LIVE UPDATES
Insights

A keni vështirësi të ngriheni nga shtrati në mëngjes? Marcus Aurelius mund të ndihmojë

Vendimet e tij ishin të caktuara jo nga epshi, xhelozia apo lakmia - siç kishte ndodhur për shumë perandorë- por nga kuptimi i tij i thellë i ligjit dhe logjikës. I përmendur shpesh si vetë mishërimi i "mbretit filozof" të Platonit, Marcus Aurelius gjithmonë peshonte opsionet e tij, duke vepruar vetëm kur ndjente se po bënte thirrjen e duhur.

7 Shkurt 2023, 09:55 Nga k.m.
A keni vështirësi të ngriheni nga shtrati në mëngjes?
Marcus Aurelius

Marcus Aurelius Antoninus ishte perandor i Romës nga viti 161 pas Krishtit deri në vdekjen e tij në vitin 180. Ai ishte i fundit në një seri sundimtarësh që historianët tani i referohen si "Pesë Perandorët e Mirë". Ai u zgjodh si trashëgimtar perandorak kur ishte ende fëmijë. I rritur me punën e tij të ardhshme në mendje, Aurelius u hoq nga sistemi i shkollave publike të perandorisë dhe u arsimua në shtëpi nga mësues grekë dhe filozofë stoikë.

Siç ishte menduar, ky arsim i klasit botëror përfundoi duke pasur një ndikim pozitiv mbi mbretërimin e Marcus Aurelius.

Vendimet e tij ishin të caktuara jo nga epshi, xhelozia apo lakmia - siç kishte ndodhur për shumë perandorë- por nga kuptimi i tij i thellë i ligjit dhe logjikës. I përmendur shpesh si vetë mishërimi i "mbretit filozof" të Platonit, Marcus Aurelius gjithmonë peshonte opsionet e tij, duke vepruar vetëm kur ndjente se po bënte thirrjen e duhur.

Pamje të dialogut të brendshëm të perandorit na zbulohen përmes Meditimeve, një ditar që Marcus Aurelius e mbajti gjatë fushatave të tij ushtarake në Evropën Qendrore. Përmbajtja e ditarit - një përmbledhje aforizmash për tema të tilla si shkurtësia e jetës, vetëpranimi dhe marrëdhënia midis arsyes dhe emocionit -, sipas të gjitha gjasave, nuk ishte menduar të botohej kurrë. Në të vërtetë, Marcus Aurelius i shkroi Meditimet jo për të ndriçuar të tjerët, por për të ndihmuar veten të mbante peshën e përgjegjësive të tij perandorake.

Si Marcus Aurelius ashtu edhe Meditimet e tij zënë një rol të rëndësishëm në historinë e stoicizmit. Kjo shkollë e mendimit, e themeluar në Greqinë e lashtë në shekullin e tretë para Krishtit nga Zenoni nga Citiumi (filozof helenist), është shumë e gjallë sot. Me kaq shumë fjalë, stoicizmi - dhe veçanërisht varieteti romak i përfaqësuar nga Marcus Aurelius - ka të bëjë me ndihmën e njerëzve të jetojnë jetë të përmbushura duke maksimizuar emocionet pozitive, duke minimizuar ato negative dhe duke kultivuar një karakter të virtytshëm. Përgjatë Meditimeve, Marcus Aurelius jo vetëm që pyet veten se si mund të jetë një perandor më i mirë, por edhe çfarë do të thotë të jesh një njeri i mirë në përgjithësi.

Marcus Aurelius nuk ishte një person mëngjesi

Sipas Marcus Aurelius, vetë-përmirësimi duhet të fillojë në momentin që zgjoheni. Sigurisht, kjo ishte më e lehtë të thuhej sesa të bëhej. Ai ishte "një buf nate" që shkonte në shtrat në muzg dhe ngrihej në prag të agimit. Për shumicën dërrmuese të romakëve, zgjimi nuk ishte një zgjedhje. Të varfërit duhej të ngriheshin nga shtrati sepse duhej të paraqiteshin në punë.

Klasat e mesme, të cilat nuk ishin pjesë e fuqisë punëtore, duhej të ngriheshin nga shtrati për t'u takuar me klientët e pasur që paguanin për stilin e tyre të jetesës pa punë, dhe klientët e pasur duhej të ngriheshin nga shtrati për t'u takuar me këta të fundit.

Si perandor, Marcus Aurelius ishte pothuajse i vetmi person në perandorinë romake që nuk duhej të bënte asgjë. Shumë nga paraardhësit e tij, duke përfshirë Neronin dhe Kaligulan, kaluan mbretërimin e tyre duke iu shmangur punëve shtetërore, duke u zhveshur nga pronat e tyre dhe duke zbrazur thesaret perandorake. Nëse Marcus Aurelius do të donte ndonjëherë të bënte pushim dhe të vazhdonte të flinte, askush nuk do të kishte qenë në gjendje ta ndalonte atë që ta bënte këtë.

Megjithatë, perandori nuk mori asnjë ditë pushim. Sado i lodhur të ishte, ai ngrihej gjithmonë nga shtrati. Në Meditimet, ai zbulon se si arriti të motivonte veten: Në agim, kur e keni të vështirë të ngriheni nga shtrati, thuajini vetes: “Duhet të shkoj në punë – si qenie njerëzore. Për çfarë duhet të ankohem, nëse do të bëj atë për të cilën kam lindur - gjërat për të cilat jam sjellë në botë? Apo për këtë jam krijuar? Të grumbullohesh nën batanije dhe të qëndrosh ngrohtë?

Nëse impulset e tij më të këqija refuzonin të dëgjonin arsyen, Marcus Aurelius do të përgjigjej: Pra, keni lindur për t'u ndjerë "mirë"? Në vend që të bëni gjëra dhe t'i përjetoni ato? A nuk i shihni bimët, zogjtë, milingonat, merimangat dhe bletët që bëjnë detyrat e tyre individuale, duke vënë botën në rregull, sa më mirë që munden? Dhe nuk jeni të gatshëm të bëni punën tuaj si qenie njerëzore? Pse nuk po vraponi për të bërë atë që kërkon natyra juaj?

Si të bëheni të pamposhtur

Për Marcus Aurelius-in, zgjimi herët ishte më shumë mundësi për të shfrytëzuar sa më shumë ditën. Duke e detyruar veten të ngrihesh nga shtrati edhe kur nuk dëshironte, po e jetonte jetën ashtu siç duhet të jetohet, ashtu siç synonte natyra. Në këtë kuptim, komentet e tij mbi rutinën e tij të mëngjesit çojnë në një diskutim shumë më të gjerë rreth virtytit, i cili në Meditimet përkufizohet si ndjekja e cilësive të tilla si mençuria, guximi, drejtësia dhe vetëpërmbajtja.

Marcus Aurelius, duhet theksuar, e përkufizon virtytin në të njëjtën mënyrë si Sokrati në dialogët e Platonit. Kjo nuk duhet të jetë aq e papritur, pasi perandori shpreh vazhdimisht admirimin e tij për mendimtarin.

"Aleksandri, Jul Cezari dhe Pompei? Çfarë janë ata në krahasim me Diogenin, Heraklitin dhe Sokratin?,"- shkruan ai në Meditimet.

Ashtu si Sokrati, Marcus Aurelius beson se e keqja është një formë e injorancës dhe se një besim i palëkundur te arsyeja mund t'i mbajë të dyja larg. Ashtu si Sokrati, edhe perandori beson se ushtrimi i vetëkontrollit çon drejt lirisë dhe lumturisë.

Për shkak se dëshirat trupore nuk mund të plotësohen kurrë përgjithmonë, njerëzit duhet të praktikojnë moderimin dhe jo teprimin. Marcus Aurelius i kthehet dialogut platonik: Ajo që është regjistruar për Sokratin do t'i përshtatej saktësisht atij: ai mund të ishte po aq i përmbajtur ose të shijonte atë që shumë janë shumë të dobët për t'u përmbajtur. Të jesh i fortë, të durosh dhe në të dyja rastet të jesh i matur i përket njeriut me shpirt të përsosur dhe të pathyeshëm. Ky shpirt i përsosur dhe i pathyeshëm është shpërblimi përfundimtar për ata që bëjnë jetë të virtytshme, sepse i bën ata të paprekshëm ndaj dhimbjes, vuajtjes, shqetësimit dhe emocioneve të tjera të tilla negative që filozofia stoike kërkon t'i anulojë. Me kusht që të bëni punën tuaj të duhur duhet të jeni indiferent nëse keni të ftohtë apo të ngrohtë, nëse jeni të përgjumur apo me gjumë të mjaftueshëm, nëse raporti juaj është i keq apo i mirë.

Shpirti i pamposhtur i perandorit e lejoi atë të duronte vështirësitë dhe të kapërcente sfidat që do të kishin shtypur njerëzit më pak të virtytshëm. Duke pranuar indiferencën e natyrës dhe të historisë, mbreti filozof i Romës e mbajti veten të qetë ndërsa hidhej nga një fushatë ushtarake në tjetrën, u përball me tradhtitë e miqve të ngushtë dhe përpunoi vdekjet e të dashurve të tij.

Si rezultat, ai nuk mbahet mend vetëm si një perandor i madh, por edhe si një njeri i mirë.

Marrë dhe përkthyer nga Big Think

marcus aurelius

Sondazh

Poll
Insights 27 Janar 2023, 11:01 Meri Lika

Të bësh detyrën është virtyt!

Meri Lika Gjyqtari Florjan Kalaja, deri dje, nuk më njihte mua dhe as nënën time, por edhe pse nuk na njihte, ai në familjen tonë ...

Insights 26 Janar 2023, 12:24 Agim Xhafka

Dëbora e parë si dashuria e parë

Korça Dëbora e parë si dashuria e parë. Ngazëllim, marrje fryme, rrahje zemre, ëndërrim, fluturim, bekim. Korça...

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave