LIVE UPDATES
Insights

“Dua vendin tim”/ A po ndryshon tendenca e emigrantëve shqiptarë?

Ia shpjegoj se ky tren nuk e çon në stacionin e dëshiruar dhe duhet ta ndërrojë diku tjetër, por do ta shoqëroja unë deri në atë pikë të rrugës.

6 Mars 2024, 19:27 Nga Erblin Jaku

TIRANË- Stacioni i metrosë “Baker Street” në Londër është më i vjetri në botë. Në të janë kryqëzuar rrugët dhe fatet e shumë njerëzve prej më shumë se një shekulli e gjysmë. Në pritje të trenit që më çon në shkollë, një i ri, i lodhur nga puna në ndërtim, siç dukej nga rrobat, më pyet në një anglishte të çalë nëse ky tren shkon në Stratford (një zonë në periferi të Londrës). Nuk kisha dyshime dhe e pyeta në gjuhën tonë “A je shqiptar”, buzqëqeshi sikur kishte takuar një të njohur dhe ma tha “po, edhe ti shqiptar je?”. Emrin e ka Alban. Ia shpjegoj se ky tren nuk e çon në stacionin e dëshiruar dhe duhet ta ndërrojë diku tjetër, por do ta shoqëroja unë deri në atë pikë të rrugës. Ishte vetëm 27 vjeç, por mund ta them që të krijonte përshtypjen se ishte në të 40-tat.

“Jetë shumë e vështirë” më tha këtu, zgjohem çdo ditë në 5:00 të mëngjesit të bëhem gati për punë dhe kthehem pothuajse në shtatë të mbrëmjes në shtëpi. Duhet të ndërroj një autobus dhe dy trena për të shkuar në vendin e punës. E pyes nëse ka ardhur tani shpejt ngaqë nuk ishte mësuar me linjat e trenit dhe më thotë se ka tre vjet këtu, por dy vite e gjysëm ka jetuar në Skoci dhe vetëm së fundmi është zhvendosur në Londër. Jeton vetëm në një dhomë dhe paguan 850 pound në muaj, shumë pak i mbeten për tia dërguar si ndihmë familjes në Shqipëri. Është me origjinë nga një fshat, shumë i bukur, i Kukësit dhe familja e tij jeton ende aty. Me një lloj kurioziteti dua të di nëse ia ka vlejtur kjo sakrificë që ka bërë. Me shumë mall për familjen, i mungon Shqipëria dhe më thotë “nëse do ta dija se si është Anglia nuk do të kisha ardhur kurrë këtu”. “Do të isha shumë më i lumtur të isha në fshatin tim, ndoshta duke u marrë me blegtori pasi zona më favorizon, por kurrë nuk do të kisha ardhur këtu” thotë ai i mërzitur nga një realitet që nuk përkon me TikTok-un apo rrjetet e tjera sociale. Këtu ndahem me Albanin sepse unë duhet të zbres në stacionin që më çon në shkollë ku ish-kryeministri britanik Gordon Brown do të prezantojë librin e tij rreth krizës së demokracisë në botë, e miku im i ri do të ndërrojë trenin, në të njëtën rrugë, atë të një emigranti të paligjshëm drejt një punë të lodhshme.

Këto janë historitë e zakonshme të emigrantëve nga e gjithë bota në Angli. Por në një zbulim surprizë, qeveria britanike ka deklaruar një rritje të ndjeshme në numrin e shqiptarëve që zgjedhin vullnetarisht të kthehen në atdheun e tyre. I mbështetur nga bisedat me anëtarë të komunitetit shqiptar në Mbretërinë e Bashkuar, ky zhvillim shënon një ndryshim të rëndësishëm nga modelet tradicionale të migracionit.

Historikisht, emigrimi nga Shqipëria në Angli është lidhur kryesisht me kërkimin e mundësive më të mira ekonomike dhe përmirësimin e kushteve të jetesës. Megjithatë, është në rritje një tendencë e re, me një numër gjithnjë e më të madh të shqiptarëve, përfshirë emigrantët e gjeneratës së dytë, që tregojnë një preferencë për tu kthyer në Shqipëri.

Janë shumë faktorë që e kanë motivuar këtë ndryshim. Ekonomia në zhvillim e Shqipërisë ofron mundësi premtuese biznesi, për ata që kthehen me kapital, aftësi dhe eksperiencë. Mundësia për të kontribuar në peisazhin ekonomik të vendit përmes sipërmarrjeve shërben si një motivim i fuqishëm, duke nënvizuar potencialin për zhvillim personal dhe profesional.

Shqipëria gjithashtu paraqet një alternativë tërheqëse për emigrantët që janë zhgënjyer me mundësitë e punës ose jetesën në Mbretërinë e Bashkuar. Me gjithë vështirësitë ata e gjejnë Shqipërinë një vend në zhvillim, me kushte ekonomike më të favorshme dhe që i motivon për të ndërtuar jetën e tyre. Gjithashtu ndikimi i thellë i lidhjeve familjare dhe shoqërore nuk mund të neglizhohet.

Për më tepër, përpjekjet e përbashkëta nga Mbretëria e Bashkuar, Shqipëria dhe organizatat ndërkombëtare për të lehtësuar kthimin vullnetar përmes incentivave financiare, mbështetjes për ri-integrim dhe ndihmës për nisjen e bizneseve kontribuojnë në një tranzicion të shpejtë për ata që kthehen.

Kur je larg mëmëdheut e ndjen më shumë mungesën e gjithçkaje. Është hera e parë që po udhëtoj drejt nga Londra drejt Shqipërisë pas disa mujash dhe me dëshirë dua të njoftoj miqtë e mi në median sociale se po vij në Tiranë. Ndërsa zbres në Rinas shikoj që shumë prej tyre më kishin shkruar për tu takuar. Mes tyre është një mesazh nga Albani, miku im i trenit i cili ka tre vite pa e takuar familjen e pa e vizituar atdheun. “Herën tjetër mirë se të vish në Kukës. Do të kthehem shumë shpejt, sepse nuk po duroj dot më, nuk ia vlen të jetoj çdo ditë me frikë. Dua vendin tim”.

dua vendin tim

Sondazh

Poll
Insights 3 Mars 2024, 19:56 Flamur Vezaj

Sa shëmtuar, polici e drejtësi me regji

Flamur Vezaj TIRANË-Arrestimi i ketij vip-sit mashtrues para kamerave dhe ne emisionin me te pa edukuar ne Shqiperi, tregon edhe njehere mungesen e r...

Insights 25 Shkurt 2024, 11:55 Agim Xhafka

Policia e brekëve

Agim Xhafka Mëngjesin kur jam në Korçë e nis me një shëtitje nëpër rrugicat e lagjes dhe më tej. Ia filloj n...

Insights 22 Shkurt 2024, 12:18 Meri Lika

Kujdes! Këtu hienat janë në pushtet!

Meri Lika Hienat janë të vetmet kafshë që edhe pse qeshin, të kallin krupën. E qeshura e tyre nuk është si pasoj&eu...

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh