LIVE UPDATES
Editorial

KQZ shkel Kushtetutën me marrëveshjen e fshehtë pozitë-opozitë

Naiviteti i koalicionit Bashkë Fitojmë, që pretendon se përfaqëson opozitën por që nuk e kontestoi këtë vendim ndërsa po merrej dhe as pasi u mor, është se ka pranuar këtë pakt të ndyrë, për tu favorizuar ndaj partive të tjera, pa e kuptuar se me këtë vendim PD e vulës do të jetë e detyruar të nxjerrë 61 kandidatë, duke ia vështirësuar punën në çdo bashki.

25 Mars 2023, 16:21 Nga Enton Abilekaj
KQZ shkel Kushtetutën me marrëveshjen e fshehtë
Enton Abilekaj, KQZ

Sot në 15.00, Komisioni Rregullator i KQZ, bëri një mbledhje të pakërkuar. Njësoj si propozimet e pakërkuara që zhvatën buxhetin nga 2013 e deri sot, mbledhja e Komisionit kishte synim zhvatjen. Zhvatjen e mundësive të barabarta që garanton Kushtetuta dhe mbi të cilat ngrihet gjithë sistemi demokratik, zhvatjen e themelit të demokracisë, barazinë përpara votuesve.

Kështu, mbledhja e pakërkuar u bë, jo për të plotësuar ndonjë boshllëk rregullash zgjedhore, por për të zhbërë rregullin bazë, të regjistrimit të partive dhe kandidatëve pa diskriminim, me short të hapur. Në 23 shkurt, po ky komision kishte marrë një vendim pothuajse normal, që diskriminonte kandidatët e pavarur, të paktën vetëm ata. Sot u vendos që në fletën e votimit partitë të renditen në bazë në numrit të kandidatëve.

Partitë me 61 kandidatë për këshilla do të hedhin short për vendet e para në renditje, partitë me 31- 60 kandidatë vendet më poshtë, partitë me 1 deri 30 kandidatë akoma më poshtë dhe në fund kandidatët e pavarur.

Kjo do të thotë që PS dhe Koalicioni Bashkë Fitojmë të hedhin short për 2 vendet e para në fletën e votimit. Nëse PD e Alibeajt ka dëshirë të hyjë në shortin e të parave duhet të nxjerrë 61 kandidatë. Nëse nxjerr 1 më pak kalon në shortin për vendet më poshtë, ndërsa një parti si lëvizja Bashkë e Arlind Qorit do të hyjë në fazën e tretë të shortit për të kapur një nga vendet e fundit në fletën e votimit.

Ky rregull antiKushtetues, që shkel rëndë edhe Kodin Zgjedhor, nuk bazohet në asnjë nen të gjithë kuadrit ligjor të vendit. Thjesht mban erën e propozimeve të pakërkuara, mban erën e rëndë të një shkeljeje syri ose marrëveshjeje të fshehtë mes partive përfituese, PS, PL dhe të dyja grupimeve të PD, madje më shumë grupimi i Berishës, për të diskriminuar forcat e tjera, partitë e reja, kandidatët e mirë. Përveç se shkel Kushtetutën dhe Kodin, e orienton votuesin të zgjedhë një nga partitë e vjetra, një nga kandidatët e establishmentit politik.

Naiviteti i koalicionit Bashkë Fitojmë, që pretendon se përfaqëson opozitën por që nuk e kontestoi këtë vendim ndërsa po merrej dhe as pasi u mor, është se ka pranuar këtë pakt të ndyrë, për tu favorizuar ndaj partive të tjera, pa e kuptuar se me këtë vendim PD e vulës do të jetë e detyruar të nxjerrë 61 kandidatë, duke ia vështirësuar punën në çdo bashki.

Ky duket si një vendim që i bën mirë klasës politike për të mbrojtur veten, duket si precedenti që konfirmon monopolin politik të 3 partive që e kanë mbajtur peng vendin për 33 vjet, por në fakt, si gjithmonë në marrëveshjet e pista, i shërben vetëm Edi Ramës, që të garantojë, jo vetëm vendin e parë apo të dytë në fletën e votimit, por edhe çarjen e votave të opzozitës në të gjitha bashkitë e vendit. Ky turp antiKushtetues, që u bë nga institucioni që duhet të garantojë barazinë e partive përpara votuesve, ky përdorim i KQZ kundër votës së lirë, është akti i dëshpërimit të një klase politike që po tenton të shtyjë sa të mundet fundin e saj.

enton abilekaj dosja.al komisioni qendror i zgjedhjeve

Sondazh

Poll
Editorial 16 Mars 2023, 16:56 Anthony Zurcher

AI: Sa 'të frikësuar' duhet të jemi?

Foto ilustruese Inteligjenca artificiale ka fuqinë e jashtëzakonshme për të ndryshuar mënyrën se si e jetojmë jetën...

Editorial 9 Mars 2023, 12:35 Ditmir Bushati

Mes ideales dhe të mundshmes

Negociatat e 27 Shkurtit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në Bruksel përfunduan me arritjen e një marrëveshjeje të propozu...

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit