LIVE UPDATES
Editorial

Një dedikim për Ambasadoren, që dikur ishte vetëm non grata ime

Ju thashë se ishit NON GRATA ime, tamam në kohën kur ju u zbukuruat, kur u bëtë me vetulla ndoshta pa e ditur fjalën tonë të urtë “vuri vetullat po nxorri sytë”, atëherë kur ju krahë korrupsionit prezantonit James Bond-in, atëherë kur fusnit hundët në punët e vendit tim dhe kur hunda juaj filloi të bënte dëme, atëherë kur rrëmbyet vulën e opozitës dhe deklaronit “pa iu dridhur qerpiku” se do të ndërhynit në çdo gjykatë që vula t’i jepej pakicës pra opozitës që vazhdon të jetë e kapur nga pushteti, pikërisht atëherë unë ua thashë këtë.

9 Dhjetor 2022, 16:54 Nga Meri Lika

Një dedikim për Ambasadoren, që dikur ishte vetëm non grata

Në një shkrim të më hershëm, atëherë kur ju ambasadore e kishit “mprehur shpatën edhe një herë për situatën”, kur qëndronit kryelartë në krahë të gjatësisë së Edi Ramës, atëherë kur Erjon Velisë i vendosnit dorën mbi gjoks e ndërkohë kujdeseshit që buzëqeshjen e lumturisë, mbi bashin e Titanikut të qeverisë shqiptare, ta kishit dërguar vesh më vesh, atëherë kur në kënetën e pushtetit ramist hidhnit karemat për të kapur cironkat gjigande në të thatë, atëherë kur shëtisnit e lumtur në jahte me gazetarë e biznesmenë, atëherë kur me sytë e qeshur e “shpresëdhënës” për të ardhmen, na tregonit barin, atëherë kur shtrëngimi juaj në gjoksin e Ramës ishte tmerrësisht kockëthyes, pikërisht në atë kohë unë ju thashë se ju ishit NON GRATA ime.

Ju thashë se ishit NON GRATA ime, tamam në kohën kur ju u zbukuruat, kur u bëtë me vetulla ndoshta pa e ditur fjalën tonë të urtë “vuri vetullat po nxorri sytë”, atëherë kur ju krahë korrupsionit prezantonit James Bond-in, atëherë kur fusnit hundët në punët e vendit tim dhe kur hunda juaj filloi të bënte dëme, atëherë kur rrëmbyet vulën e opozitës dhe deklaronit “pa iu dridhur qerpiku” se do të ndërhynit në çdo gjykatë që vula t’i jepej pakicës pra opozitës që vazhdon të jetë e kapur nga pushteti, pikërisht atëherë unë ua thashë këtë.

Pak më vonë, kur ju vendosët “të luftonit” korrupsionin krahë për krahë me ministrat “heronjë” të Ramës, unë ju shkrova sërish dhe ju thashë se edhe Hitleri e dinte që “dinjitetin nga qesharakja një hap e ndan”, por ju nuk më lexuat.

Nuk më lexuat sepse, ju në atë kohë ishit duke notuar në delirin më të madh të jetës suaj, kur nga një punonjëse mediokre administrate po merrnit vëmendjen dhe kujdesin e një ylli Hollywood-i dhe sepse nga kjo eufori ndoshta as nuk keni patur kohë të lexonit ndonjë rresht nga ato që unë iu shkrova.

Pasi ju thashë se ju ishit NON GRATA ime, shumë më sulmuan, për disa ditë u ktheva në tabelën e qitjes së amerikanë-dashësve shqiptar të cilët më quajtën edhe të rrjedhur (e kam ruajtur atë sms dhe e lexoj sa herë që kam nevojë të qesh), vetëm e vetëm që juve të mos mërziteshit nga sjellja ime pa takt.

Euforia ua errësoi sytë dhe menduat se ju këtu ishit Zoti, se andej nga vinit iu kishin dhënë shkopin magjik me të cilin mund të preknit bretkun dhe ta bënit princ, të zgjonit Bukuroshen e fjetur madje mund të zjgonit dhe Borëbardhën, dhe të gjitha këto donit t’i bënit pa efektin e puthjes siç ndodh në përalla.
Menduat se ju mund të ndryshonit formën dhe përmbajtjen e përrallave shumë shekullore, si të donit, mjafton që ata të cilët nuk i kishit qejf dhe nuk bënin siç ju donit, të ishin gjithmonë të këqijtë e përrallës. Por... gabuat!

Gabuat rëndë në fakt!

Gabuat pikërisht atëherë kur menduat se gjithçka ishte perfekte, se ju tashmë ishit Ylli Polar, madje se ju kishim më shumë ndriçim dhe se vetë “pothuajse Zeusi” ynë, fiks në këtë moment GABUAT!
E nxehët Zeusin dhe ai me egërsinë e një “zoti” lëshoi mbi ju shigjetën e tij vdekje prurëse.

Kishe besuar se dashuria juaj do të ishte e përjetshme, se ai kur nuk do të ndëronte me askënd tjetër (sa naive u tregove), se ai do të kujdesej për ty që të shkëlqeje si ylberi pas shiut (sa keq që nuk e njihje realitetin e tij) por..., gabove, “dashurove” njeriun e gabur.

Megjithëatë, unë nuk mendoj se problemi yt nuk është tek asnjë nga ato që unë të kam thënë më sipër, problemi yt sot është se si të dalësh me nder dhe me kokën lart nga kjo dashuri jo reciproke.

Eh, më vjen keq të ta them se tashmë e ke humbur atë shans!

meri lika

Sondazh

Poll
Editorial 8 Dhjetor 2022, 21:04 Meri Lika

Post protesta dhe post samiti

Meri Lika Dy ditë pas përfundimit të Protestës dhe Samitit, unë si qytetare kam dalë më e ditur. Kjo jo se më &eum...

Editorial 5 Dhjetor 2022, 15:28 Deutche Welle

Mërgimi, protesta e heshtur e shqiptarëve

Frank-Walter Steinmeier TIRANË- Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama është krenar që vendi i tij po pret samitin BE-Ballkani Pe...

Editorial 3 Dhjetor 2022, 11:16 Meri Lika

Unë do të protestoj në 6 dhjetor

Që prej ditës kur opozita deklaroi se ditën e Samitit të BE-së “Ballkani Perëndimor” do të protestonte, makiner...

Editorial 24 Nëntor 2022, 10:52 Meri Lika

Peshore e trukuar

Foto ilustruese E vockëla opozitë e opozitës, dhe “gjigandët” e komanduar që e drejtojnë atë, dje publikuan ...

Editorial 21 Nëntor 2022, 10:11 Ditmir Bushati

Ripërtëritja e Procesit të Berlinit

Berlin Në prezantimin e programit pesë vjeçar të Komisionit Europian, më 15 Korrik të vitit 2014, Presidenti Juncker thekso...

Editorial 20 Nëntor 2022, 12:26 Meri Lika

Eagle Hills apo Corrupsion Hills?

Meri Lika Kryefjala e lajmeve dhe informacioneve të javëve të fundit është pa dyshim afera e Portit të Durrësit. Nisur n...

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013

"Zemërohet" Vjosa! Pamjet e rrjedhës pas reshjeve të dendura, apel për të monitoruar situatën

Terren i VËSHTIRË- Momenti kur shpëtohet 43-vjeçari që po kërkonte thesarin në Gramsh

Proteste per Luiz Ejllin

Protesta per Luiz Ejllin te Top Channel

Momenti kur peshkarexha “Geni” kapet duke u furnizuar me naftë nga anija libiane

Shpërthimi me tritol në banesën e Shefit të Krimeve, babai: Ishte i fuqishëm

Ministri Çuçi: Në 2022 kemi pasur 49 viktima

Rruga e Krastës, zyrtari i PS: Do të bojkotojmë zgjedhjet lokale

Banorët e Mamurrasit në protestë: Mjetet e tonazhit të rëndë që kalojnë orar pa orar na shqetësojnë