LIVE UPDATES
Insights

Cameron anulon Shqipërinë për mbledhjen e improvizuar të kabinetit

Në kërkimin e tyre për informacion, një numër gazetarësh kanë tërhequr vëmendjen për anulimin e dy ngjarjeve të profilit mjaft të lartë, ndërsa Sekretari i Jashtëm David Cameron dhe sekretari i Mbrojtjes Grant Shapps nxitojnë të kthehen në Westminster për një takim të urgjent të kabinetit këtë pasdite.

22 Maj 2024, 17:27 Nga The Spectator
Cameron anulon Shqipërinë për mbledhjen e improvizuar të
David Cameron

I dashur, oh i dashur. Rishi Sunak nuk arriti të shuante spekulimet zgjedhore në Pyetjet e Kryeministrit të sotëm pasdite dhe tani gazetarët po përpiqen dëshpërimisht të kuptojnë nëse një njoftim i madh është vërtet i afërt. Në kërkimin e tyre për informacion, një numër gazetarësh kanë tërhequr vëmendjen për anulimin e dy ngjarjeve të profilit mjaft të lartë, ndërsa Sekretari i Jashtëm David Cameron dhe sekretari i Mbrojtjes Grant Shapps nxitojnë të kthehen në Westminster për një takim të urgjent të kabinetit këtë pasdite.

Shapps ka anuluar një vizitë politike në Evropën Lindore për takimin e sotëm pasdite, për të cilin burimet i kanë thënë The Guardian se është mjaft e pazakontë duke qenë se ministrat janë në gjendje të kërkojnë një leje për të mos marrë pjesë. Por nëse korrespondentët politikë në të gjithë vendin janë të frustruar nga mungesa e informimit që vjen nga numri 10, i planeve të Sunak, nuk do të jetë asgjë në krahasim me atë që Lord Cameron i Chipping Norton duhet të ndjejë. Sekretari i Jashtëm është detyruar të ndryshojë planet e tij dhe të shkurtojë një udhëtim në Tiranë në mënyrë që të kthehet në kohë për të parë Sunakun sot, por Londra e zymtë vështirë se mund të krahasohet me atë që i priste bashkëmoshatarit konservator. 

Në një pritje mjaft ekstravagante të bërë nga populli shqiptar, rrugët e gjera janë zbukuruar me flamuj të Union Jack-it, ndërsa një poster më i madh se 'puna' e Sekretarit të Jashtëm është fotografuar i shtrirë në anën e një ndërtese, të zbukuruar me fjalët "Mirë se erdhe Lord Cameron". Flisni për organizimin e një shfaqjeje…

Ish-kryeministri kishte përfunduar për të diskutuar mbi përpjekjet e përbashkëta Mbretëria e Bashkuar-Shqipëri për të trajtuar migracionin ilegal, duke mbajtur një konferencë shtypi me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama mëngjesin e sotëm, ku përshëndeti përpjekjet e vendeve për të frenuar migracionin ilegal.

“Partneriteti midis Britanisë së Madhe dhe Shqipërisë shquhet si një shembull kryesor i prishjes së modeleve të biznesit të bandave të pashpirt të kontrabandës së njerëzve, duke reduktuar ndjeshëm kalimet e rrezikshme me varka të vogla dhe duke ofruar një të ardhme më të begatë për të rinjtë shqiptarë”, deklaroi më herët Sekretari i Jashtëm gazetarëve, duke shtuar: Ne kemi treguar se nëse jeni inovativ, nëse jeni krijues, nëse shkoni drejt partneritetit të vërtetë, nëse punoni së bashku ndërsa ndiqni gjërat, mund të arrini gjëra të jashtëzakonshme që janë në dobi për të dy vendet.

Me të vërtetë. Por pasi iu desh të anulonte pjesën tjetër të udhëtimit të tij për një bisedë misterioze në kabinet, zoti S dyshon se Lord Cameron do të jetë shumë më i mprehtë tani…

Marrë nga The Spectator

david cameron

Sondazh

Poll
Insights 14 Maj 2024, 16:28 Ola Xama

Peshkaqenët e kredive

Ola Xama Nuk ka asnjë vlerë sqarimi se sa ishin kreditë me probleme në vitin 2014 dhe sa u ulën. Nuk ka asnjë vlerë t&eu...

Insights 10 Maj 2024, 22:24 Klodian Tomorri

Pse hesht Opozita për Microcreditë

Klodian Tomorri Shikoni ca vendi eshte ky Cohen dy mashtrues, me historik problematik te faktuar dhe marrin nje licence ne Banken e Shqiperise. Me kete lic...

Insights 9 Maj 2024, 18:05 Dosja.al

Pafshi ëndrra me turizëm!

Foto Ilustruese Unë personalisht nuk kam asgje kundra turizmit dhe ç’do lloj forme tjetër të zhvillimit ekonomiko-social, por n...

Insights 7 Maj 2024, 13:02 Anila Hoxha

Një thirrje për ndihmë, letër e gruas pa emer!

Anila Hoxha Nje thirrje per ndihme, leter e gruas pa emer! Jam menduar naten e kaluar ta botoj apo jo dhe vendosa qe ta ndaj. Ja ku ESHTE nje thirrje. Per ...

Insights 6 Maj 2024, 19:07 Andi Bushati

Pranvera e ankthit të Veliajt

Andi Bushati Kush e ndjek rregullisht Instagramin e kryeministrit me siguri është habitur që në albumin e fotove që ai botoi nga n...

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme