LIVE UPDATES
Bota

Trafikonin drogë nga Shqipëria dhe e shpërndanin në Montescaglioso, 21 arrestime nga aksioni i policisë italiane

Policia njoftoi edhe masën e sigurimit ndalimin e qëndrimit në Basilicata për një burrë nga Montescaglioso. Nunzio Paolo Castellaneta, 56 vjeç, është banor i të njëjtit qytet Lucanian. Castellaneta ka të dhëna të shumta kriminale, disa prej të cilave datojnë në vitet 1990, kur Montescaglioso ishte skena e disa vrasjeve si pjesë e një grindjeje klanore. Sipas njoftimit të prokurorit antimafia të Potenzës, Francesco Curcio, gjatë hetimeve janë sekuestruar rreth 600 gramë heroinë dhe 300 gramë kokainë.

15 Nëntor 2022, 12:06 Nga d.a.
Trafikonin drogë nga Shqipëria dhe e shpërndanin në
Foto ilustruese

ITALI- Furnizime të vazhdueshme dhe të përsëritura nga furnizuesit pulianë dhe shqiptarë të drogës (kokainë, heroinë, marihuanë dhe hashash) të cilat më pas rishiteshin në zonën e Matera, veçanërisht në Montescaglioso, janë ato u zbuluan si pjesë e operacionit të kryer nga Drejtoria Antimafia e Distriktit të Potenzës e cila kreu 21 arrestime (16 me burg dhe pesë në arrest shtëpie) midis Pulias dhe Bazilikatës.

Sipas mediave italiane, Policia njoftoi edhe masën e sigurimit ndalimin e qëndrimit në Basilicata për një burrë nga Montescaglioso. Nunzio Paolo Castellaneta, 56 vjeç, është banor i të njëjtit qytet Lucanian. Castellaneta ka të dhëna të shumta kriminale, disa prej të cilave datojnë në vitet 1990, kur Montescaglioso ishte skena e disa vrasjeve si pjesë e një grindjeje klanore. Sipas njoftimit të prokurorit antimafia të Potenzës, Francesco Curcio, gjatë hetimeve janë sekuestruar rreth 600 gramë heroinë dhe 300 gramë kokainë.

Përveç Castellaneta-s, në burg përfunduan 41-vjeçari Ferdinando Barbetta dhe Vito Perrone (30), nga Laterza (Taranto); Paride Giosué (53) nga Ginosa (Taranto); Aldo Hasa (27), Ervin Hasa (35) dhe Aurelio Lomaistro (31) nga Altamura (Bari); Vito Giuseppe Marcello (29) nga Palo Del Colle (Bari); Francesco Menzella (57), Gerardo Miraglia (35), Letizia Mossuto (40), Rocco Motola (32), Francesco Pellegrino (52), Rocco Petrozza (45), Tommaso Milan Salluce (41) dhe Maria Teresa Santarsia (44) të Montescaglioso.

Francesco Paolo Ciccarone (47) nga Santeramo në Colle (Bari) është nën arrest shtëpiak; Antonio Ciracì (48), Teresa De Mitri (24) dhe Michele Del Monte (45) nga Montescaglioso; Grazia Guerrieri (57) nga Palo del Colle. Ndalimi i qëndrimit në Basilicata u urdhërua për Carmelo Andriulli (45) nga Montescaglioso, "tashmë i ndaluar për një tjetër arsye".

policia italiane droge nga shqiperia ne itali nunzio paolo castellaneta

Sondazh

Poll
Bota 15 Nëntor 2022, 11:27 d.a.

Pesë pikat kryesore nga takimi Biden-Xi

Jinping dhe Biden INDONEZI- Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, dhe udhëheqësi i Kinës, Xi Jinping, u takuan të hë...

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat