LIVE UPDATES
Editorial

'Rroftë evolucioni'! Rishi Sunak me ritme të ngadalta për të shpëtuar Britaninë

I tallur dhe i keqardhur jashtë vendit dhe i turpëruar në shtëpi, kryeministri i ri i Mbretërisë së Bashkuar parashtron vizionin e tij: mbijetesa e më të dobëtve

5 Dhjetor 2022, 07:31 Nga Simon Tisdall
'Rroftë evolucioni'! Rishi Sunak me ritme të ngadalta
Simon Tisdall

Nga Simon Tisdall 

BRITANI- Është bërë e modës të shkarkohet kryeministri i fundit i Britanisë, Rishi Sunak, si i dobët dhe jo mbresëlënës. Ka një arsye për këtë. Ai është. Edhe deputetët konservatorë që e zgjodhën atë pak më shumë se një muaj më parë e përçmojnë performancën e tij. Sunak pa drejtim tashmë ka bërë më shumë kthesa se sa një shofer taksie me shpejtësi.

Kundërshtarët e tij laburist mbajnë një epërsi prej më shumë se 20 pikë përqindjeje. Nëse zgjedhjet do të mbaheshin sot, konservatorët do të përballeshin me një shkrirje të ngjashme me Kanadanë në vitin 1993. Kjo ishte kur Konservatorët Progresivë të Kim Campbell pësuan një luhatje negative prej 27 pikësh dhe u zhdukën plotësisht.

Çfarë do të bëjë bota për Britaninë këto ditë? Me ekonominë më pak të suksesshme në G7, gjysmën e vendit në dukje në grevë dhe një inflacion të madh dhe krizë të kostos së jetesës – të gjitha të përkeqësuara nga Brexit – Britania e Madhe ka rifituar kurorën e saj të viteve 1970 si “i sëmuri i Evropës”. Tory Blather për të qenë ende një fuqi udhëheqëse globale është një shaka e sëmurë.

Pamja e një qeverie në mohim, e kapur pas iluzioneve të madhështisë, vë në siklet miqtë dhe argëton armiqtë. Sunak, fëmijë i emigrantëve aziatikë, pati një mundësi të artë javën e kaluar për të vendosur një ton tjetër dhe për të zhvilluar një qasje më imagjinative në një fjalim të caktuar mbi politikën e jashtme dhe të sigurisë në banketin e kryetarit të bashkisë në Londër.

Ai e pushtoi atë. Në vend të një vizioni të ri për të ardhmen e Britanisë në botë, Sunak shërbeu një menu të butë me klishe Spitfire, ambicie të ngushta, vetë-urime dhe një teori të rishikuar të evolucionit - mbijetesa e më të dobëtve. “Nën udhëheqjen time ne nuk do të zgjedhim status quo-në. Ne do t'i bëjmë gjërat ndryshe. Ne do të evoluojmë.”

Uau! Rroftë evolucioni! A po tallej Sunak? Aspak. Kina, tha ai, paraqiste një "sfidë sistematike për vlerat dhe interesat tona". Si përgjigje, Mbretëria e Bashkuar do të shihte, um, mirë, se si shkojnë gjërat – duke bërë një “hap evolucionar”, çfarëdo që të thotë kjo. Po kështu, Rusia “po sfidon parimet themelore të OKB-së”. Rishi këmbënguli me guxim se "pragmatizmi i fortë" do të zgjidhte hashin e Vladimir Putinit.

Sunak ishte edhe më i çuditshëm për Indo-Paqësorin, një rajon ku Britania nuk ka asnjë biznes të vërtetë gjeopolitik. Kishte para për t'u bërë në Indonezi, tha ai, pra, Marina Mbretërore duhet të mbrojë ngushticën e Malacca-s. Këtu ishte ëndrra perandorake e Kompanisë së Indisë Lindore e ripërpunuar për qilimtarët e shekullit të 21-të.

Është e çuditshme se si nxitësit e Brexit promovojnë tregtinë me qoshet e largëta të botës, duke shitur marrëveshje me Australinë dhe Japoninë, ndërsa e prishin atë me vendet më të afërta me shtëpinë. Duke u rrëmbyer ndaj kryebangerëve konservatorë, Sunak përjashtoi çdo marrëveshje të prapambetur të tregut të stilit zviceran me Evropën. Marrëdhëniet me BE-në do të “evoluojnë” – me sa duket Britania e Madhe bëhet më e varfër dhe më e vetmuar.

Sunak me siguri e di se sondazhet tregojnë se shumica e britanikëve tani mendojnë se Brexit ishte një gabim. Vlerësimet e miratimit të BE-së janë shumë të larta pas përgjigjeve të suksesshme ndaj pandemisë dhe Ukrainës. Izolimi i Britanisë nuk ka qenë kurrë më pak i mrekullueshëm. Megjithatë, ai nuk hartoi asnjë rrugë të besueshme për t'u kthyer drejt mendjes dhe miqësisë.

Duke folur javën e kaluar, David Miliband, një ish-sekretar i jashtëm dhe princi laburist në mërgim, tha se reputacioni global i Mbretërisë së Bashkuar ishte në një zbaticë të ulët. “Ndikimi ynë jashtë – bazuar në pragmatizëm, ligjshmëri, përgjegjësi dhe përkushtim – është njollosur keq”. Kjo ishte një referencë e sjellshme ndaj gënjeshtrave Johnsonian dhe fantazive të Liz Truss.

“Ne duhet të jemi të gjithë në bashkëpunimin politik evropian dhe të njëjtën gjë për sigurinë energjetike,” kërkoi Miliband. Po kështu edhe në mbrojtje. Të them të drejtën, Sunak bëri gjeste në këtë drejtim, por a është zemra e tij? Ajo që ai me të vërtetë dëshiron është që BE të përgjojë emigrantët e paligjshëm.

Ndërkohë, në SHBA, të cilat i ofruan një vizitë shtetërore bujare Emmanuel Macron javën e kaluar , Britania e rrëmbyer shihet me keqardhje, mëdyshje dhe tallje. Nuk janë vetëm shërbimet financiare dhe eksportet e djathit. Presidenti i Francës ka shfrytëzuar Brexit për të rrëmbyer gjithashtu marrëdhënien speciale. E bukur, Boris!

Pretendimet e tjera të Sunak kërkojnë të gjitha një shqyrtim të ngushtë. Si përputhet "përkrahja e vlerave [britanike]" me pranimin në shpinë në abuzimet e të drejtave të njeriut në shtetet e Gjirit , Izrael dhe, le të themi, në Indinë e Narendra Modit? Sunak thotë se Mbretëria e Bashkuar "mbron demokracinë". Me sa duket ai ka harruar Hong Kongun dhe Afganistanin.

Sa për "të ndihmuar të tjerët", çfarë nervi! Si kancelare, Sunak uli ndihmën jashtë shtetit nga 0.7% në 0.5% të të ardhurave kombëtare bruto në një kohë të nevojës ndërkombëtare në rritje. Tani ka dalë se rreth një e treta e të gjithë ndihmës "të huaj" të mbetur në Mbretërinë e Bashkuar shpenzohet në shtëpi, shumica e saj për strehimin e migrantëve të Kanalit.

Përsa i përket mbrojtjes dhe sigurisë, të cilat ai i konsideron një forcë të madhe globale britanike, Sunak ishte gjithashtu mashtrues. "Ne do të qëndrojmë me Ukrainën për aq kohë sa të duhet," u zotua ai. Tingëllon mirë. Megjithatë Kiev kujdes. Në aspektin ushtarak, fuqia dhe shtrirja e Britanisë janë në rënie afatgjatë. Kjo nuk do të ndryshojë. Planet për të rritur shpenzimet e mbrojtjes në 3% të prodhimit të brendshëm bruto janë në pritje të pacaktuar.

Të themi të vërtetën, politika e mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar diktohet kryesisht nga Uashingtoni këto ditë. Më shumë se kurrë, Britania e penduar dhe e anashkaluar tërheq vëmendjen kur SHBA bërtasin – gjë që është një vëzhgim i dobët nëse Donald Trump rimarrë Shtëpinë e Bardhë.

Qasja pasive, evolucionare e Sunak-ut është një recetë për stanjacion dhe thellim të parëndësisë. Një vizion më i ndërgjegjshëm dhe vërtet i ndryshëm për të ardhmen do të fokusohej në atë që Britania e bën mirë, jo në atë që ishte dikur ose që dëshironte të ishte ende. Ajo do të pranonte se rindërtimi i urave me Evropën dhe BE-në është një imperativ strategjik dhe ekonomik. Do të kuptonte se, për një vend të rangut të mesëm, të hendikepuar nga varja koloniale, përdorimi i fuqisë së butë – partneritete, aleanca, ndihma, inovacion, teknologji e lartë, universitete, media, ndikimi kulturor – është mënyra më e mirë për të rikthyer fuqinë dhe besueshmërinë.

Do të hiqte dorën e çuditshme ministrore për Britaninë që "mundi botën" - dhe më në fund do të mësonte, me përulësi të vonuar, të luante me forcat e popullit të saj dhe jo me paragjykimet e tyre.

Marrë nga The Guardian.

rishi sunak simon tisdall

Sondazh

Poll
Editorial 3 Dhjetor 2022, 11:16 Meri Lika

Unë do të protestoj në 6 dhjetor

Që prej ditës kur opozita deklaroi se ditën e Samitit të BE-së “Ballkani Perëndimor” do të protestonte, makiner...

Editorial 24 Nëntor 2022, 10:52 Meri Lika

Peshore e trukuar

Foto ilustruese E vockëla opozitë e opozitës, dhe “gjigandët” e komanduar që e drejtojnë atë, dje publikuan ...

Editorial 21 Nëntor 2022, 10:11 Ditmir Bushati

Ripërtëritja e Procesit të Berlinit

Berlin Në prezantimin e programit pesë vjeçar të Komisionit Europian, më 15 Korrik të vitit 2014, Presidenti Juncker thekso...

Editorial 20 Nëntor 2022, 12:26 Meri Lika

Eagle Hills apo Corrupsion Hills?

Meri Lika Kryefjala e lajmeve dhe informacioneve të javëve të fundit është pa dyshim afera e Portit të Durrësit. Nisur n...

Editorial 18 Nëntor 2022, 16:00 Arber Zaimi

Anti-principi ekonomik i Ramës

Arbër Zaimi Plani i Ramës për Portin e Durrësit po bie erë të keqe. Erë si ajo e “inceneratorëve”. Qeve...

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare