LIVE UPDATES
Editorial

Propaganda në faturën e dritave, Rama nuk mjafton

13 Mars 2022, 12:45 Nga DOSJA
Propaganda në faturën e dritave, Rama nuk mjafton

Nga Enton Abilekaj

“Paketa e Rezistencës” nuk rezistoi as 24 orë, nuk mjaftoi as për të ulur pak numrin e protestuesve, as për të rrëzuar ndonjë prej kërkesave të tyre. Edi Rama po bredh me dëshpërim nëpër biznese sot, duke tentuar të bëjë ritualin e ndarjes së shqiptarëve në të mirët që heshtin dhe e falendrojnë dhe në të këqinjtë që prostestojnë poshtë zyrës së tij.

Paniku që e ka kapur që ditën e parë të protestës, mungesa e qetësisë dhe pastaj reagimi i menjëhershëm me çmimin e naftës, pasi refuzoi të ndërhynte për ditë me radhë, vetëm sa e ekspozojnë si fajtor që po hedh paketa dhe propagandë për të mbuluar fajin në kohë krize.
Faji i tij nuk është vetëm mbingarkimi i ekonomisë me borxhe të brendshme dhe të jashtme për rrugë nga 20 milionë euro kilometri që shkojnë pa tender tek klubi i biznesmenëve ekskluzivë që vazhdon t’i shtrëngojë fort edhe në krizë. Rritja e borxhit është vetëm një nga arsyet që sot qeveria i ka duart e lidhura për të marrë masa, është një nga fajet që po mundohet të fshehë.

Ato 30 mijë lekë të vjetra, që do të japë për shtresat në nevojë, nuk krahasohen me asnjë nga masat që vendet fqinje, po aq ose më të varfra se Shqipëria kanë marrë, duke hequr taksa dhe akciza dhe duke subvenionuar çmime. Kjo për shkak të borxhit të rritur për shpenzime luksi, për PPP, rrugë 300 milionë euroshe që nuk bëjnë, koncesione qindramilionëshe që as nuk funksionojnë por vetëm sa ushqejnë parterët e klubit ekskluziv.

Mbështetja për cmimin e energjisë faturën e të cilës e shpall 200 milionë euro, rezultoi një mashtrim kur vendi, jo vetëm ka 2 javë që nuk importon energji, por sipas ministres së Energjetikës, po depoziton energji për ditë më të vështira. As çmimi 61 lekë për kilovat, nuk ka lidhje me realitetin, pasi edhe nëse blihet kaq në import, në rastin më të keq, është vetëm 30 për qind e asaj që shpenzohet.

Në fakt Qeveria po fitonte nga kriza, protesta vetëm sa i uli marzhin e fitimit. Rritja e çmimit të naftës, bashkë me efektin zinxhir që shkaktoi tek produktet e tjera, veçanërisht ato ushqimore, i dha një rritje të ndjeshme të ardhurave nga Tatimi mbi Vlerën e Shtuar (TVSH), që në buxhetin e 2022 ishte llogaritur me çmimet e ulëta të 2021. Në vend që ta bënte TVSH nominale, ta mblidhte në vlerën e parashikuar kur u miratua Buxheti, Edi Rama veproi si spekulantët, duke arkëtuar pa u ndjerë dhe duke dalë nga 3 herë në ditë në media për t’i bërë PR-in zhvatjes.

Akoma sot nuk flet për të ardhurat shtesë në buxhet për shkak të rritjes së çmimeve, akoma sot nuk bën transparencë sa hyjnë dhe sa dalin nga buxheti për shkak të krizës, akoma nuk e dimë sa për qind të energjisë importuam, importojmë apo pritet të importojmë, sa shkon cmimi nëse llogaritet dhe prodhimi vendas, a kanë importuesit rezerva 3-mujore apo do të kemi mungesë nafte në të ardhmen e afërt, ashtu siç parashikon ai dhe ministrja e energjetikës.

Nuk e dimë a ka rezerva në drithë, apo në produkte të tjera jetike, që, jo vetëm të mbrojnë rritjen e cmimit, por edhe të garantojnë furnizmin e tregut të paktën për disa muaj. Këto masa i ka marrë tashmë çdo vend i Ballkanit, përveç Shqipërisë, i kanë bërë publike të gjitha qeveritë e Ballkanit përveç Qeverisë spekulante të Edi Ramës.

Në vend të transparencës, në vend të daljes përpara publikut me shifra dhe me fakte, në vend të daljes përpara mediave për ballafaqimin e fakteve, del në Instagram, të gënjejë kë të mundet. Paraqet paketën e ndërhyrjes së Qeverisë në krizë në atë platformë ku lundron për të blerë online modelin e fundit të citjaneve firmato.

Pastaj me citjanet firmato, me ndriçuesin 10 mijë euro në sfond, merr shprehjen e fytyrës së Sokratit të vuajtur dhe fillon propagandën. Kur propaganda nuk funksionon për të proshur protestën, kur e kupton se monologjet e përsëritura përpara webcam-it high definition nuk i dëgjon më njeri, vendos që ta fusë propagandën tek fatura e dritave, ashtu siç futi në telefonat e çdo shqiptari këshillat prej eksperti të pandemisë.

Njësoj si për pandeminë, kur me dy paketa të turpshme ndihmash, i la qytetarët vetëm përballë faturave të shtrenjta dhe mungesës së mjekimit, duke u kujdesur vetëm të rregullonte statistikat e fataliteteve, edhe sot, po nxjerr të njëjtin lloj pakete ndihme të shoqëruar me propagandën tipike të Pushtetit totalitarm, asaj që nuk i shmangesh dot, as kur mbyll TV, as kur mbyll telefonin. Tani ajo të vjen në shtëpi me faturën e energjisë.

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

editorial editorial enton abilekaj proteste kunder rritjes se cmimeve enton abilekaj proteste kunder rritjes se cmimeve

Sondazh

Poll

Editorial 13 Mars 2022, 10:30

Humbësi etik

Nga Meri LikaNë politikë, ekziston një term për ata që humbasin dhe largohen me dinjitet, quhen Humbës Etik.  Humbësit etik janë ata që preferojnë më mirë të hu...

Editorial 11 Mars 2022, 17:50

Dy rastet e sindromës së të pasmes në ujë

Nga Meri LikaKemi një shprehje ne shqiptarët “i ra b*tha në ujë”. Në këtë situatë është sot lideri ynë suprem, pas protestave kundër rritjes pa frena dhe pa asn...

Editorial 8 Mars 2022, 13:08

Qëndrimi i Bashës i shërben vetëm Edi Ramës

Nga Dosja.alPërpjekjet e Lulzim Bashës për të qëndruar në krye të Partisë Demokratike pas disfatës së 6 marsit, morën një goditje të rëndë mbrëmjen e së hënës, ...

Editorial 7 Mars 2022, 15:05

Mundësia e fundit që fitoi PD në 6 mars

Nga Enton Abilekaj Lulzim Basha i befasoi të gjithë me daljen përpara mediave në mëngjesin pas disfatës. Pa folur akoma fituesi i zgjedhjeve të pjesshme, Edi Ra...

Editorial 1 Mars 2022, 10:28

E ardhmja e vjedhur e Rusisë

Nga Joschka Fischer“Project Syndicate”Presidenti rus Vladimir Putin ka bërë zgjedhjen e tij. Ai ka nisur luftën kundër Ukrainës. Ky është një moment vendimtar p...

Editorial 26 Shkurt 2022, 12:45

As kriza nuk e bëri Kryeministër

Nga Enton AbilekajI pyetur në Konferencën për shtyp pas Samitit të Jashtëzakonshëm të NATO-s, nëse qëndrimi i Serbisë kundër sanksioneve për Rusinë do të ndikon...

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra