LIVE UPDATES
Editorial

Post protesta dhe post samiti

Mësova se armiku kryesor i Berishës nuk është Lulzim Basha se ai në postimin e tij për krimin e ndodhur në protestë e quajti z. Sali Berisha, por armiku më i “egër” është shoku Alibeaj se ai e quajti vetëm Sali Berisha.

8 Dhjetor 2022, 21:04 Nga Meri Lika
Post protesta dhe post samiti
Meri Lika

Dy ditë pas përfundimit të Protestës dhe Samitit, unë si qytetare kam dalë më e ditur.

Kjo jo se më është ofruar më shumë arsimim, apo sepse kam filluar të lexoj më shumë libra por, sepse tashmë kam mësuar shumë më shumë gjëra të reja, të cilat shpesh janë në kufijtë e të pabesueshmes.

Kjo periudhë PAST më mësoi se kur Rama bën Lolon përpara liderve evropianë, kjo quhet shaka, por nëse këtë sjellje do të kishte bërë Berisha do të quhej palaçollëk.

Mësova se një i sëmurë psiqik mund të marrë leje për drejtim automjeti ndërkohë që unë kam bredhur nga një doktor në tjetrin dhe për ta rinovuar lejen time të drejtimin m’u desh të bëja me detyrim edhe kechupin e Vilma Nushit.

Mësova se një pensioniste përveçse mund të paguaj dasmën një javore të djalit së saj, ajo pa asnjë shqetësim mund ta paguaj në institucione shëndetësore private kurimin për djalin e saj të sëmurë mendor.
Mësova se një i sëmurë psiqik nuk ka më një kartelë mjekësore por merr një vërtetim “të cilin mund ta përdor kur t’i kërkohet”.

Mësova se armiku kryesor i Berishës nuk është Lulzim Basha se ai në postimin e tij për krimin e ndodhur në protestë e quajti z. Sali Berisha, por armiku më i “egër” është shoku Alibeaj se ai e quajti vetëm Sali Berisha.

Gjithashtu mësova se ne mund të bëjmë bashkarisht të gjithë si popull lolon, duke i dhuruar Evropës dhëmbët përjashta dhe sidomos ta lejojmë të ngrohet në diellin tonë dhe ata për këto dy dhurata të na paguajnë 80 milion euro.

Mësova se problemi kryesor i yni në kushtet e krizës zelenskiane është çmimi i lartë i tarifave telefonike në roaming. Normale e ç’mund të ishte tjetër më shqetësuese për një popull kaq bredhar dhe kaq telefonfolës sa ne, mos duhet të ishte nafta, çmimet e larta, pagat e ulëta, korrupsioni? Asesi jo.

U lodhët duke lexuar? Duroni, duroni se kam mësuar akoma më shumë gjëra, këto që vijnë tani janë mësimet më të thella që kam përfituar ndonjëherë në jetën time, gjëra të cilat nuk kam mundur t’i mësoj as nga librat e historisë në shkollë e as nga leximet pas saj.

Mësova se shpopullimi i vendit është pasojë e sistemit komunist që na ka lënë shëndenë 32 vjetë më parë dhe këtë ma mësoi me një shpjegim të qartë dhe në mënyrë krejt shteruese e që nuk lë vend për ekuivokë, ambasadori ynë në Britaninë e Madhe i thirrur në parlamentin britanik, rast i pa ndodhur kurrë më parë.

Mësova se ne jemi besnik, prit mos u nxitoni të mendoni “ama ç’na the, këtë e di gjithë bota”, duroni se unë kam mësuar më shumë se kaq, që ne si popull jemi besnik të pushtuesit, prandaj ikëm të fundit nga perandoria turke, se ne shqiptarët ishim të fundit që e tradhëtuam komunizmin, se ne e mbajtëm Stalinin kur Rusia e hodhi, ata e hidh e ne prit.

Mësova se ne e paskemi menduar e konsideruar Jugosllavinë njësoj si konsiderojmë sot Bashkimin Evropian, paçka se në Prishtinë shqiptarët e Kosovës edhe trotuaret e përcaktuar për ta i kishin më të ngushta se të serbëve.

Mësova se Samiti u mbajt në Shqipëri si rrjedhim i rezultateve të shkëlqyera të qeverisë Rama, dhe jo si thonë gojët e liga se në Serbi nuk mund të mbahej ngaqë kjo copëza e Jugosllavisë endrrës sonë të dikurshme evropiane nuk ka pranuar të dalë kundër Putinit, e as se në Malin e Zi nuk ishte e mundur për shkak të situatës politike por edhe të ndikimeve serbe dhe ruse njëjtë si dhe në Maqedoni.

Dhe qershia mbi tortë, mësova se për Yurin e dashur Kim, qeveria jonë e cila tashmë pas samitit ka fuqi të padiskutueshme edhe në Washington, po përgatit letrat e divorcit. Të shkretës Kim, nuk i bën efekt përqafimet me shtrëngime deri në thyerje kockash, as pushimet në yahte, as drekat, darkat dhe festat që bëri më qeverinë dhe pushtetin, madje madje nuk i bëri dërman as festimet që bëri për 29 Nëntor si asnjë ambasador tjetër.
Ambasadorja, duke fjetur në një krevat me pushtetin, e la Ramën që ta mbulonte me jorganin e tij mediatik, duke menduar se me aq e vogël e aq pak vend sa do të zinte ajo në krevatin e pushtetit të tij nuk do të ishte asnjëherë shqetësim për të, por gaboi.

Ditën kur Ramës i mbaroi dashuria, i kërkoi divorcin, ia hoqi jorganin duke e lënë të shkretën të merrte ftohmë në të dy krahët, e ai duke u mburrur i tregoi gjithë dynjasë se ajo kishte fjetur në një krevat me pushtetin e tij.

Siç e shikoni mua kjo periudhë POST më shërbeu shumë. Uroj që njëjtë të ketë qenë edhe për ju.

protesta meri lika

Sondazh

Poll
Editorial 5 Dhjetor 2022, 15:28 Deutche Welle

Mërgimi, protesta e heshtur e shqiptarëve

Frank-Walter Steinmeier TIRANË- Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama është krenar që vendi i tij po pret samitin BE-Ballkani Pe...

Editorial 3 Dhjetor 2022, 11:16 Meri Lika

Unë do të protestoj në 6 dhjetor

Që prej ditës kur opozita deklaroi se ditën e Samitit të BE-së “Ballkani Perëndimor” do të protestonte, makiner...

Editorial 24 Nëntor 2022, 10:52 Meri Lika

Peshore e trukuar

Foto ilustruese E vockëla opozitë e opozitës, dhe “gjigandët” e komanduar që e drejtojnë atë, dje publikuan ...

Editorial 21 Nëntor 2022, 10:11 Ditmir Bushati

Ripërtëritja e Procesit të Berlinit

Berlin Në prezantimin e programit pesë vjeçar të Komisionit Europian, më 15 Korrik të vitit 2014, Presidenti Juncker thekso...

Editorial 20 Nëntor 2022, 12:26 Meri Lika

Eagle Hills apo Corrupsion Hills?

Meri Lika Kryefjala e lajmeve dhe informacioneve të javëve të fundit është pa dyshim afera e Portit të Durrësit. Nisur n...

Editorial 18 Nëntor 2022, 16:00 Arber Zaimi

Anti-principi ekonomik i Ramës

Arbër Zaimi Plani i Ramës për Portin e Durrësit po bie erë të keqe. Erë si ajo e “inceneratorëve”. Qeve...

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh