LIVE UPDATES
Insights

Jam totalisht kundër gjyqeve publike të vajzës 19 vjeçare pa ditur rrethanat e vrasjes

Katerina Blum është nëj 27 vjeçare gjermane me një fëmijëri fatkeqe, e divorcuar, që punon si ekonomiste shtëpiake dhe amvisë te çifti Blorna, burri avokat me emër ndërsa gruaja arkitekte. Punëdhënësit e saj e donin Katerinën si ta kishin vajzën e tyre, ata ishin mjaft të kënaqur nga cilësia e punës dhe mbi të gjitha karakteri i shkëlqyer i saj.

23 Shkurt 2024, 21:27 Nga Erlam Mulosmani

Jam totalisht kundër gjyqeve publike të vajzës 19 vjeçare

“Nderi i humbur i Katerina Blumit” – i shkruar prej nobelistit gjerman Hajnrih Bël, në vitin 1974- është padyshim manuali më i mirë publik i demaskimit të manipulimit media- polici-prokurori, në kurriz të të pafajshmëve. Shkrimtari gjerman ishte vetë një ndër viktimat e këtij bashkëpunimi terrorizues.

Katerina Blum është nëj 27 vjeçare gjermane me një fëmijëri fatkeqe, e divorcuar, që punon si ekonomiste shtëpiake dhe amvisë te çifti Blorna, burri avokat me emër ndërsa gruaja arkitekte. Punëdhënësit e saj e donin Katerinën si ta kishin vajzën e tyre, ata ishin mjaft të kënaqur nga cilësia e punës dhe mbi të gjitha karakteri i shkëlqyer i saj.

Martesa e dështuar e Katerinës me një minator pijanec, shok i të vëllait, e kishte bërë shumë të kujdesshme atë në rastet që i paraqiteshin dhe kishte krijuar një mosbesim trishtues sa i përket raporteve me meshkujt. Ajo bënte jetë të mbyllur, i kishte kufizuar daljet dhe shpenzimet e tepërta në përpjekje për të ndërtuar një jetë dinjitoze. I vetmi luks që i lejonte vetes ishte të udhëtonte me makinë në shi, pa destinacion, për orë të tëra. Me pak fjalë ajo ishte një vajzë e përkorë me korrektesë pedante dhe sjellje fisnike; një nga ato që mahniste këdo i binte rasti ta njihte.

Një ditë Katerinën e fton për një mbrëmje vallëzimi në shtëpinë e saj znj Voltershajm, një kushërirë e largët por që e trajtonte si ta kishte mbesën e saj. Katerina vendos të ndryshojë rutinën e saj trishtuese dhe shkon në atë mbrëmje. Atje njihet dhe vallëzon gjithë mbrëmjen me një personazh mjaft simpatik në sytë e saj, Ludvig Gëten. Krejt ndryshe për karakterin e saj të rezervuar dhe të heshtur, njohja me Gëtenin i sjell Katerinës një gëzim dhe përndritje që nuk ishte parë ndonjëherë. Pas mbrëmjes ajo e fton Gëtenin e saponjohur në shtëpinë e saj.
Mirëpo Gëteni ishte person në kërkim nga shteti gjerman. Policia bie në gjurmë të tij (një nga spiunët e policisë ishte gjithashtu i ftuar në mbrëmjen e znj Voltershajm) dhe rrethon shtëpinë e Katerinës. Kur policia hyn i kërkuari nuk gjendet në shtëpinë e saj!!!

Katerina konsiderohet e dyshimtë për mardhënien me të kërkuarin por akuza nuk ka kurrfarë prove kundër saj përveç faktit që ajo ka kërcyer dhe ka qenë e afërt me kriminelin. Katerina është mjaft e qetë në Polici dhe pyetjeve të hetuesve u përgjigjet me saktësi dhe pedantizëm skrupuloz. Hetuesit e kuptojnë se ajo nuk ka asnjë faj të provuar dhe e lënë të lirë….

Por kjo nuk do të thotë asgjë. Aty ku dështon policia dhe prokuroria e bën GAZETA. Gjyqi publik do i bëhej atje, në sytë kureshtarë të të gjithë gjermanëve dhe me manipulimet e paskrupullta të një gazetari sharlatan e shkatërroi Katerinën.

Çështja rimerret me zell të madh nga gazetari TËTGES. Ai nuk njeh kurrfarë kufiri në manipulimin e të vërtetave për ta transformuar Katerinën në sytë e lexuesve në një të përdalë rrugësh, një dashnore banditi e pamëshirshme, e ftohtë akull sa që refuzon të vizitojë nënën e saj dhe në shtratin e vdekjes! Transformimi I një ëngjëlli në një përbindësh ndodh brenda 5 ditësh përmes intervistave të sajuara apo të transformuara.
Katerina i përjeton tragjikisht intervistat e sajuara të Tëtgesit dhe, ditë pas dite, ajo kupton që nderi i saj, gjëja më e shtrenjtë që kishte në jetë, është humbur njëherë e përgjithmonë përmes shpifjeve dhe intrigave të një sharlatani gazetar. Kulmi arrihet kur Tëtgesi shkon për një intervistë me nënën e Katerinës, të sëmurë në shtartin e vdekjes. Atje ai i paraqet faktet e manipuluara para nënës e cila merr goditjen përfundimtare duke deklaruar “Pse duhej të ndodhte kështu”? Të nesërmen Tëtgesi hap gazetën me titullin “Kjo ishte e pashmangshme, kështu do të përfundonte”.

Pas daljes së gazetës e ëma e sëmurë e Katerinës vdes.
Në këtë gjendje të rënduar ajo e fton Tëtgesin në shtëpi gjasme për intervistë dhe e vret.

2.
Kjo ndodhi më 1974 në Gjermaninë Perëndimore. Media, Policia dhe Prokuroria mbronin njëra tjetrën ndërsa kafshonin pa mëshirë viktimat e pambrojtura.
Tani të kthehemi pak 50 vjet më vonë në këtë Teatrin tonë të absurdit ku privatësia, sekreti i hetimit dhe prezumimi i pafajësisë janë gjithashtu gjëra të papërfillshme përpara oreksit vuajarist të turmës dhe interesave të Padrinove për të ushqyer këtë oreks.
Ndryshe nga Gjermania e kohës së Bëlit, në Shqipërinë e sotme janë disa Tëtgesë që bredhin studiove të Televizioneve për të zbërthyer biseda sekrete mes individëve të përgjuar, për të dekonspiruar video që ndodhen në celularët privatë të individëve, për të përgojuar emra konkretë njerëzish dhe ngjarjesh, shpesh pa asnjë faj.
“Tëtgesët” shqiptarë janë ndërlidhës dhe negociatorë me gangsterët e politikës, të krimit, të prokurorisë dhe të policisë.
“Kapo i të gjitha kapove” gjendet në Kupolën politike. Sapo diçka e rëndë ndodh në botën e mafies së politikës, menjëherë shoqërohet nga një zbulim i një krimi të bujshëm a një krim i ri. Menjëherë thirren në prime-time “Tëtgesët” tanë, shpesh dy a tre në çdo studio që ushqejnë etjen e publikut për histori me gangsterë e vajza të bukura.

Ka një garë mes tyre për të publikuar dosjet që dihet se janë ekskluzivitet i Prokurorisë së posaçme. Këta dekonspirojnë deklaratat e kriminelëve të penduar, përflasin individë pa akuza penale, akuzojnë me tone prokurori personazhe që janë në proçes të hapur, mitizojnë kriminelë të vrarë dhe të pakapur ndërkohë që masakrojnë kriminelë të arrestuar. Ata janë në gjendje të intervistojnë kriminelët e shumëkërkuar, janë miq me ta, u kanë numrin e telefonit dhe shkëmbejnë haptas mesazhe.

Shpesh bëjnë lojën e tyre duke përdorur Televizionin a portalet e shumta për të hedhur shashka që nuk vërtetohen kurrë dhe për të cilat askush nuk kërkon llogari.

Për shembull, arrihet deri aty sa, një nga Tëtgesët që vishet me rroba eksperti, një ditë tha:
“Unë mendoj se në dy tre ditët e ardhshme, nga bastisjet që do bëhen në një bazë do të zbulohet një fletore ku do dalin pagesat që krimi ka bërë për policinë”!

Kjo nuk ishte parë kurrë! Pra eksperti “mendon” se do të bëhen bastisje dhe nga këto bastisje do të zbulohet një fletore(!) ku do të dalin emrat e Drejtorëve të paguar nga krimi(!).
Çfarë mendimi! Të keqen e fallxhoreve. Kanë kaluar më shumë se 18 muaj nga ajo deklaratë. As fletore nuk është gjetë e as falje Tëtgeseksperti nuk ka kërkuar.

Se mos i kërkon kush llogari. Jemi në epokën e fjalës e lirë të paguar.
Po i njëjti “ekspert” lajmëron se vajza të showbizit prostituojnë në Dubai me shuma mbi 100 mijë Euro! Madje, dy prej tyre –deklaron seksperti- kishin video erotike që kanë dalë nga celulari i një të zhdukuri të famshëm!
Prit pak. “Tëtgesi” ekspert po akuzonte SPAK-un se kishte dekonspiruar videot e gjetura në celular, kjo ishte e palejueshme!

SPAK-u është bukëdhënësi i “Tëtgesave”, atë nuk guxon kush ta prekë. Menjëherë shpejgojnë se teknikisht kjo video nuk mund të kishte dalë nga specialprokurorët pasi telefoni në fjalë nuk ka opsion për video.
E gjithë kjo gurgule është në kurrizin e një vajze, personazh publik, që për një javë ndjehet e terrorizuar nga thashathemnaja e Tëtgesekspertit. Askush nuk mendon për reputacionin e humbur të saj.
Përkundrazi, shpifësi ekspert ankohet se po i rrezikohet reputacioni nga krimi. Dhe askush nuk e thërret ta hetojë. Përkundrazi, shtohen kërkesat për të në çdo emision, që nga mëngjesi e deri në mesnatë.
Porno-gazetaria me biseda të stërgjata vrasësish a gangsterësh injorantë e vulgarë, që kënaqen me fuqinë e tyre mediatike dhe e krahasojnë veten me staret e politikës apo televizionit duhet të marrë fund! Nëse nuk e bën shteti me ligje duhet që gazetarët vetë a përmes redaktorëve të vendosin filtra të etikës profesionale.

Sondazh

Poll
Insights 22 Shkurt 2024, 12:18 Meri Lika

Kujdes! Këtu hienat janë në pushtet!

Meri Lika Hienat janë të vetmet kafshë që edhe pse qeshin, të kallin krupën. E qeshura e tyre nuk është si pasoj&eu...

Insights 5 Shkurt 2024, 12:35 Auron Tare

Shqiponja e shqiptarëve dhe veprat e artit

Shqiponja e shqiptarëve dhe veprat e artit. Sa herë që luan futboll Shqipëria plasin këngët patriotike. Vërshon birra rrug&...

Insights 3 Shkurt 2024, 12:37 Refik Hasani

Dinari serb në Kosovë, do të duhej ndaluar

refik hasani Banka Qendrore e Kosovës, e ka miratuar një Rregullore, me të cilën përcakton se e vetmja valutë e vlefshme p&eu...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni