LIVE UPDATES
Editorial

Të jesh protestues është nder, të jesh spekulant lufte është turp

14 Mars 2022, 13:56 Nga DOSJA
Të jesh protestues është nder, të jesh spekulant lufte

Nga Dosja.al

Turp është të sillesh si spekulant lufte, jo të protestosh. Protesta nuk është turp, për sa kohë qytetarët nuk dalin kundër pasojave të luftës, por kundër spekulantëve. Nuk dalin jelekët e verdhë në Francë, sepse që në ditët e para të luftës, Presidenti Macron, takoi gjithë grupet e interesit dhe nxori “paketën e rezistencës” që kopjoi Edi Rama, pasi mbushi çitjanet nga frika.

Ndërsa gjithë drejtuesit e qeverive në gjithë botën, përfshirë edhe Ballkanin, merrnin masa për të mbrojtur qytetarët, ky i yni filloi festën me klubin personal të biznesmenëve të emëruar. Ata rritën çmimet fiktivisht, ky rriste të ardhurat në buxhet që vinin nga rritja e çmimeve, qytetarët paguanin më shumë.

Ditët e para po shkonin vaj për Ramën dhe klubin e tij privat, të ardhurat në buxhet shtoheshin, të ardhurat e klubit shtoheshin, ai vetë dilte si Kalorësi i Fytyrës së Vrerosur nëpër ekrane të lajmëronte luftën me mullinjtë e erës, rishpallej babai i Kombit që po na nxirrte me mundim nga një tjetër katastrofë, ndërsa njerëzit e nështruar paguanin.

Derisa “delet u bënë deshë”, bulevardi para Kryeministrisë u mbush plot për të mos u zbrazur më. Klubin e monopolistëve të emëruar e kapi paniku për Shefin, ndërsa vetë shefi kishte shkuar në Dubai, me sigurinë se protesta do të ishte një mbledhje e atyre pak qytetarëve të përhershëm.

Ishte mbrëmja e së mërkurës, kur çmimi i karburantit arriti 2900 lekë për litër, një rekord që ia kishin zilinë edhe vendet më të pasura të botës. Ishte ajo pika e kthesës, që po vazhdon edhe sot të tmerrojë Ramën dhe klubin e tij, ajo që e shndërroi Babain e përvëluar në bishën e pakontrolluar, Kryeministrin neoliberal në ideologun e kapitalizmit social, hedonistin e qejfeve të shtrenjta në Dubai në shërbëtorin e të varfërve që bredh lokal më lokal duke sharë protestuesit me X5 dhe Iphone.

E gjitha kjo pasi u kthye në Rinas nga Dubai me çarterin që i ka bërë dhuratë vetes dhe i hipi Linkolnit superluksoz për t’u ndërruar me c’të gjejë në zyrë. Anuloi spekulimin e Klubit, por jo spekulimin e qeverisë së tij, uli çmimet e klubit të biznesmenëve, por jo taksat e tepërta që po merr nga rritja e çmimit. Spekulimin e qeverisjes së tij ka vendosur ta mbulojë me propagandë nëpër lokale.

Protesta nuk është turp, se shqiptarët kanë mbajtur shumë dhe vazhdojnë të mbajnë shumë. Qeveria nuk ia mohoi vetes pjesën e vetë të abuzimit, vazhdon të paguajë për rrugë të arta, vazhdon të paguajë për kontraktorët e koncesioneve të arta, vazhdon ta shesë energjinë e KESH te privati që privati t’ja shesë OSHEE-së më shtrenjtë dhe qytetarët të paguajnë, shkruan Dosja.al.

Protesta është nder kur drejtohet kundër një pushteti abuziv që prej 9 vitesh pasuroi një grup biznesmenësh të emëruar dhe përjashtoi nga vendi mbi 500 mijë shqiptarë që i la pa asnjë mundësi për të mbijetuar. Është nder për ata që, pasi shohin frigoriferin dhe dollapin bosh, pasi krruajnë xhepat bosh, nuk ikin në Gjermani, nuk qajnë nëpër trotuaret e ndotura të lagjes, por kërkojnë të integrohen në vendin e tyre, kërkojnë një qeverisje të paktën të përgjegjshme.

Protesta është nder përsa kohë po e detyron shefin e qeverisë dhe të biznesit të mos i plaçkisë më qytetarët dhe të fillojë të sillet si homologët e tij, në Ballkan. Është vetëm fillimi, ka hequr vetëm fitimin spekulativ të biznesmenëve spekulantë. Pa hequr dorë nga spekulimi qeveritar, protesta nuk mund të përfundojë.

Protesta është detyrë për të gjithë ata që duan një qeveri të përgjegjshme, që  ka frikë nga qytetarët, për ata që duan një Kryeministër që t’i dëgjojë jo që t’i shajë, për ata që duan një Kryeministër që t’i shërbejë detyrës me modesti, jo oligarkëve me prepotencë. Një kryeministër që nuk do të na turpëronte në sytë e Botës, duke u sjellë si spekulant lufte, por do të bashkonte vendin për t’i dhënë një përgjigje të unifikuar situatës së vështirë.

Nga Dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

editorial kryesore dosja.al proteste kunder rritjes se cmimeve dosja.al proteste kunder rritjes se cmimeve

Sondazh

Poll

Editorial 13 Mars 2022, 12:45

Propaganda në faturën e dritave, Rama nuk mjafton

Nga Enton Abilekaj“Paketa e Rezistencës” nuk rezistoi as 24 orë, nuk mjaftoi as për të ulur pak numrin e protestuesve, as për të rrëzuar ndonjë prej kërkesave t...

Editorial 13 Mars 2022, 10:30

Humbësi etik

Nga Meri LikaNë politikë, ekziston një term për ata që humbasin dhe largohen me dinjitet, quhen Humbës Etik.  Humbësit etik janë ata që preferojnë më mirë të hu...

Editorial 11 Mars 2022, 17:50

Dy rastet e sindromës së të pasmes në ujë

Nga Meri LikaKemi një shprehje ne shqiptarët “i ra b*tha në ujë”. Në këtë situatë është sot lideri ynë suprem, pas protestave kundër rritjes pa frena dhe pa asn...

Editorial 8 Mars 2022, 13:08

Qëndrimi i Bashës i shërben vetëm Edi Ramës

Nga Dosja.alPërpjekjet e Lulzim Bashës për të qëndruar në krye të Partisë Demokratike pas disfatës së 6 marsit, morën një goditje të rëndë mbrëmjen e së hënës, ...

Editorial 7 Mars 2022, 15:05

Mundësia e fundit që fitoi PD në 6 mars

Nga Enton Abilekaj Lulzim Basha i befasoi të gjithë me daljen përpara mediave në mëngjesin pas disfatës. Pa folur akoma fituesi i zgjedhjeve të pjesshme, Edi Ra...

Editorial 1 Mars 2022, 10:28

E ardhmja e vjedhur e Rusisë

Nga Joschka Fischer“Project Syndicate”Presidenti rus Vladimir Putin ka bërë zgjedhjen e tij. Ai ka nisur luftën kundër Ukrainës. Ky është një moment vendimtar p...

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra