LIVE UPDATES
Editorial

Pa brirë ti je mbret, pa brirë je pasha!

E kështu partia e vulës, pëpara syve të mi, është bërë kau që beson se pa brirë do të jetë mbret, pasha dhe modern të cilin aq shumë e kishte ëndërruar ujku Rama e që tashmë e ka mundësinë ta shijoj ndoshta të shoqëruar edhe me një gotë verë.

17 Mars 2023, 11:59 Nga Meri Lika
Pa brirë ti je mbret, pa brirë je pasha!
Meri Lika

Të të dhurojnë vulën e partisë më të madhe opozitare kur e di se nuk ke antarësinë e asaj partie dhe për më tepër kur këtë vulë ta dhuron kundërshtari yt politik, sipas mendimit tim do të thotë ta mendosh veten mbret kur nuk ke mbretëri.

Kjo vendim, më kujtoi një nga filmat vizatimor që aq shumë e kemi parë kur ishim fëmijë, “Kau dhe ujku” ku ujku i vetëdijshëm se e kishte të pamundur ta hante kaun, mundohej ta joshte e ta bindte që kau të dorëzonte armën e tij të vetme brirët duke i thënë “pa brirë ti je mbret, pa brirë je pasha, pa brirë është edhe moda...” .

E kështu partia e vulës, pëpara syve të mi, është bërë kau që beson se pa brirë do të jetë mbret, pasha dhe modern të cilin aq shumë e kishte ëndërruar ujku Rama e që tashmë e ka mundësinë ta shijoj ndoshta të shoqëruar edhe me një gotë verë.

Asnjëherë nuk e kam menduar politikën si “luftë” të ndershmërish apo qoftë edhe si luftë konceptesh, por gjithmonë e kam menduar se eshtë luftë interesesash të cilat kanë forma konkave dhe konvekse në varësi të situatës, dhe se “luftrat” sado të drejta apo të padrejta qofshin, duhet të bëhen me dinjitet.

Ah ky dinjiteti i shkretë!

Sipas konceptit tim, veshja e njeriut me dinjitet ësht një luftë e vështirë brenda tij, sepse dinjiteti nuk ka masë, si kilogrami, litri apo metri, ai matet me perceptim, me mendim dhe me ndjesi.

“Aksionet” e PD-së së vulës, ka kohë që ia kanë hequr thelbin dinjitetit të politikës, të të mos bërit vegël, servil, i pamoral dhe në fund i pa vlerë.

Duke pranuar shkeljet ligjore me të vetmin qëllim që të përfitojnë sa më shumë, politika alibasho-luliste është duke “ndihmuar” qytetarin që të largohet nga politika, duke e detyruar të bëhet indiferent e në këtë mënyrë ta bëj vulnerabël përballë pushtetit.

Për të forcuar demokracinë është e nevojshme të rikuperohet dinjiteti i politikës. Dhe kjo nuk varet vetëm nga ligjet apo statutet e partive, por mbi të gjitha nga sjellja e njerëzve që e përfaqësojnë atë. Dinjiteti i politikës nuk është çështje personale e individëve që merren me politikë por është çështje e moralit publik.

Të fitosh e më pas të mbrosh dinjitetin në politikë do disa virtyte.

Të jesh dinjitoz kërkon guxim. Unë nuk pretendoj që politikanët tanë të jenë heronjë, por thjesht të respektojnë arsyen e ekzistencës si bartës të ideologjisë dhe dinjitetit të tyre, sepse në fakt, në shumicën e rasteve nuk më pëlqejnë heronjtë ashtu siç nuk më pëlqejnë sjelljet qesharake të politikanëve.

Të jesh dinjitoz kërkon të jesh i përgjegjshëm, një virtyt që ushtrohet së pari pëpara vetes e pastaj përpara të tjerëve.
Të jesh dinjitoz kërkon ndershmëri, ta trajtosh politikën si instrument përparimi të shoqërisë, të konsiderosh që demokracia nuk është thjesht një përfaqësim sipas dëshirave të kryetarit dhe kaq, por se është një përfaqësim i atyre që të votojnë ty, si njeri dhe si individ.
Politika është dinjitoze kur politikanët e bëjnë atë një instrument për të bërë shoqërinë të përparojë.

Të marrësh vendim që partinë t’ia japësh antarësisë do guxim i cili ashtu si dhe dinjitetit duket se nuk ka asnjë lidhje me grupin Alibeaj alias Basha.

Përfundimi i fabulës së filmit vizatimor për copëzën që ka vulën e Partisë Demokratike, sot ka një fund tjetër, në të cilin kau pas heqjes së brirërve mendoi se me të vërtetë ujku e njohu për mbret.

meri lika

Sondazh

Poll
Editorial 16 Mars 2023, 16:56 Anthony Zurcher

AI: Sa 'të frikësuar' duhet të jemi?

Foto ilustruese Inteligjenca artificiale ka fuqinë e jashtëzakonshme për të ndryshuar mënyrën se si e jetojmë jetën...

Editorial 9 Mars 2023, 12:35 Ditmir Bushati

Mes ideales dhe të mundshmes

Negociatat e 27 Shkurtit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në Bruksel përfunduan me arritjen e një marrëveshjeje të propozu...

Editorial 7 Mars 2023, 09:16 Meri Lika

Diktatura e Absurdit

Meri Lika Do ta nis shkrimin tim me një strofë nga teksti i një kënge për fëmijë, me titull “Mbretëria me kok...

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit