LIVE UPDATES
Insights

Pabarazia klimatike në New York, njerëzit me ngjyrë vuajnë më shumë

5 Qershor 2022, 23:41 Nga DOSJA
Pabarazia klimatike në New York, njerëzit me ngjyrë vuajnë
New York

SHBA- Kur godasin valët e të nxehtit, të gjithë vuajnë. Por dhimbja nuk ndahet në mënyrë të barabartë në të gjithë qytetin e Nju Jorkut. Ashtu si të pasurit dhe të varfërit ndajnë metro dhe trotuare, kushdo – në teori – mund të shijojë pishinat publike, parqet, bibliotekat dhe rrugët me pemë. Por, në praktikë, këto hapësira publike nuk u shërbejnë njëlloj njujorkezëve. Ndërsa planeti nxehet dhe një pandemi e vazhdueshme i bën të rrezikshme mbledhjet në ambiente të mbyllura, vendet publike për të qëndruar të freskët dhe të pushtuar bëhen domosdoshmëri, jo vetëm për rekreacion, por për shëndetin dhe sigurinë.

Ai pushim shpesh është më pak i disponueshëm për ata që kanë më shumë nevojë. Verën e kaluar, reporterët e New York Times ishin në qytet për të parë pabarazitë dhe se si këto dallime ndikuan në jetën e njerëzve. Ajo që ata mësuan zbuloi të dhëna se kush do të vuante më shumë në valët e pritshme të të nxehtit të kësaj vere dhe se si politikat më të mira mund ta bënin motin e nxehtë jo vetëm më të lehtë dhe më argëtues, por edhe më pak vdekjeprurës.

Në Crotona Park East në Bronx, ku 41% e banorëve bien nën kufirin federal të varfërisë, 24% e familjeve nuk kanë ajër të kondicionuar dhe pak kanë makina për të shkuar në plazhe ose pyje.

Nga ana tjetër, në Carnegie Hill në Upper East Side, një nga seksionet më të pasura dhe më të bardha të qytetit, 96% e familjeve janë me ajër të kondicionuar. Kaq shumë banorë atje kanë para dhe fleksibilitet për të ikur nga qyteti sa gjatë javëve më të nxehta verën e kaluar, disa rrugë u ndjenë bosh; avantazhet e Central Park aty pranë u lanë kryesisht të pashfrytëzuara. Dhe në zonat ku pakkush mund të përballojë aktivitete verore më të shtrenjta, pishinat publike falas të qytetit janë të mbushura me njerëz, me radhë të gjata.

Në ambiente të mbyllura, gjithashtu, ka përçarje të mëdha. Bibliotekat publike janë streha qetësuese.

Por SoHo i pasur, për shembull, ka një bibliotekë më elegante dhe më të mirë se sa ka Ëashington Heights. Në një ditë të hidhur korrikun e kaluar, ajri i kondicionuar në degën e Ëashington Heights ishte bllokuar.

Vapa vret rreth 350 njujorkezë çdo vit. Por rreziku nuk ndahet në mënyrë të barabartë. Zezakët e Nju Jorkut dy herë më shumë gjasa të vdesin nga nxehtësia sesa banorët e bardhë, tregojnë të dhënat e qytetit.

Marrë nga NYT

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave