LIVE UPDATES
Aktualitet

Ministri grek e përmendi me EMËR! Kush është Anesti, “problematiku” shqiptar që i ka shkaktuar ‘dhimbje koke’ Polic

6 Qershor 2021, 14:27 Nga DOSJA
Ministri grek e përmendi me EMËR! Kush është Anesti,

ATHINË– Dje, në Kuvendin grek, ministri i  Mbrojtjes Civile Michalis Chrysochoidis foli për kriminelët në Kuvend, duke përmendur ata që u lanë të lirë për shkak të “ligjit të Paraskevopulos”. Si shembull, ai mori rastin e një të dënuari me origjinë shqiptare, i cili vuajti vetëm 4 nga 14 vite burg, duke iu rikthyer sërish veprave penale.  Ministri grek përmendi me emër Musta Nerin, i cili u arrestua si bashkëpunëtor në dy vrasje së bashku me Bajram Mondin, i cili kishte “në shpinë” dhe vrasje të tjera. Por Neri u la i lirë.

“Zonja dhe zotërinj të SYRIZA-s, a jeni akoma krenarë për ligjin Paraskevopoulos? Ka një bandit shqiptar që flet për racizëm. Ai u burgos dhe u lirua nga burgu. Aktualisht ai kërkohet për vrasje të mbetur në tentativë dhe për grabitje. A e dini sa
raste të tilla ka? Ata janë jashtë. Dhe të gjithë përsëritin krimet e egra kundër shoqërisë greke dhe kundër qytetarëve,“-tha ai.

Por kush është Musta Neri, i njohur ndryshe me emrin “Anesti”?

Shqiptari, 34-vjeçar, në vend që të qëndronte pas hekurave për 14 vjet, vuajti vetëm 4 vite heqje lirie. Grabitësi me pseudonimin “Anestis” ishte përpjekur të vriste policë gjatë një grabitje në zonën e Atikës. Ai u prangos dhe u dënua me 14 vite burg, por dispozitat e dobishme të ligjit mundësuan që krimineli të lihej i lirë më 12 korrik 2019 për t’ju kthyer punëve të mëparshme. Më 5 gusht 2019, më pak se një muaj pas lirimit nga burgu, ai dhe bashkëpunëtorët e tij kryen një grabitje të armatosur në një bankë në Parga, duke grabitur shumën e 26,360 eurove. Më 8 Shkurt 2020, 34-vjeçari “Anesti” u përball sërish me efektivë policie dhe kësaj here ai me shokët e tij, nuk heziuan që të nxirrnin kallashnikovin për të vrarë. Por fatmirësisht asnjë efektiv nuk u lëndua.  Një element tjetër që tregon se sa i pamëshirshëm është “Anestis” është fakti që ai nuk hezitoi të qëllonte edhe pse  dhjetra studentë francezë po udhëtonin në një tren aty pranë.

(k.m/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet greqi michalis chrysochoidis musta neri greqi michalis chrysochoidis musta neri

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE