LIVE UPDATES
Editorial

Mundësia e fundit që fitoi PD në 6 mars

7 Mars 2022, 15:05 Nga DOSJA
Mundësia e fundit që fitoi PD në 6 mars

Nga Enton Abilekaj

Lulzim Basha i befasoi të gjithë me daljen përpara mediave në mëngjesin pas disfatës. Pa folur akoma fituesi i zgjedhjeve të pjesshme, Edi Rama, pa folur fituesi i betejës opozitare në këto zgjedhje, Sali Berisha, mbajtësi i aseteve të PD-së, doli pa të keq, pa asnjë pendesë për katandisjen e partisë në forcë të tretë nga 3 garuesit dhe premtoi se do të vazhdojë në këtë rrugë.

Sigurisht që, edhe ata që prisnin nga Lulzim Basha që të mos shfaqej në publik disa ditë, me shpresën se disfata do kalonte në plan të dytë për shkak të luftës në Ukrainë, apo çmimeve që po rriten në progresion gjeometrik, nuk mendonin që në shfaqjen e parë publike do të dorëzonte vulën, logon dhe selinë. Kjo nuk është në stilin e Bashës, por mund të bënte minimumin për atë shumicë dërrmuese të Partisë Demokratike që votoi kundër tij ose nuk shkoi fare.

Ata që nuk dolën dje, duke shkaktuar mungesën më të madhe të votuesve në historinë e zgjedhjeve, përjashtuar 30 qershorin 2019 kur opozita bojkotoi, bërtitën më shumë se të gjitha votat në kuti. Ata refuzuan të shkonin në zgjedhjet ku fituesi ishte i paracaktuar për shkak të përçarjes së PD-së. Të dekurajuar nga lufta 6-mujore, të lodhur nga beteja për të shqyer PD-në për interesat personale të dy figurave që kanë marrë më shumë se kushdo nga vota e tyre, pa shpresë për të ardhmen, vendosën të mos niseshin në një kalvar të ri, që, pasi të rraskapiste, do t’i çonte përsëri në të njëjtin vend.

Mungesa ulëritëse e tyre, kërkonte sot një përgjigje dhe të parit i takon Lulzim Bashës. Ata janë të domosdoshëm që Edi Rama, pasi rrit cmimet, pasi kapet në shkelje flagrante nga opozita dhe media, pasi ka kapur Drejtësinë për të mos u kapur nga ligji, pasi i nxjerr njerëzit nga shtëpia në qiell të hapur në mes të dimrit, të mos e rrisë diferencën, të mos marrë më shumë se zgjedhjet paraardhëse.

Kryetari i PD-së që e nisi në 9 shtator kursin e përçarjes, që sot e quajti reformë, u detyrohet atyre që nuk shkuan dhe atyre që i kanë mbetur, në mos dorëheqje, një tërheqje. I detyrohet atyre që për herë të parë nuk e kanë votuar PD-në një mundësi për t’i rikthyer duke u dhënë garën e mohuar, u detyrohet atyre që nuk janë me PD-në por duan të heqin Edi Ramës, prishjen e bunkerit që krijoi për të fshehur kokën e tij, jo nga qysqitë e 8 janarit, por nga vota e lirë që mohon, të paktën prej 6 muajsh.

Edhe Sali Berisha u detyrohet atyre që munguan të dielën e 6 marsit. Pavarësisht se u nis nga roli i viktimës, në një betejë që më shumë se për rehabilitimin e Partisë Demokratike, ishte për rehabilitimin e vetes, pavarësisht se e kërkoi tek vota përplasjen me Bashën, beteja që nisi, shkaktoi dëmin e refuzimit spektakolar të së dielës.

Tani që kontesti brenda PD-së mori përgjigje, përgjegjësia e fituesit është më e madhe se e humbësit. Sali Berisha ka përgjegjësinë të tregojë rrugën për Bashkimin e partisë dhe më pas të opozitës më qëllim rrëzimin e një regjimi që bëhet çdo ditë më i fortë. Me një lider si ai, që bashkon demokratët, por largon elektoratin gri, që motivon militantët por tremb shoqërinë civile, PD mund të kompaktësohet, por nuk mund të konkurojë PS.

Nëse shton pastaj metodat speciale që përdor rilindja që nga 2017 me bekimin e ndërkombëtarëve që janë hapur kundër Berishës, sfida bëhet e pamundur. E ardhmja e opozitarizmit duket akoma më e pashpresë, kur Lulzim Basha deklaron se nuk do të tërhiqet, por, duke mbajtur me dhunë asetet e PD-së, do të shërbejë si përçarës i opozitës edhe në zgjedhjet e tjera.

Opozitarizmi nuk ka më vetëm një kundërshtar. Pasi Lulzim Basha bëri publik planin e tij për të vazhduar dëmtimin e opozitës, opozitarizmi ka përballë një koalicion që, për fat të keq, ka mbështetje ndërkombëtare. Ky koalicion është kundërshtari i deklaruar. Të padeklaruarit janë ata që, pavarësisht se u ka skaduar afati politik, nuk e lëshojnë vendin për një zgjidhje të re.

Pavarësisht bojkotit masiv, pavarësisht rezultatit spektakolar të Rilindjes, votuesit dje e bënë detyrën e tyre për të evidentuar opozitën që i përfaqëson. Sot ka një mundësi që opozita të rimëkëmbet. Mund të fillojë nga ata që qëndruan në selinë dhe logon e PD-së, pasi Basha e flaku shansin e tij, por më e rëndësishme është se nuk ka më kohë për të humbur dhe debate për të konsumuar, ndërsa rreziku i pushtetit totalitar të korruptuar po rritet me shpejtësi.

Dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

editorial kryesore enton abilekaj zgjedhjet e pjesshme 6 mars 2022 enton abilekaj zgjedhjet e pjesshme 6 mars 2022

Sondazh

Poll

Editorial 1 Mars 2022, 10:28

E ardhmja e vjedhur e Rusisë

Nga Joschka Fischer“Project Syndicate”Presidenti rus Vladimir Putin ka bërë zgjedhjen e tij. Ai ka nisur luftën kundër Ukrainës. Ky është një moment vendimtar p...

Editorial 26 Shkurt 2022, 12:45

As kriza nuk e bëri Kryeministër

Nga Enton AbilekajI pyetur në Konferencën për shtyp pas Samitit të Jashtëzakonshëm të NATO-s, nëse qëndrimi i Serbisë kundër sanksioneve për Rusinë do të ndikon...

Editorial 25 Shkurt 2022, 11:43

Armiku te Porta

Nga Florion MetohuNuk ka asnjë dyshim që urdhri i Vladimir Putin, në 24 shkurt 2022, për të sulmuar Ukrainën, do të mbahet mend si një nga datat kryesore të she...

Editorial 24 Shkurt 2022, 10:54

Perdja e re e hekurt

Nga Gjergj ErebaraVija e Teodosit, Perdja e Hekurt, Skizma e Madhe. Këto të gjitha janë krahasime historike shpesh të ekzagjeruara dhe të pabaza. Por ama në kon...

Editorial 22 Shkurt 2022, 08:16

Ti je “non grata” ime!

Nga Meri LikaKur plaçkitja bëhet një mënyrë jetese për një grup njerëzish që jetojnë në një shoqëri, ata krijojnë për vete, me kalimin e kohës, një siste...

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës