgim dhe para një procesi të stërzgjatur gjykimi, të akuzuar për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit që pretendohet të jenë kryer gjatë periudhës së luftës, periudhë për të cilën ata thonë se ndjehen më së shumti krenar.

Ish udhëheqësi i luftës guerile, Hashim Thaçi megjithatë mundi të mbërrinte deri në krye të vendit të cilin po ai do ta deklaronte të pavarur më 17 shkurt 2008.

Ndërkombëtarët përmendin progresin e madh që thonë se e ka arritur Kosova për 25 vjet liri.

Përveçse u bë shtet dhe u njoh nga vendet kryesore të botës, Kosova tash ka ushtri, dhe me ndihmën e aleatëve ka arritur të anëtarësohet në disa organizata ndërkombëtare.

Dialogu me Serbinë, ndërkaq, vazhdon të jetë pengesa kryesore për shtetin e ri ballkanik, për përvjetorin e lirisë së të cilit, të hënën në Kuvendin e Kosovës ishte ish-kryeministri britanik, Tony Blair, një nga personat kyç që e bënë të mundur intervenimin e aleancës perëndimore për ndaljen e luftës.

Kryeministri Albin Kurti, tha sot se intervenimi i NATO-s ishte një histori nga e cila Kosova nxori mësim.

“Dhe kjo kuptohet më së miri nga rreshtimi gjeopolitik dhe gjeostrategjik i vendeve tona sot. Sikur atëherë, edhe tani, Serbia rri e rreshtuar prapa Rusisë, ashtu siç Rusia qëndron prapa shumë veprimeve të Serbisë. Kurse shteti ynë, Kosova dhe populli i saj, bashkë me Shqipërinë, në vazhdimësi ka shkuar duke i forcuar lidhjet dhe aleancën e saj me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, me Britaninë e Madhe, me Gjermaninë dhe Turqinë, me Francën dhe Italinë dhe me vendet e tjera partnere perëndimore”, tha ai.

“Bashkimi Evropian është familja jonë e synuar politike, kurse NATO-ja është destinimi ynë ushtarak. Andaj sot po e shënojmë 25 vjetorin e çlirimit të Kosovës duke qëndruar bashkë me aleatët tanë njësoj si më 12 qershor dhe njësoj si në ditët e para të çlirimit”, tha kryeministri në seancën solemne të Kuvendit.

Nga perspektiva e sotme, 25 vjet më parë fillimi i luftës nga NATO për një territor në të cilin Serbia ushtronte terror të shfrenuar mund të duket i pamundur ose pak i besueshëm. Serbia nuk ka pushuar së vajtuari për ‘agresionin’ ndaj saj pa i pranuar kurrë krimet. Nëse Tony Blair do të mund të konsiderohej sot si zëdhënës i asaj ndërmarrjeje, Perëndimi nuk është penduar për bombat që i hodhi për kosovarët. “Ne ndihmuan dhe unë kurrë nuk u pendova për këtë”, iu tha ai të hënën deputetëvë të Kosovës.

25-vjetori i clirimit te kosoves

Sondazh

Poll
Editorial 4 Qershor 2024, 17:28 Enton Abilekaj

Zemërimi i Edi Ramës

Enton Abilekaj Pa u bërë akoma 3 ditët e shenjta të harresës, Edi Rama doli sot me një autoregjistrim për të th&eu...

Editorial 18 Maj 2024, 08:07 Fatos Lubonja

Pse shkoi Rama në Greqi?

Fatos Lubonja TIRANA-  Shprehje “Nacionalizmi është streha e fundit e horrave” është e shumëcituar, por shpe...

Editorial 20 Prill 2024, 10:34 Ditmir Bushati

Spiralja e rrezikshme e përshkallëzimit

foto ilustruese Fundjavën e kaluar Irani ndërmorri një sulm të drejtpërdrejtë kundër Izraelit, përmes ​​qindra dron...

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Abuzimet me fondet për bujqësinë/ Zhupa: Nuk duam t'i bëjmë gjyqin Frida Krifcës, le t'ja bëjë SPAK

Bardhi në Kuvend: Konferenca e Kryetarëve nuk e ka në kompetencë të refuzojë këtë kërkesë

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta