LIVE UPDATES
Editorial

Përpjekja e dëshpëruar për të shpëtuar SPAK

Nuk ishte muaj mjalti, por 3 vite mjalti, ato të ambasadores Kim me Kryeministrin, në procesin e kapjes së Drejtësisë nga një njeri i vetëm. Ajo drejtësi që deri në 2016 u shërbente të gjitha partive, duke u garantuar pandëshkueshmëri për secilin hajdut me pushtet dhe ndëshkim për çdo njeri të pambrojtur, shmangie nga drejtësia për çdo korruptues, deri sot ka ndryshuar vetëm në komponentin e parë. Tani i shërben vetëm Edi Ramës.

15 Dhjetor 2022, 13:04 Nga Enton Abilekaj
Përpjekja e dëshpëruar për të shpëtuar SPAK
Enton Abilekaj

Nata e 22 korrikut 2016 ka mbetur në histori si votimi i fundit unanim i Kuvendit të Shqipërisë. Pas shumë negociatash për të zgjidhur mosmarrëveshjet e mëdha mes maxhorancës dhe opozitës, por edhe brenda vetë maxhorancës, pas shumë presioneve nga përfaqesuesit ndërkombëtarë brenda dhe jashtë vendit, Paketa e ndryshimeve Kushtetuese për t’i hapur rrugën Reformës në Drejtësi u miratua nga të gjithë.

Ishte shumë e vështirë për opozitën e atëhershme, madje edhe për LSI, aleaten e PS, qëtë pranonte draftin e hartuar nga Fatmir Xhafa, në bashkëpunim me OPDAT dhe EURALIUS bashkë me mbështetjen e Fondacionit Shoqëria e Hapur, e George Soros. Jo vetëm PD – në opozitë, por edhe LSI në maxhorancë, shikonin tek drafti tentativën e hapur të PS për të kapur Drejtësinë në mënyrë ekskluzive.

Negociatat e dështuara deri në ditën e votimit, pas ultimatumit të lëshuar nga Ambasada e SHBA, u rikthyen për të bërë ndryshime brenda ditës, deri në arritjen e një drafti të pranueshëm. Të gjitha dyshimet që mbetën pezull, pas votimit, do të korrigjoheshin me miratimin e 7 ligjeve që do të duheshin për implementimin e ndryshimeve Kushtetuese.

Që nga 7 ligjet e miratuara vetëm me votat e maxhorancës, duke shkelur marrëveshjen e 22 korrikut me opozitën, bekimi i  ndërkombëtarëve dhe veçanërisht SHBA, nuk reshti deri sot. Komisioni i Pavarur i Kualifikimit (KPK), më pas Kolegji i Posaçëm i Apelimit (KPA), që ishin hapi i parë i procesit të filtrimit të gjyqtarëve dhe prokurorëve, ose institucionet e Vettingut, kaluan në shkelje të marrëveshjes me opozitën, pak përpara zgjedhjeve të 2017, kur opozita ishte në çadër për të kërkuar zgjedhje të lira. Sigurisht me bekimin e SHBA dhe miratimin e BE.

Në Janar 2018, kaluan anëtarët e KLP dhe KLGJ pavarësisht kundërshtimeve dhe denoncimeve të opozitës. Edhe këto me bekimin e SHBA dhe miratimin e BE. Ndërsa maxhoranca po e çonte përpara Reformën në Drejtësi me votën e njëanshme të siguruar nga zgjedhjet e 2017, njerëzit e saj po depërtonin në çdo qelizë të drejtësisë, për ta marrë atë nën kontroll, ndërsa SHBA dhe BE mbështesnin çdo hap të hedhur pa opozitën.

E njëjta gjë ndodhi në shkurt 2020 kur maxhoranca tentoi të vjedhë me procedurë anëtarin e Gjykatës Kushtetuese që i takonte Presidentit. Mesazhet që diplomatët e huaj i çonin privatisht Ilir Metës, për të mbyllur sytë për Arta Vorpsin e betuar në noterinë e Lanës, tregonin se si ata po e shtronin rrugën për marshimine Edi Ramës drejt pushtimit total të institucioneve të Drejtësisë së re, pavarësisht paralajmërimeve dhe denoncimeve që opozita dhe media bënin.

Votimi i fundit për KLP i takon shkurtit të 2022, fillimit të këtij viti, kur maxhoranca e Edi Ramës, përsëri e injoroi opozitën duke e katandisur në emërim partiak procedurën e zgjedhjes së anëtarëve. Sigurisht me mbështetjen e Yuri Kim.

Nuk ishte muaj mjalti, por 3 vite mjalti, ato të ambasadores Kim me Kryeministrin, në procesin e kapjes së Drejtësisë nga një njeri i vetëm. Ajo drejtësi që deri në 2016 u shërbente të gjitha partive, duke u garantuar pandëshkueshmëri për secilin hajdut me pushtet dhe ndëshkim për çdo njeri të pambrojtur, shmangie nga drejtësia për çdo korruptues, deri sot ka ndryshuar vetëm në komponentin e parë. Tani i shërben vetëm Edi Ramës.

Nuk dihet kur e kuptoi këtë Ambasadorja e SHBA, por është e qartë kur filloi të mos i pëlqejë, për shkak të deklaratës së parë që bëri përpara 3 javësh, kur e pa që Edi Rama po ia merrte për herë të dytë kalanë e “Heronjve të fëmijëve tanë”, me të cilën mbulonte dështimin e Reformës. Aty ku ajo dhe shteti që përfaqëson kanë investuar më shumë, kanë përgatitur hetuesit e BKH-së, prokurorë dhe gjyqtarë, me shpresën se do të prodhojnë luftë kundër korrupsionit të niveleve të larta.

Nuk dihet kur e kuptoi Yuri Kim, por dihet kur ndezi alarmin për të kërkuar ndihmë që Rama të mos bëhet aksioneri i vetëm i SPAK-ut, si institucioni i vetëm ku autokrati dhe ambasada konkurojnë për influencë. SPAK- u është shpresa e fundit që investitorët e huaj të Drejtësisë së Re të mos e shohin të falimentuar flotën e peshkarexhave në kërkim të Peshqve të mëdhenj, që deri tani ka nxjerrë në breg vetëm cironka.

Është aq vonë për ta ndryshuar realitetin, sa e gjithë kjo përplasje do të vlejë vetëm që Yuri Kim dhe administrate e SHBA, të kuptojnë vetëm mënyrën se si Edi Rama e ka instaluar dhe po e instalon pushtetin absolut, se si ai përdori Ilir Metën për të hequr qafe Berishën, pastaj Bashën për të hequr qafe Metën, pastaj SHBA për të hequr qafe Bashën, Berishën dhe Metën dhe tani ushtrinë e re të Drejtësisë për të hequr qafe SHBA. Një mësim i mirë që Yuri Kim do ta marrë me vete, kur të na lërë këtu me inevstimin e saj 3-vjecar, regjimin e instaluar të Edi Ramës./Dosja.al

yurikim edi rama analiza nga enton abilekaj enton abilekaj

Sondazh

Poll
Editorial 11 Dhjetor 2022, 14:36 Arber Zaimi

Jugonostalgjiku Rama

Arbër Zaimi Para pak ditësh Edi Rama në Bruksel tha se Jugosllavia paska qenë e mirë shumë, madje më e mirë se Bash...

Editorial 8 Dhjetor 2022, 21:04 Meri Lika

Post protesta dhe post samiti

Meri Lika Dy ditë pas përfundimit të Protestës dhe Samitit, unë si qytetare kam dalë më e ditur. Kjo jo se më &eum...

Editorial 5 Dhjetor 2022, 15:28 Deutche Welle

Mërgimi, protesta e heshtur e shqiptarëve

Frank-Walter Steinmeier TIRANË- Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama është krenar që vendi i tij po pret samitin BE-Ballkani Pe...

Editorial 3 Dhjetor 2022, 11:16 Meri Lika

Unë do të protestoj në 6 dhjetor

Që prej ditës kur opozita deklaroi se ditën e Samitit të BE-së “Ballkani Perëndimor” do të protestonte, makiner...

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN