LIVE UPDATES
Editorial

Unë nuk e kam frikë Big Brother-in

BB vetëm nga veshja me detyrim që iu bën “lojtareve”, disa si eskorta, disa si prostituta dhomash masazhi e disa si prostituta semafori, na tregon se kemi krijuar një shoqëri që di të bëj vetëm këtë profesion, thjesht veshja tregon ndryshimin në nivelin e shpërblimit.

16 Janar 2023, 10:31 Nga Meri Lika
Unë nuk e kam frikë Big Brother-in
Meri Lika

Unë nuk e kam frikë Big Brother-in, spektaklin që shumë prej nesh thonë se nuk duhet ta shohim, se nuk po edukon, se jep mesazhe të këqija etj, etj, etj.

Të ndalosh diçka do të thotë të kesh frikë prej saj dhe efekti i ndalimit është krejt e kundërta e asaj që mendohet, të kërkosh ndalimin e këtij emisioni thjesht dhe vetëm shton kuriozitetin për të dhe të bën që ta shohësh pa një pa dy.

Unë mendoj, se ne, si shoqëri kemi frikë prej këtij spektakli sepse kemi frikë nga vetvetja, sepse ai është pasqyra ku shohim se sa shoqëri e shëmtuar jemi. Përpara kësaj pasqyre ne jemi si Shtriga e Borëbardhës e cila donte me çdo kusht të ishte më e bukur por që në fakt nuk mundej sepse gjithmonë ishte dikush më e bukur se ajo.

Unë nuk kam frikë nga BB. Nuk kam frikë sepse ai më bën të kuptoj arsyen se përse vazhdojmë të jemi vendi më i korruptuar i rajonit (dhe më gjerë), se përse jemi vendi më i varfër i rajonit (dhe më gjerë), se përse nuk bëjmë dot rrotacion pushtetesh, se përse nuk bëjmë dot rrotacion elitash, se përse nuk protestojmë kur vidhemi, se përse nuk protestojmë kur na shkelen të drejtat dhe shumë “se përse” të tjera.

Ne bërtasim e çirremi se politikanët tanë janë të korruptuar, se rreth partive politike satelitojnë, veç matrapazët, interesaxhinjtë, dallkaukët, njerëzit pa moral.
Po edhe BB këtë na tregon.
Na tregon se ish konsulli ynë në Francë, ka patur këtë karrige jo se ishte i zoti, jo se studio diplomaci por sepse ishte kandidati për dhëndër i asaj që ishte atje në një karrige pushteti. Por pastaj kur e humbi statusin e kandidatit u lëshua në duhan e pije energjike si shumë në shoqërinë tonë që pasi shfrytëzohen nga politika hidhen tutje.
Nëpërmjet tij shoh se si ky person që po “idhullohet”, në shtetin tonë ka shumë, ata sot janë rrogëmarrës e që pa problem mund të mashtrojnë, të qajnë, të viktimizohen vetëm e vetëm që të arrijnë atë që duan, madje madje, ndihen aq mirë në këtë kënetë që ndërtojnë saqë së bashku me ata që e kanë vendosur aty mund të të mbushin mendjen se kjo është e drejta. Sepse ai “ka mundësi të japi më shumë” sepse ata që e vunë aty e dinë mirë këtë.
A nuk është e njëjta gjë me ministret tona lozonjare, të cilat janë nëpër karrige se i thurrin lave atij që është atje në karrigen më të lartë të pushtetit?

BB vetëm nga veshja me detyrim që iu bën “lojtareve”, disa si eskorta, disa si prostituta dhomash masazhi e disa si prostituta semafori, na tregon se kemi krijuar një shoqëri që di të bëj vetëm këtë profesion, thjesht veshja tregon ndryshimin në nivelin e shpërblimit.

Shohim përditë e dëgjojmë diskutime se rinia nuk i vlerëson më ndjenjat se niset veç nga interesi, pikërisht këtë po na tregon edhe BB. Ja aty, është një vajzë e cila revoltohet se ishte lënduar dhe ofenduar dhe kur asaj i dhimbte shpirti e qante, ofenduesi (ai konsullori ish kandidati për dhëndër i asaj) qeshte dhe e ofendonte më shumë. Gjithashtu kjo vajza indinjohet dhe nuk i duron dot mashtruesit, paçka se pikërisht kjo vajzë, e cila është VIP-e se në një emision tjetër (edhe ky pasqyrë e jona po në një tjetër dimension) tha se donte një djalë, por ndërkohë jashtë ishte e lidhur me një tjetër që edhe ky tjetri në të njëjtin emision kërkonte vajza të tjera. A nuk është kjo pamja e saktë e shoqërisë sonë e cila kërkon që të tjerët të kenë moral dhe etikë paçka se vetë këto fjalë i njeh vetëm si terma teorikë.

E pyesim veten se si ka mundësi që policia nuk reagon ndaj dhunës që bëhet ndaj grave, ndaj atyre që shkatkojnë aksidente dhe BB na dha përgjigje edhe për këtë. Aty një vajzë tregonte se si e kishte rrahur ish-i dashuri aq shumë saqë “ndalonte vetëm kur i merrej fryma”, e ajo pati frikë ta denonconte se ai e kërcënoi në sy të efektives së policisë. Por është pikërisht kjo vajza që tregon duke qeshur se si përplasi një familje me makinë dhe nuk ndaloi të priste policinë sepse u mërzit nga gruaja e asaj familjes që kjo aksidentoi, se ajo bënte gërr –gërr.

Në BB po mësojmë të njohim vetveten dhe do të vazhdojmë ta mësojmë deri në fund të tij, mendoj se edhe zgjedhja e fituesit do të na mësojë se gjithçka ndodh brenda asaj shtëpie njësoj ndodh edhe në shoqërinë tonë. Gjithmonë fiton mashtruesi, gënjeshtari, matrapazi, i pamoralshmi, i padinjiteti, i pavleri, se është më mirë të kesh se sa të dish etj etj etj.

Ne nuk duhet të kemi frikë nga BB, sepse kur fillon dhe ke frikë nga vetja do të thotë se ke filluar të biesh, po ju shmange vetes do të thotë të mos duash të shpëtosh.
Kur nis dhe e shikon veten në sy mund të kuptosh se sa poshtë ke rënë dhe të gjesh mundësi të ringrihesh./Dosja.al

 

big brother vip albania meri lika

Sondazh

Poll
Editorial 11 Janar 2023, 10:30 Meri Lika

Vulaxhi të humbtë vula!

Morali dhe politika janë dy terma, të cilët në politikën e kohëve moderne e kanë të pamundur të ecin së bash...

Editorial 31 Dhjetor 2022, 19:25 Ben Blushi

Viti 2023

Imagjinoni sikur jeni mbi detin Adriatik dhe filmoni vazhdimisht një anije që është nisur 30 vjet më parë nga bregu lindor p&eum...

Editorial 22 Dhjetor 2022, 13:12 Ditmir Bushati

BE- Ballkan Perëndimor në kohë stuhie

Foto ilustrim Pushtimi i Ukrainës nga ana e Rusisë ka krijuar një panoramë të re të sigurisë në Europë. BE-ja ...

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit

Vrau kunatën me sëpatë në Elbasan, autori lihet në burg, Tashi: Jam penduar, isha gjaknxehtë