LIVE UPDATES
Insights

Durrësi jashtë intenerarëve turistikë botërorë

Po lexoja një shkrim reklamues për Shqipërinë, të gazetës La Republika të Spanjës për turizmin më ekonomik në Europë. E kishte postuar me "copyright" Ata, Agjencia Telegrafike Shqiptare.

12 Mars 2024, 08:15 Nga Ardi Omeri
Durrësi jashtë intenerarëve turistikë botërorë
Ardi Omeri

Durrësi jashtë intenerarëve turistikë botërorë. Durrësi i keqtrajtuar dhe i pa promovuar. Shpërndajeni ta lexojë kushdo që i thotë vetes durrsak. Po lexoja një shkrim reklamues për Shqipërinë, të gazetës La Republika të Spanjës për turizmin më ekonomik në Europë. E kishte postuar me "copyright" Ata, Agjencia Telegrafike Shqiptare.

Artikulli tregonte se në Shqipëri mund të gjesh dhoma me 10 euro nata! Nuk e besova por vazhdova më tej. Fliste për Gjirokastrën si qytet i gurtë pasuri e Unescos dhe se kishte ndërtesa osmane dhe muze etnografik. Ndërtesa osmane? Me sa di Gjirokastra e ka që në emër përse quhet ashtu dhe ato ndërtesa janë para se të krijohej shteti osman, disa qindra vjet më përpara. Pastaj fliste për Beratin, për pejsazhet malore etj etj.

Shumë mirë që i bëhet reklamë Shqipërisë dhe turizmit, paçka se me pa saktësira, por...

Durrësi! Ku është Durrësi në hartën e turizmit Shqiptar e botëror?

Durrësi është historia e Shqipërisë, Durrësi ka trashëgiminë më të pasur dhe ndër më të vjetrat e Mesdheut. Durrësi që përflitet në të gjitha veprat e autorëve të vjetër antikë e mejsetar si "Amirabilis Urbs", "Taverna e Adriatikut"(për romakët) dhe më pas në Bizant për orientalet kryeqendra e perandorisë në perëndim të saj. Durrësi, qyteti më i madh bregdetar, qyteti i vetëm me amfiteatër, me kala nga bregdeti deri në kodër, qyteti i mozaikëve antikë, qyteti i universitetit të parë shqiptar, Durrësi, ku është Durrësi në hartat turistike botërore?

Asgjëkundi, mjerisht asgjëkundi!

Arsyeja është e thjeshtë. Mediat botërore, perveç “agjentëve të tyre” në shumicën e rasteve, edhe për arsye ekonomike të botimeve, i referohen spoteve publicitare që janë bërë më parë për qytetin, “objektin që do reklamojnë”. Dhe, në asnjë spot publicitar të Ministrisë së Turizmit prej dhjetë vjetësh, por edhe më parë, nuk gjen Durrësin, por Alpet, Beratin, Gjirokastrën dhe Butrintin. Pikërisht për ato që sot flet edhe bota në reklamat e saj.

Qeveria shqiptare e ka mjelur Durrësin për interesa gjeopolitike, për interesa elektorale si qyteti i dytë më i madh në Shqipëri, e ka vjelur për të majmur patronazhistët e partisë në pushtet, e ka vjelur për të mbushur administratën me ushtarë militantë të bindur që shpërndajnë postimet e Kryetarit "Mao", e ka vjelur për t'i dhunuar trashëgiminë historike, unike në botë(deklaronte Prof. Dr. Fatos Tartari) e për të ndërtuar përpos pallateve në interes të Vangjush Dakos dhe bandës së tij në grupin e ashtuquajtur Rilindja, që uzurpoi së pari Durrësin e më pas gjithë Shqipërinë, edhe vepra gjoja monumentale që vetëm fshehën pamjen e vërtetë të historisë dhe trashëgimisë kulturore-historike të qytetit më të vjetër Shqiptar.

Drejtoria e Kulturës së Bashkisë së Durrësit e drejtuar prej gati 20 vitesh nga një ushtar besnik i Vangjush Dakos, inxhinier mekanik me profesion, me asnjë lidhje me kulturën, nuk ka bërë asgjë për të promovuar trashëgiminë tonë historike unike, kulturën e veçantë të qytetit ndër shekuj, por përkundrazi, e ka sabotuar me qoka dhe efekte korruptive që shkojnë në drejtim të kundërt të promovimit. Qoka dhe fonde, ndonjë herë edhe të kundra ligjshme, të dhëna për miq dhe pa asnjë aktivitet të mirëfilltë kulturor në dobi të vetë kulturës dhe promovimit të qytetit në arenën kombëtare dhe ndërkombëtare. Në sallën e madhe të Muzeut Arkeologjik Kombëtar nuk bëhen evente kushtuar trashëgimisë, nuk bëhen mostra dhe promovime të arkeologjisë sonë mjaft të pasur por bëhën koncerte harqesh me violinë e violinçel(asgjë kundër këtyre koncerteve, por jo aty, jo aty ku duhet të bëhen të tjera aktivitete, çdo ditë, çdo jave, çdo muaj). Amfiteatri unik në Mesdhe, është arene e shfaqjeve me mik, është arenë gjysëm e fshehur ndaj publikut dhe turistëve që në turet e tyre kanë vetëm dy objekte vizite: - amfiteatër dhe "te gropa" (i dhashë titullin durrsak se ashtu është katandis mes plehrash).

Drejtorët e Bashkisë, edhe pse drejtimi i Bashkisë tashmë është i një gruaje arkitekte, njeri i mirë në emër dhe familje, janë po ata që la para ardhësi i saj. Pra, është po Vangjush Dako që komandon edhe pse ndodhet në burg për korrupsion.(edhe pse normalisht, akuza e SPAK është tallje mendere me publikun, duke pasur parasysh dëmet e mëdha që i ka shkaktuar dhe vazhdon ti shkaktojë qytetit qeverisja e tij 20 vjeçare, faktike dhe de juro dhe aferat e mëdha korruptive që ai në bashkëpunim me bandën e tij ka bërë në Durrës duke shkatuar miliarda euro dëme e miliona euro përfitime personale). Asnjë drejtues vendor dhe qëndror, i emëruar si besnik i Vangjushit nuk është shkarkuar nga detyra dhe kjo tregon fuqinë de facto të këtij njeriu në politikën qeverisëse Shqiptare dhe ndikimin e tij tek Rama. E natyrisht, këtë fakt e nënvizova për të treguar pse është kjo gjendje me promovimin e turizmit social-historiko-kulturor të qytetit në arenën kombëtare e ndërkombëtare.

Negativ. Impakti është negativ dhe këtë e tregojnë vetë publikimet e kreut të qeverisë, Kryeministrit Rama, për artikujt e mediave botërore për turizmin shqiptar.

Kryetarja e Bashkisë së Durrësit është njeri i mirë. Unë kam vërtetë respekt për të  si njeri dhe punën e saj të deritanishme (Me çfarë shoh tek publikimet e Bashkisë dhe të sajat në faqen e saj personale, duke kuptuar edhe pluset e propagandës politike zyrtare) por efekti negativ i para ardhësve të saj do punë, shumë punë dhe duke qenë se me “njerëz të vjetër" s’mund të arrihen rezultate të mira, të reja, uroj që ajo sa më parë të marë vendimin që të largojë drejtuesit "e imponuar" prej para ardhesit të saj influent...

Nuk mjafton figura "hije rëndë" e Kryeministrit që premton mrekullira. (Në 11 vjet nuk i ka bërë, përkundrazi, ka bërë të kundërtën). Durrsakët duhet të vendosin e të bëjnë më të mirën për qytetin e tyre. Ju zonja Sako, nëse e doni vërtetë Durrësin duhet të merrni vendime të pa varura. "S’mund të bësh gjera të reja me të njëjtat mëyra të vjetra, e për më shumë me njerëz të korruptuar, të përfolur e të pa aftë"!

Bëjeni sa jeni në kohë. Ndërkohë ftoj të gjithë durrsakët, kudo ku janë të bëhen promotorë të promovimit të vlerave social-historiko-kulturore të Durrësit. Ne jemi të gjithë ambasadorë të qytetit tonë.

 

durres turizem boteror

Sondazh

Poll
Insights 3 Mars 2024, 19:56 Flamur Vezaj

Sa shëmtuar, polici e drejtësi me regji

Flamur Vezaj TIRANË-Arrestimi i ketij vip-sit mashtrues para kamerave dhe ne emisionin me te pa edukuar ne Shqiperi, tregon edhe njehere mungesen e r...

Insights 25 Shkurt 2024, 11:55 Agim Xhafka

Policia e brekëve

Agim Xhafka Mëngjesin kur jam në Korçë e nis me një shëtitje nëpër rrugicat e lagjes dhe më tej. Ia filloj n...

Insights 22 Shkurt 2024, 12:18 Meri Lika

Kujdes! Këtu hienat janë në pushtet!

Meri Lika Hienat janë të vetmet kafshë që edhe pse qeshin, të kallin krupën. E qeshura e tyre nuk është si pasoj&eu...

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh