LIVE UPDATES
Insights

Shqipëria turistike si shpresë për të ardhmen

19 Mars 2024, 19:38 Nga Erblin Jaku
Shqipëria turistike si shpresë për të ardhmen
erblin jaku

Shqipëria po përjeton një rritje të dukshme të mundësive ekonomike, nxitur kryesisht nga lulëzimi i sektorit të turizmit. Gjatë viteve të fundit, vendi ynë ka dëshmuar një transformim të jashtëzakonshëm, duke kaluar nga një destinacion relativisht i panjohur në një pikë të lakmuar për turistët që kërkojnë përvoja autentike mes peizazheve mahnitëse, historisë së pasur dhe kulturës së gjallë.

Të dhënat tregojnë se vitin e kaluar ishin rreth 10 milionë turistë që vizituan Shqipërinë. Sipas ekspertëve këtë vit shifrat mund të shkojnë afër 14 milionë. Është një zhvillim që deri pak vite më parë ishte i paimagjinueshëm për Shqipërinë. Kjo tregon se ka mundësi në rritje për të rinjtë tanë. Këto mundësi ofrojnë një alternativë më të sigurt dhe më të besueshme se sa largimi nga Shqipëria për të gjetur punë jashtë vendit.

Mediat ndërkombëtare e kanë renditur vazhdimisht Shqipërinë në listën e vendeve që duhen vizituar dhe kjo është një tjetër shpresë se ky sektor mund të jetë një degë ku mund të kapet rinia jonë për të ndërtuar të ardhmen në atdhe. Vizitorët e huaj janë tërhequr nga plazhet mahnitëse përgjatë brigjeve të Jonit dhe Adriatikut, vargmalet piktoreske dhe pasuritë arkeologjike. Ky fluks turistësh jo vetëm që ka forcuar sektorin e mikpritjes, por ka krijuar gjithashtu një efekt domino në industri të tjera, duke kontribuar në krijimin e vendeve të punës, zhvillimin e infrastrukturës dhe prosperitetin e përgjithshëm ekonomik.

Industritë ndihmëse si shitja me pakicë, transporti dhe shërbimet ushqimore po korrin gjithashtu fryte nga zhvilim i turizmit. Artizanët dhe zejtarët vendas tregojnë rritje të ndjeshme të kërkesës për suvenire autentike dhe produkte të punuar me dorë, duke kontribuar në rritjen e bizneseve të vogla dhe duke rigjallëruar tregjet tradicionale. Për më tepër, kërkesa e sektorit të mikpritjes për prodhime vendase ka ofruar mundësi për prodhuesit bujqësorë, duke stimuluar kështu ekonomitë rurale.

Ndërsa industria e turizmit në Shqipëri vazhdon të lulëzojë, ekziston një njohje në rritje e nevojës për praktika të qëndrueshme për të ruajtur pasuritë natyrore dhe kulturore të vendit për brezat e ardhshëm. Qeveria shqiptare, duhet të ndërmarrë nisma urgjente për të promovuar turizmin e përgjegjshëm, për ruajtjen dhe kujdesin ndaj mjedisit. Duke vendosur një ekuilibër midis zhvillimit ekonomik dhe mbrojtjes së mjedisit, Shqipëria mund të sigurojë një qëndrueshmëri afatgjatë të industrisë së turizmit duke ruajtur integritetin e ekosistemeve dhe trashëgiminë kulturore.

Kjo qasje proaktive jo vetëm që rrit tërheqjen për Shqipërinë si destinacion, por gjithashtu përputhet me tendencat globale drejt turizmit miqësor me mjedisin. Ndërsa turistët kërkojnë gjithnjë e më shumë destinacione që kanë prioritet qëndrueshmërinë dhe origjinalitetin, Shqipëria do të forcojë më tej pozicionin e saj si një destinacion kryesor turistik në rajon, duke tërhequr turistë që vlerësojnë praktikat e përgjegjshme turistike.

Qeveria shqiptare duhet të jetë më aktive me politika që synojnë promovimin e turizmit dhe rritjen e potencialit të vendit si destinacion turistik. Investimet në infrastrukturë, duke përfshirë zgjerimin dhe përmirësimin e rrjeteve të transportit, objekteve akomoduese dhe atraksioneve turistike, luajnë një rol kryesor në akomodimin e fluksit në rritje të vizitorëve. Duhet bërë akoma më shumë për të promovuar ngjarjet dhe festivalet kulturore të cilat e përfshijnë Shqipërinë në hartën globale të turizmit.

Në këtë mënyrë ndoshta qeveria shqiptare mund ta fitojë betejën e humbur deri më tani me rininë e cila nuk e gjen veten në Shqipëri. Dështimi i qeverisë për ta bërë vendin tonë tërheqës për të jetuar ka bërë që vitet e fundit mijëra shqiptarë, kryesisht të rinj, të kërkojnë për të ndërtuar të ardhmen larg atdheut, e shpeshherë edhe si emigrantë ilegalë.

Nëpërmjet investimeve të vazhdueshme në infrastrukturë, promovimit të trashëgimisë kulturore dhe angazhimit për zhvillim të qëndrueshëm, Shqipëria mund të kapitalizojë industrinë e turizmit për të nxitur një rritje ekonomike gjithëpërfshirëse dhe për të ofruar një të ardhme më të ndritur për qytetarët e saj.

Autori është student në Master of Public Policy në The London School of Economics and Political Science.

erblin jaku shqiperia turistike

Sondazh

Poll
Insights 15 Mars 2024, 11:04 Ervin resuli

Ky është fundi

"Nuk është thjesht një shprehje kur thuhet se 'peshku i madh ka të voglin', sidomos kur flasim për tregun e qumështit në Sh...

Insights 3 Mars 2024, 19:56 Flamur Vezaj

Sa shëmtuar, polici e drejtësi me regji

Flamur Vezaj TIRANË-Arrestimi i ketij vip-sit mashtrues para kamerave dhe ne emisionin me te pa edukuar ne Shqiperi, tregon edhe njehere mungesen e r...

Insights 25 Shkurt 2024, 11:55 Agim Xhafka

Policia e brekëve

Agim Xhafka Mëngjesin kur jam në Korçë e nis me një shëtitje nëpër rrugicat e lagjes dhe më tej. Ia filloj n...

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme