LIVE UPDATES
Insights

Sjellja arrogante e Dumanit, servilët e KLP-së dhe shifrat shqetësuese!

8 Prill 2024, 10:11 Nga Flamur Vezaj
Sjellja arrogante e Dumanit, servilët e KLP-së dhe shifrat
flamur vezaj

Altin Dumani lexoi raportin vjetor të institucionit të SPAK-ut pranë Këshillit të Lartë të Prokurorisë duke i përgjigjur edhe pyetjeve të anëtarëve të këtij këshilli!

Kishte nga ata që flisnin me superlativa, e servilizëm deri sa dukeshin të peshtirë, sidomos lajkat, furçat apo fjalët “Faleminderit që erdhe”, “raport brilant” etj. Disa dukeshin shumë qesharake! Për një moment po prisja të thonin edhe “Altin, faleminderit që ekziston”, fiks si shprehjet e pastërorit të asaj “kishe” që i dhuroi shtëpinë Dumanit!

Por ky i fundit nuk e fshehu nervozizmin, fjalori, toni zërit, gjuha e trupit e sidomos kur u pyet në lidhje me ndikimin e qeverisë tek vendimarrjet e tij apo edhe tek përgjigjet me arrogancë deri në delir për pyetjet e z. Bazaj!

Si nuk i vrau veshin askujt ato përgjigjet me prepotencë që i mbyllte me shprehjet “dakord, dakord”, “ç’janë këto mo, se i kemi mësuar në fillore”, “janë elementare për një jurist”, “janë në Kushtetuese, nuk i nxora nga xhepi” etj.!

Po si nuk i tha njeri prej atyre, “këtu je për të përgjigjur dhe për të dhënë llogari për punën njëvjeçare dhe jo për të bërë komente mbi pyetjet”! Para KLP-së Dumani, duhet të jepte shpjegime dhe të matet dy herë për përgjigjen! Por ishte e kundërta, aty pash disa anëtarë të KLP-së të tredhur dhe që nuk kishin guxim ta kritikonin apo të pyesnin për shkeljet e të drejtave të njeriut gjatë punës së tij, si për shembull në rasti i gazetarit Qyno që e mbajtën peng mbi 10 orë të mbyllur në zyrë me çelës, i kontrolluan makinën si dhe lokalin ku kishte telefonat celular në 1 pas mesnatës pa vendim gjykate etj. etj.!
Gjithsesi, me atë nivel përfaqësimi në KLP, nuk u surprizova, bile për disa të tjerë u zhgënjeva! Ai ka kopjuar keq ish-shefin e tij A.Kosova për takimet me gazetarët “of record” duke u mburr se ka marrëdhënie të mira! “Të mira”, duke i terrorizu fëmijët dhe familjen e gazetarëve!? Kjo është e mira?!?? Po nuk ke faj ti jo, fajin e kanë ata që të servilosen për një lajm apo mesazh!!

Por të kthehem te shifrat, të cilat për mendimin tim janë shqetësuese!
Kreu i SPAK-ut permendi se për një vit kishte nisur hetimet me iniciativën e institucionit vetëm në 67 raste! Pra, për 365 ditë vetëm 67 raste! Shumë shumë pak për sa denoncime publike dalin çdo ditë në media apo rrjetet sociale dhe jo vetëm!

Arsyet e tjera i di vet ai!

Fakti që ishin shumë të ngarkuar si “punëtor krahu” dhe nga ana tjetër thoshte se nuk dua prokuror, por hetues, tregon se do “ushtar” të bindur, jo prokuror, që mund të kundërshtojnë! Sepse nëse një prokuror ka mbi 150 dosje në vit, normale që është shqetësuese edhe fakti se SPAK-u ka probleme të theksuara me “mbartjen e dosjeve” tashmë ndër vite. Thënë ndryshe, zvarritje me hetimet, dosje të pa përfunduara, e dosje që flen në prokurori me vite!

Ai theksoi një shqetësim se kishte kërkuar izolimin në sistemin BIS të 5 të dënuarve dhe Ministria kishte zbatuar vetëm 2!??
Ndërkaq, gjyqtarët tha Dumani, vendosin çfarë Prokuroria kërkon, pra, gjyqtarët nuk janë mbi palet, por palë me prokurorinë, pasi ndihen edhe ata të shantazhuar nga SPAK-u!

Ai ngriti edhe një shqetësim për oficerët e BKH-së, për profesionalizmin dhe ngarkesën, ku nga 60 që janë, gati 40 merren me përgjime dhe aspekti profesional i disa prej tyre le për të dëshiruar tha Dumani, duke njoftuar se kishin filluar vlerësimin profesional të hetuesve të BKH-së, kuptohet për t’i hequr ata që “nuk dëgjojnë”!

Shqetësuese është edhe fakti që shumë zyrtarë të policisë janë të përfshirë me grupet kriminale për të cilët Dumani tha se nuk mund të bashkëpunojmë dhe vetëm 15% e dosjeve hetohen me policinë! Me këtë deklarat, bie propaganda e Ballës se “ne kemi pastruar zyrtarët e korruptuar nga radhët e policisë”!

Për të vendosur vulën të atyre që u thanë, ishte fakti që për 365 ditë vetëm 12 raste, institucionet shtetërore kanë bërë kallëzim në SPAK!!! Kaq!

Kjo tregon se ka një vendim të pashkruar nga qeveria e cila e ka udhëzuar administratën mos të referojë asnjë material kallëzues, për kundër korrupsionit në shesh! Mendoj se ky “vendim” i qeverisë për të mos kallëzuar është një tregues i qartë se kjo qeveri genjen kur thotë që “ne donim dhe e krijuam këtë institucion”! Refuzimi për të kallëzuar e bashkëpunuar tregon të kundërtën e asaj që thonë! Pra, KM e thotë vetëm për propagandë militantësh në publik, sepse në rrugë zyrtare këta nuk e duan këtë institucion dhe kanë ndërprerë bashkëpunimin.

Në fund, Dumani “pranoi” se me “pengmarrjen” dhe terrorizimin e gazetarit Qyno ka ndaluar rrjedhën e informacioneve nga burimet, duke bërë publike vetëm ato që ai miraton dhe dëshiron të dalin në publik nëpërmjet zyrës së shtypit!
Pra, gazetarët e kronikës fatkeqësisht janë në zhdukje!

altin dumani klp flamur vezaj

Sondazh

Poll
Insights 29 Mars 2024, 15:33 Ola Xama

Kur korrupsioni kthehet në problem sistemik

Ola Xama Kur korrupsioni kthehet në problem sistemik. Nga ajo që lexohet nga hetimet e Prokurorisë së Posaçme deri tani, si te &...

Insights 15 Mars 2024, 11:04 Ervin resuli

Ky është fundi

"Nuk është thjesht një shprehje kur thuhet se 'peshku i madh ka të voglin', sidomos kur flasim për tregun e qumështit në Sh...

Insights 3 Mars 2024, 19:56 Flamur Vezaj

Sa shëmtuar, polici e drejtësi me regji

Flamur Vezaj TIRANË-Arrestimi i ketij vip-sit mashtrues para kamerave dhe ne emisionin me te pa edukuar ne Shqiperi, tregon edhe njehere mungesen e r...

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat