LIVE UPDATES
Editorial

Rama, shqiptari i vetëm që e sheh paqen tek influenca e Vuçiç

Kryeministri i Shqipërise ka shpresë se, nëse Vuçiç përdor influencën e tij, do të kthehet paqja me Veri.

11 Dhjetor 2022, 15:20 Nga Dosja.al
Rama, shqiptari i vetëm që e sheh paqen tek influenca e
Vuçiç, Rama dhe Kurti

Pas një heshtjeje të pashpjegueshme disaditore, Kryeministri i Shqipërisë vendosi të flasë më në fund për atë që po ndodh në Kosovë. Dhe nuk zhgënjeu. Ndërkohë që e gjithë Bota Perëndimore dhe çdo fëmijë në Kosovë e di se, pas sulmeve ndaj policisë së Kosovës, institucioneve të saj dhe Eulex-it mbrëmë, janë zarat e Beogradit, ndërkohe që influenca e Beogradit që nga 12 qershori 1999, vazhdon të kërcënoje paqen në Kosovë, Kryeministri i Shqipërise ka shpresë se, nëse Vuçiç përdor influencën e tij, do të kthehet paqja me Veri.

Ndërsa Albin Kurti dhe e gjithë klasa politike e Kosovës, në opozitë sot apo në pushtet dje, e thone publikisht atë qe të gjithe e dinë, se Vuçiç është pas rebelimit të armatosur të një grupi serbësh në Veri, se armatosja e Serbisë dhe Wagnerat ruse janë një projekt i përbashkët i dy vendeve sllave për ta ribërë luftën në Kosovë, Edi Rama është i vetmi shqiptar mbi tokë që paqjen e sheh tek influenca e Beogradit.

Rama, shqiptari i vetëm që e sheh paqen tek influenca e

Rama, shqiptari i vetëm që e sheh paqen tek influenca e

Po të ishte person privat, kjo nuk do të thoshte asgjë, por si Kryeministër nuk mund të lejohet që një njeri i vetëm ta vendosë Shqipërinë në anën e Serbisë, kundër Kosovës, veçanërisht në këtë moment vendimtar. Ai nuk mund të përfaqësoje me qëndrimin zyrtar të Shqipërisë, ndërkohe që situata po vështirësohet dhe Kosovës i duhet patjetër një ndihmë në përballjen vendimtare me Serbinë nën trysninë e një marrëveshjeje brenda 6-mujorit të vitit të ardhshëm.

Kjo nuk është vetëm çështje e opozitës. Vetë Partia Socialiste duhet të zyrtarizojë qëndrimin e saj. Kjo mund të bëhet me një rezolutë në Kuvend që ta detyrojë qeverinë të mbajë qëndrimin për të cilin e detyron Kushtetuta, ose nëse vazhdon ta shkelë Kushtetutën, të gjejë një Kryeministër tjetër.

Vetëm 3 orë përpara se Kryëministri të deklaronte shpresën për paqe tek influenca e Beogradit, ish-Kryeministri socialist, Pandeli Majko, kishte postuar në Twitter një qëndrim të ashpër ndaj Beogradit, duke e akuzuar se kërkon ta shndërrojë Veriun e Kosovës në Donbas. 

Qëndrimi i Majkos është i njëjtë me atë të klasës politike të Kosovës, pa përjashtim, që sheh tek influenca e Serbisë, jo vetëm një shkelje të rëndë se Sovranitetit të Kosovës, por edhe ëndrrën për një luftë tjetër me rezultat të kundërt nga 1999.

Shqipëria nuk e ka luksin të ketë një Kryeministër që ndjek politikë private kundër linjës kombëtare, nuk e ka luksin ta tregojë Serbinë si paqedashëse dhe konfliktin në Veri si një përplasje mes politikave të qeverisë dhe reagimit të minoritetit serb. Ky është një qëndrim i pavërtetë dhe antikombëtar.

Prandaj është e domosdoshme që klasa politikë shqiptare të detyrojë qeverinë që të ndryshojë qëndrim, ose të mbështesë një qeveri tjetër që i shërben interesit Kombëtar në këto momente vendimtare për Kosovën.

 

edi rama

Sondazh

Poll
Editorial 8 Dhjetor 2022, 21:04 Meri Lika

Post protesta dhe post samiti

Meri Lika Dy ditë pas përfundimit të Protestës dhe Samitit, unë si qytetare kam dalë më e ditur. Kjo jo se më &eum...

Editorial 5 Dhjetor 2022, 15:28 Deutche Welle

Mërgimi, protesta e heshtur e shqiptarëve

Frank-Walter Steinmeier TIRANË- Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama është krenar që vendi i tij po pret samitin BE-Ballkani Pe...

Editorial 3 Dhjetor 2022, 11:16 Meri Lika

Unë do të protestoj në 6 dhjetor

Që prej ditës kur opozita deklaroi se ditën e Samitit të BE-së “Ballkani Perëndimor” do të protestonte, makiner...

Editorial 24 Nëntor 2022, 10:52 Meri Lika

Peshore e trukuar

Foto ilustruese E vockëla opozitë e opozitës, dhe “gjigandët” e komanduar që e drejtojnë atë, dje publikuan ...

Editorial 21 Nëntor 2022, 10:11 Ditmir Bushati

Ripërtëritja e Procesit të Berlinit

Berlin Në prezantimin e programit pesë vjeçar të Komisionit Europian, më 15 Korrik të vitit 2014, Presidenti Juncker thekso...

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN