LIVE UPDATES
Editorial

Te 'Myslym Keta' gjendet shteti i rrënuar nga banda e hajdutëve

Kulmi ishte sot kur Gjykata konstatoi se fadroma e Erion Veliajt e kishte nxjerrë jashtë loje dhe për këtë arsye vendosi të mos e zbatojë ligjin. Kjo është njësoj si në një gjyq për divorc burri të vrasë gruan. Me këtë rast gjyqi të quhet i mbyllur dhe burri të gëzojë pasurinë.

19 Dhjetor 2022, 15:37 Nga Dosja.al

Te 'Myslym Keta' gjendet shteti i rrënuar nga banda e

TIRANË- Ajo që ndodhi me pallatin te rruga 'Myslym Keta', konfirmon alarmin se Shteti ka rënë në favor të një bande hajdutësh. Instituti i Ndërtimit që del kundër vetes në favor të një kompanie private, firma e ish-drejtorit të ndjerë Hysenlliu që dyshohet se është falsifikuar, kompanitë e ndërtimit që prej vitesh bënin matjet, të sigurtë se do merrnin lejen për të ndërtuar në pronën e të tjereve pa u dhënë asnjë gjë në këmbim, ishin vetëm fillimi. 

Kulmi ishte sot kur Gjykata konstatoi se fadroma e Erion Veliajt e kishte nxjerrë jashtë loje dhe për këtë arsye vendosi të mos e zbatojë ligjin. Kjo është njësoj si në një gjyq për divorc burri të vrasë gruan. Me këtë rast gjyqi të quhet i mbyllur dhe burri të gëzojë pasurinë. Ndërsa Gjykata u mblodh për te konstatuar se Bashkia e kishte përdhosur, në SPAK po bëhej festa e prezantimit të kryetarit të ri. Kushedi sa kanë qeshur me bëmën e fundit të Veliajt, që e nxori huq edhe një herë Drejtësinë. 

Përpara këtij kapitullimi të turpshëm të Shtetit, kishte ndodhur që vetë Bashkia e Tiranës, tu jepte para publike të dëmtuarve të pallatit për të rikostruktuar shtëpitë e dëmtuara, pasi pallati ishte klasifikuar i banueshëm por me dëmtime (DS3). Ature parave iu futi rruspën Erion Veliaj sot. Pse? Në favor të kujt? Çfarë fiton publiku?

Historia është e thjeshtë për tu kuptuar. Disa firma ndërtimi do të ndërtojnë aty komplekse pallatesh. Nëse do të binin dakord me pronarët e apartamenteve, do duhet tu siguronin atyre, në rastin më të keq të njëjtën hapësirë në të njëjtin vend. Duke futur Rindërtimin në lojë, Veliaj ua heq këtë detyrim firmave të ndërtimit. Familjet do të strehohen tek 5 maji, me paratë e publikut. Bashkia e prish pallatin dhe i jep tokën ndërtuesve që nuk kanë asnjë detyrim.

Me një llogari të minimale, 90 familjet që u përzunë sot nga shtëpitë e tyre si hebrenjtë nga nazistët, do të strehohen në apartamente me një vlerë minimale 25 mijë euro që në total bën 2 milione e 250 mije euro. Në vend që t'i paguante ndertuesi, keto do t'i paguajmë ne. Qytetarët e Tiranës sot kanë paguar të paktën 2 milionë e 250 mijë euro për firmat private që do ndërtojnë mbi rrënojat e atyre që humbën sot padrejtësisht 30 vite jetë. Po te llogariten dhe te paktën 4 mijë eurot që u dhanë për rikostruksionin e shtëpive, bëhen 2 milionë e 600 mijë euro dëm.

Kjo vjedhje në mes të ditës, bëhet duke u tallur me Gjykatën që do jepte vendim, duke u tallur me opinionin publik që shikon i hutuar, duke u tallur me opozitën që bën sikur është në anën e qytetarëve, por hesht në momentin final. Ky është korrupsioni që i blen të gjithë dhe shkatërron, jo vetëm jetët e atyre 90 familjeve, por edhe të atyre që mund të përfitonin ndihmë, rrugë apo ujë nga ato 2 milionë e 600 mijë euro që Erion Veliaj i hoqi nga xhepi i publikut për tua falur kompanive të ndërtimit. 

shembet pallati te myslym keta

Sondazh

Poll
Editorial 11 Dhjetor 2022, 14:36 Arber Zaimi

Jugonostalgjiku Rama

Arbër Zaimi Para pak ditësh Edi Rama në Bruksel tha se Jugosllavia paska qenë e mirë shumë, madje më e mirë se Bash...

Editorial 8 Dhjetor 2022, 21:04 Meri Lika

Post protesta dhe post samiti

Meri Lika Dy ditë pas përfundimit të Protestës dhe Samitit, unë si qytetare kam dalë më e ditur. Kjo jo se më &eum...

Editorial 5 Dhjetor 2022, 15:28 Deutche Welle

Mërgimi, protesta e heshtur e shqiptarëve

Frank-Walter Steinmeier TIRANË- Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama është krenar që vendi i tij po pret samitin BE-Ballkani Pe...

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN