LIVE UPDATES
Insights

Republika në terr, Kurti ua bën qytetarëve "6 me 2"

Kryeministri Albin Kurti, dimrin e kaluar, pati thënë se ose do të ketë reduktime, ose shtrenjtim të rrymës. Këtë dimër, pritet që në Kosovë të jenë të dyja. KEDS njoftoi se nga sot nisin reduktimet e rrymës elektrike në nivel të vendit.

15 Gusht 2022, 12:41 Nga k.m.
Republika në terr, Kurti ua bën qytetarëve "6 me 2"
Foto ilustruese

“Dimri i vështirë”, të cilin e kishte paralajmëruar ministrja Rizvanolli sivjet erdhi herët. Nga mesi i gushtit do të ketë reduktime të rrymës. Drunjtë e peleti tashmë janë shtrenjtuar. Fati është në duar të termocentraleve të plakura, të cilëve Kryeministri Kurti ua numëronte vitet.

Paralajmërimi se Kosova do të mbulohet me terr, mbylli temën e mbulimit të vajzave në shkolla. Hapja e çështjes së shamisë, nga shumëkush, shihet si tentim për të devijuar vëmendjen në kriza që do të vinte, simptomat e së cilës u shfaqën më herët.

Kryeministri Albin Kurti, dimrin e kaluar, pati thënë se ose do të ketë reduktime, ose shtrenjtim të rrymës. Këtë dimër, pritet që në Kosovë të jenë të dyja. KEDS njoftoi se nga sot nisin reduktimet e rrymës elektrike në nivel të vendit.

Sipas njoftimin të KEDS, konsumatorëve do t’u ndalet rryma, nga dy orë, çdo gjashtë orë, për shkak se nga sot (e hënë, 15 gusht) “vendi do të furnizohet vetëm me prodhim vendor”.

Tutje, kompania ka renditur humbjet që i ka pasur nga blerja e energjisë elektrike me çmime të larta.

Dimër i vështirë, opozita fajëson Qeverinë

Kreu i LDK’së Lumir Abdixhiku i cili akuzoi qeverinë se po fle i kërkoi Kurtit që qysh tash të nisë të blejë rrymë në mënyrë që qytetarët të mos heqin keq. Këshillën Kurtit ia dha duke alarmuar se reduktimet e energjisë dhe faturat e shtrenjta do ta godasin secilën familje kosovare e secilin biznes.  “Dimri i këtij viti do të jetë më i rëndi që Kosova ka përjetuar ndonjëherë” paralajmëroi Abdixhiku.

Ish-kryeministri Avdullah Hoti thotë se tema si ajo e shamisë po hapen për t’u mbuluar keqmenaxhimi.

“Fatkeqësisht, me reduktimet e energjisë po kthehet situata e viteve të para pas luftës çlirimtare 1998-1999. Ndërkaq, për ta mbuluar këtë keqmenaxhim po e hapin temën e shamive në shkolla, duke kthyer debatin e viteve të para pas Luftës së Dytë Botërore”.

Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku, reduktimin e nisur sot e sheh si paralajmërim për një dimër të rënduar.

“6-2 orari i reduktimeve në mes të Gushtit, kur niveli i konsumit është i ultë. Mund ta marrim me mend se si do të jetë dimri në Kosovë këtë vit”, ka shkruar Çitaku sot në Facebook.

Besnik Tahiri, shef i Grupit Parlamentar të AAK-së, paralajmërimin për ndalje të rrymës, e quan “fushatë psikologjike të Qeverisë Kurti”.

“Paralajmërimi i reduktimeve në pikë të verës, është asgjë më shumë se paralajmërim i një fushate psikologjike të Qeverisë Kurti”, ka shkruar Tahiri.

Sipas tij, me këtë dy orëshin po matet durimi, që në dimër reduktimet të jenë më të thella.

Refuzimi i mundësive për të pasur rrymë

Llogaritet se Kosova ka kapacitet të prodhojë rreth 800 megavatë në orë, kurse nevojat e saj, në ditë dimri, arrijnë deri në 1.300 megavat në orë. Diferenca, zakonisht importohet nga jashtë.

Ministrja Rizvanolli thoshte se po bëhen përpjekjet që ndërhyrjet në Termocentralet Kosova A dhe B të përfundojnë para dimrit.

Dhe, tani që KEDS njoftoi se do të shërbejë vetëm me prodhim vendor, shpresat mbesin te “performanca” e termocentraleve të vjetërsuara.

Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku, në reagimin e saj për reduktime, riktheu në vëmëndje refuzimin e projekteve që do të ndihmonin pavarësimin e Kosovës nga energjia jashtë.

“Dikush duhet me dhanë përgjegjësi për sabotimet e njëpasnjëshme të secilit projekt i cili do të rriste pavarsinë energjetike të Kosovës”, thuhej një një postim të Çitakut.

Opinionisti Agon Maliqi ka shkruar sot rreth historisë së refuzimit të burimeve energjetike, që prej pavarësimit të Kosovës. Ai thotë se ishin refuzuar ndërtime të termocentraleve nga investitorë amerikanë e gjermanë. Arsyet, atëherë, sipas Maliqit, ishin të paqëndrueshme.

“Argumentet që dëgjoheshin në Kosovë në kundërshtim të projektit? Kosova duhet t‘i ketë prioritet burimet alternative të energjisë, që asokohe (për dallim prej sot) akoma nuk ishin ekonomikisht të arsyetueshme. Madje thuhej se kjo do të na pengonte integrimin në BE. Flitej edhe për cilësinë e ajrit, edhepse termocentralet e reja me teknologji të kohës do të ndotnin shumëfish më pak se dinosaurët e vjetër. Flitej për kapitalizmin e pashpirtë që do me na i vjedh burimet. Pra termocentralet ishin “e keqja e madhe.”

Përveç refuzimit të ndërtimit të termocentraleve të reja, Maliqi përmend edhe refuzimin e projektit amerikan për ndërtimin e gazsjellësit.

Vetëm pak ditë më parë, ministra e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, paralajmëroi vështirësitë që mund të vijnë në dimër.

”Dimri në të cilin po hyjmë, është dimër i jashtëzakonshëm. Sivjet çmimet që kemi parë në tregun e vitit të kaluar, veçse kanë ardhë në verë. Mund të gjendemi shumë lehtë në një situatë, kur Rusia e ndalon komplet qarkullimin e gazit, dhe mund të vie tek situata ku në tregun europian s’mund të ketë energji, pavarësisht prej çmimit”.

Çmimi i peletit dhe drurëve, që përdorën për ngrohje gjatë dimrit, veçse ka nisur të rritet. Ministrja Rizvanolli ka përmendur se do të merret me këto çmime.

Duhet të kursejmë energji, sa i përket masave që po marrim si qeveri. Çmimi i peletit është çështje që preokupon qytetarët por na preokupon edhe neve si qeveri. Do të shohim edhe nga ana e rregullimit të çmimeve, është duke u përgatitur një rregullore për çmimet e produkteve esenciale”, tha Rizvanolli më 10 gusht.

Deputeti i LDK-së, Besian Mustafa, shkroi sot se “dimri mesjetar po na vjen”. Ai thotë se ndër të tjera, pritet dyfishimi i çmimit të rrymës.

Dimër mesjetar po na vjen. Qeveria rrudhë krahët… as frigoriferi i famshëm s’do të ju ketë rrymë. Reduktimet e rrymës 6-2 në mes të gushtit. E në dimër? Dhe peleti mbi 400 euro. Dhe drunjtë drejt 100 euro. E kur s’punon KEK-u s’do të ketë as ngrohje qendrore. Çmimi i rrymës pritet të dyfishohet”, ka shkruar Mustafa./GazetaEkspress

albin kurti kosove dritat ne kosove

Sondazh

Poll

Insights 14 Gusht 2022, 15:29 Ben Blushi

Soni dhe Salman Ruzhdi, nga India në Paris

Soni SONI DHE SALMAN RUZHDI, NGA INDIA NË PARISPërpara disa muajsh po kërkoja foto të vjetra te bukinistët e Senës në Pa...

Insights 9 Gusht 2022, 16:41 k.m.

Pse vdesim?

Foto ilustruese Disa kandil deti dhe të afërmit e tyre ofrojnë të dhëna tërheqëse nëse pavdekësia ësht&eu...

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra