LIVE UPDATES
Editorial

Qenkam me Putinin dhe s’e paskam ditur!

15 Mars 2022, 08:00 Nga DOSJA
Qenkam me Putinin dhe s’e paskam ditur!

Nga Meri Lika 

Që ta dini, dje e mora vesh se unë jam me Putinin dhe sa për dijeni këtë nuk e mora vesh nga persiatjet e mia. Pozicionin tim të armikut, ma sqaroi as më pak e as më shumë, por dora vetë nusja e djalit të Hekuran Isait. Në fillim u habita, por pastaj mendova qetësisht dhe i thashë vetes se duhet ta besoj se kjo çoç di, më shumë se mua. Tani të rrimë shtrembër e të flasim drejtë, jo çoç di por patjetër që kjo e di të sigurt, se duhet të ketë informacion të dorës së parë nga i vjehrri se si janë rusofilët, dhe sipas të gjitha gjasave unë jam më shumë se rusofile, qenkam me Putinin.

Por sa po bëhesha gati të bëja autokritikë më erdhi një shuplakë tjetër nga kryemnistri, e cila më zhyti shtatë pashë nën dhe. Duhet të më vinte turp që kërkoja uljen e çmimit të naftës, të bukës, të vajit, të miellit, të sheqerit, të orizit etj, etj. “Po mjaft moj, mjaft me gjithë këtë listë. Duhet të të vijë turp nga vetja që proteston ndërkohë që Ukraina është në luftë.” – i thashë vetes.

Do thoni ju se me kaq u mbyll demaskimi i tradhëtisë dhe turpit tim? Jooooooo! As që bëhet fjalë, edhe pse gjatë gjithë ditës kisha reflektuar ndaj të qenurit tim si armik i brendshëm dhe i jashtëm, në mbrëmje fillova të gjeja pak paqe me veten kur, papritur nga televizori në veshët e mi erdhi një britmë e fortë e një njeriu tejet të nxehur.

“Çfarë po bëjnë protestuesit? Po ofendojnë Shqipërinë në këtë moment. Të shkatërrohet një vend me 40 milionë banorë dhe mos me pas dhembshuri për dhimbjen dhe vrasjen? Unë e kam problem me ndërgjegjen. Ça lidhje kanë çmimet? E di çfarë do të ndodhte nëse lufta zgjat? E di çfarë do të ndodhë me taksat, me mirëqenien? Me paret që kanë njerëzit dhe nuk dinë çfarë të blejnë… Ky është luksi i protestës së pakuptimtë.  Protesta është neveritëse, është jashtë kohës, jashtë momentit. Është dhimbje per mu ajo që po bëjnë qytetarët shqiptarë. Kjo do ta kishte dinjitetin kur liria në Ukrainë dhe taksat tona do të jenë pjesë e përplasjes me qeverinë.

Fjalimet që kam dëgjuar në protestë janë turp. Ka racizëm brenda, ka paqartësi brenda. Protesta duhet me pas qëllim. Nuk duhet me na turpëru para botës”, Uo uo uo, në çfarë labirinti të turpshëm paskam hyrë. Me Putinin po e po, ma tha nusja e djalit të Hekuran Isait. E mbuluar nga turpi që kërkoj uljen e çmimeve, ma tregoi kryeministri. Dhe në fund qershinë e hidhur mbi tortën e prishur ma dha shoku Baton. Unë po ofendoja Shqipërinë, unë nuk paska problem me ndërgjegjen, jam neveritëse, jam jashtë kohe, jashtë momenti, po i shkaktoj dhimbje shokut Baton, unë qenkam raciste, qenkam e paqartë, po turpëroj Batonin përpara Botës!

I paskam bërë unë të gjitha këto? Qenkam armik dhe shkuar armikut. Qenkam për internim, ndoshta dhe për pushkatim. Duke parë mërzinë që i kam shkaktuar shoqes Brizida, shokut Edi dhe shokut Baton unë mora një vendim: Nuk duhet t’i turpërojë më këta shokë! Kjo nuk më falet. Duhet të marr masa që shoqja Brizida të mos dal më e turpëruar në TV, që shokun Edi të mos e detyrojë që të rri me kokën ulur përpara liderve botërorë dhe ajo që më dhemb më shumë është që shokun Baton të mos e detyrojë që nga nervat e turpit që i kam shkaktuar unë, t’i mjegullohet pamja e kamerës nga stërkalat që i dalin nga goja. Jo për gjë po virusi nuk ka ikur akoma dhe ai dreq ngjitet nëpërmjet stërkalava.

E vendosa, nuk do protestoj më! Më mirë pa bukë se të duroj turpërimin e këtyre tre njerëzve kaq të rëndësishëm në Shqipëri. Më mirë pa bukë se të turpëroj shoqen Brizida, që televizionet i japin hapësirën publike ku të shpalos idëtë e vjehrrit të saj, dhe e kanë bërë personazh së cilës (sipas këtyre televizioneve) i duhet dëgjuar mendimi. Më mirë pa bukë, se të turpëroj shokun Edi, i cili është i vetmi lider botëror që di t’i serviloset Amerikës deri në asht. Më mirë pa bukë, se të turpëroj shokun Baton, atë luftëtarin për moral, atë modestin që edhe pse gazetar, përkrahë punës si i tillë, po jep një kontribut të pallogaritshëm edhe në mjekësi pa asnjë shpërblim.

Dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

editorial editorial meri lika vladimir putin meri lika vladimir putin

Sondazh

Poll

Editorial 13 Mars 2022, 12:45

Propaganda në faturën e dritave, Rama nuk mjafton

Nga Enton Abilekaj“Paketa e Rezistencës” nuk rezistoi as 24 orë, nuk mjaftoi as për të ulur pak numrin e protestuesve, as për të rrëzuar ndonjë prej kërkesave t...

Editorial 13 Mars 2022, 10:30

Humbësi etik

Nga Meri LikaNë politikë, ekziston një term për ata që humbasin dhe largohen me dinjitet, quhen Humbës Etik.  Humbësit etik janë ata që preferojnë më mirë të hu...

Editorial 11 Mars 2022, 17:50

Dy rastet e sindromës së të pasmes në ujë

Nga Meri LikaKemi një shprehje ne shqiptarët “i ra b*tha në ujë”. Në këtë situatë është sot lideri ynë suprem, pas protestave kundër rritjes pa frena dhe pa asn...

Editorial 8 Mars 2022, 13:08

Qëndrimi i Bashës i shërben vetëm Edi Ramës

Nga Dosja.alPërpjekjet e Lulzim Bashës për të qëndruar në krye të Partisë Demokratike pas disfatës së 6 marsit, morën një goditje të rëndë mbrëmjen e së hënës, ...

Editorial 7 Mars 2022, 15:05

Mundësia e fundit që fitoi PD në 6 mars

Nga Enton Abilekaj Lulzim Basha i befasoi të gjithë me daljen përpara mediave në mëngjesin pas disfatës. Pa folur akoma fituesi i zgjedhjeve të pjesshme, Edi Ra...

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra