LIVE UPDATES
Politike

Sulmet kibernetike/ Komisioneri për të dhënat personale: Kur unë flisja para 5 vitesh për mbrojtje dukesha si UFO

Deputeti i Partise Demokratike Enkelejd Alibeaj i cili kërkoi të dinte masat që janë marrë për të parandaluar sulmet kibernetike.

4 Nëntor 2022, 13:50 Nga A.B
Sulmet kibernetike/ Komisioneri për të dhënat personale: Kur
Besnik Dervishi

TIRANË- Komisioneri për të Drejtën e Informimit dhe Mbrojtjen e të Dhënave Personale, Besnik Dervishi parashtroi para komisionit të ligjeve shpenzimet e buxhetit të 2022 dhe kërkesat për vitin e ardhshëm. Gjatë fjalës së tij, ai u ndërpre nga deputeti i opozitës, Enkelejd Alibeaj i cili kërkoi të dinte masat që janë marrë për të parandaluar sulmet kibernetike. Dervishi, deklaroi se ka qënë ai që fliste këtu e 5 vite më parë për sulmet, mirëpo sipas tij, dukej si UFO përpara të pranishmëve.

DEBATI:

Enkelejd Alibeaj: Çfarë iniciativash keni marrë për sulmet? A keni buxhet shtesë për t'ia paraqitur qeverisë. Nëse ju do kishit një buxhet shtesë për detyrimin që keni për të mbrojtur të dhënat, do doja të dija se cila është përgjigjia e Qeverisë. U ankuat se nuk keni dot ekspertë. E keni parashtruar kërkesën për pagat e ekspertëve? A ju është paraqitur kërkesa për buxhet shtesë? 

Besnik Dervishi: Ne jemi ata që mbikqyrim të gjithë kontrolluesit, ajo që lidhet me nevojat e zyrës është që të kemi të plotësuar ata që na duhet në buxhet. Sistemet e mbrojtjes së të dhënave kushtojnë. Ne kemi bërë dhe verifikimet që kemi dhënë, po ju them një pjesë e tyre është plotësuar, një pjesë është në proces. Unë nuk e shtrij dorën për kompromis. 

Enkelejd Alibeaj: Unë po pyes, në korrik, gusht, shtator ka pasur sulm kibernetik përditë nga Home Land Justice. Ju a keni nisur një hetim? Ju është dashur një ekspertizë?

Besnik Dervishi: Jemi në proces hetimi, nuk ka nevojë për burime shtesë, janë përballuar. Ju përmënda që sulmet kibernetike. Lajmi shyqyr që bëhet i madh, kur unë flisja para 5 vitesh këtu, dukesha si UFO që flisja për mbrojtjen e të dhënave personale. Prisni rezultatet, unë ju thashë, ne i kemi lënë detyrat qeverisë. Ne kërkojmë mbështetje në numër të personave, kërkojmë 11 persona të tjerë për vitin 2023, ua kam dërguar me shkrim. Po dhe për shtesën e pagës, kemi vendosur një mburojë. Kemi pasur disa diskutime, punonjësit marrin shtesë për natyrë të veçantë pune. Këtu duhet të jetë një nga titullarët e Ministrisë së Financave. Ministria nuk e di se në vitin 2013 institucioni quhet për të drejtën e informimit dhe mbrojtjen e të dhënave personale. Nuk ka më vetëm një kungull në dorë por janë bërë 2. Nëse ka qënë numri i punonjësve 35 sot dy degët bashkë trajtojnë mbi 1 mijë ankesa në vit. 

komisioni i ligjeve enkelejd alibeaj besnik dervishi

Sondazh

Poll

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre