LIVE UPDATES
Editorial

Humbësi etik

13 Mars 2022, 10:30 Nga DOSJA
Humbësi etik

Nga Meri Lika

Në politikë, ekziston një term për ata që humbasin dhe largohen me dinjitet, quhen Humbës Etik.  Humbësit etik janë ata që preferojnë më mirë të humbasin bukur se sa të të fitojnë keq.

Ajo që e përcakton një humbës si Humbës Etik është respektimi i disa parimeve dhe rregullave të lojës. Nëse të fituarit nënkupton shpërfilljen e këtyre vlerave apo normave, ai preferon të humbasë.

Humbësi etik është mbi të gjitha dikush që është i lirë, dikush që ka mjaft respekt për veten për të mos u varur nga rezultatet, është dikush që i pëlqen të eci më lehtë në jetë, pa pengje dhe i pavarur.

Ka raste apo rrethana në të cilat, fiton i keqi, ka raste kur fiton mashtrimi, ashtu siç ka dhe raste kur fiton legjitimiteti. Por në të treja rastet moralin dhe dinjitetin e humbësit nuk mund ta vesh dot kushdo. Këtë kostum e vesh vetëm Humbësi Etik.
Është e thjeshtë të bëhesh fitues i mirë por është shumë e vështirë të bëhesh humbës i mirë.

Gjithmonë më ka pëlqyer debati, ballë për ballë, që kandidatët për presidentë të Amerikës zhvillojnë me njëri-tjetrin gjatë fushatave elektorale, brenda partive të tyre, por edhe me kandidatin e krahut tjetër politik.

Gjithmonë kam dashur që edhe në Shqipëri fushatat elektorale të ishin në nivele të tilla por, kjo gjë nuk ka ndodhur dhe me sa duket nuk ka gjasa të ndodhë.

Për mua, 6 marsi ishte, pak a shumë, një “debat” i tillë brenda Partisë Demokratike dhe në këtë debat fitues doli Sali Berisha.
Ashtu siç Putini e dinte se demokracitë perëndimore nuk do të rrezikonin integritetin e tyre duke luftuar në tokën ukrainase, ashtu edhe zgjedhjet e 6 marsit zbuluan atë që tashmë ishte një sekret i hapur: se Lulëzim Basha nuk do t’i fitonte kurrë zgjedhjet.
Po çfarë tjetër i duhet partisë më të madhe opozitare për të ndryshuar liderin e saj?

Është e kotë të kërkosh shpjegime shtesë: nuk ka asnjë forcë politike që ulet me krahët e kryqëzuar kur konstaton se lideri i saj thjesht nuk punon.

Lulëzim Basha, që pas kuvendit të 11 dhjetorit veshi në fytyrën e tij një buzëqeshje humbëse sepse unë mendoj që as ai vetë nuk e ka menduar ndonjëherë fitoren. Është pikërisht ai që i ka dhënë partisë së tij një mundësi për ta hequr qafe; duke humbur disa zgjedhje, më pas me kuvendin qesharak të 18 dhjetorit, pastaj me bunkerizimin e selisë, mundësi të cilat pjesa e antarësisë që kishte ngelur e papërfilluar dhe e refuzuar nga kupola, i ka kapur në fluturim dhe sigurisht që as atij e as servilëve të tij kjo gjë nuk iu pëlqen.
Të gjithë kemi qenë dhe jemi duke pritur që Lulëzim Basha, të japë dorëheqjen e në partinë më të madhe opozitare të zhvillohen procese normale zgjedhore ku të fitojë ai që mbështetet nga anëtarësia, por kjo gjë jo vetëm që nuk po ndodh por çuditërisht humbësi ka filluar të vendosi kushte se ai do të largohet po të largohet Berisha.

Ngjarjet po tregojnë se Basha do të vazhdojë të zvarritet këmbëve të karriges së kryetarit duke e mbërthyer me kthetra si grabitqari prenë dhe duket një mision i pamundur që Basha të ngrihet në lartësinë e një Humbësi Etik.

Përpjekja e tij dëshpëruese për ta vendosur veten në një peshore me Berishën duke e ditur mirë se nga i anon peshorja, është duke e kthyer atë në politikanin më të paaftë dhe qesharak që skena politike shqiptare ka patur deri më sot.

Basha sot më duket si Goni tek filmi “Mëngjese lufte” i cili thoshte se topi ishte i tij dhe penalltinë do ta gjuante vetë, edhe ai do që ta gjuaj vetë penalltinë, por duke qenë se nuk ka top, do që ta gjuaj penalltinë me topin e Berishës.

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

editorial editorial meri lika meri lika

Sondazh

Poll

Editorial 11 Mars 2022, 17:50

Dy rastet e sindromës së të pasmes në ujë

Nga Meri LikaKemi një shprehje ne shqiptarët “i ra b*tha në ujë”. Në këtë situatë është sot lideri ynë suprem, pas protestave kundër rritjes pa frena dhe pa asn...

Editorial 8 Mars 2022, 13:08

Qëndrimi i Bashës i shërben vetëm Edi Ramës

Nga Dosja.alPërpjekjet e Lulzim Bashës për të qëndruar në krye të Partisë Demokratike pas disfatës së 6 marsit, morën një goditje të rëndë mbrëmjen e së hënës, ...

Editorial 7 Mars 2022, 15:05

Mundësia e fundit që fitoi PD në 6 mars

Nga Enton Abilekaj Lulzim Basha i befasoi të gjithë me daljen përpara mediave në mëngjesin pas disfatës. Pa folur akoma fituesi i zgjedhjeve të pjesshme, Edi Ra...

Editorial 1 Mars 2022, 10:28

E ardhmja e vjedhur e Rusisë

Nga Joschka Fischer“Project Syndicate”Presidenti rus Vladimir Putin ka bërë zgjedhjen e tij. Ai ka nisur luftën kundër Ukrainës. Ky është një moment vendimtar p...

Editorial 26 Shkurt 2022, 12:45

As kriza nuk e bëri Kryeministër

Nga Enton AbilekajI pyetur në Konferencën për shtyp pas Samitit të Jashtëzakonshëm të NATO-s, nëse qëndrimi i Serbisë kundër sanksioneve për Rusinë do të ndikon...

Editorial 25 Shkurt 2022, 11:43

Armiku te Porta

Nga Florion MetohuNuk ka asnjë dyshim që urdhri i Vladimir Putin, në 24 shkurt 2022, për të sulmuar Ukrainën, do të mbahet mend si një nga datat kryesore të she...

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra