LIVE UPDATES
Editorial

Iku apo s’iku?

22 Mars 2022, 09:16 Nga DOSJA
Iku apo s’iku?

Nga Meri Lika

Lulzim Basha dje bëri një hap pas. Nuk them dorëheqje sepse vetëm e tillë nuk mund të quhet. Sipas mendimit tim, media gaboi kur e quajti dorëheqje. Dorëheqja ka veprimin e heqjes së dorës dhe bërja një hap pas ka veprimin e të ecurit një hap pas, në rrugën që tashmë e ke bërë një herë. Të bësh një hap prapa, ashtu si Lenini, i cili thoshte “dy hapa para një hap pas” do të thotë që të kesh mundësinë të kthehesh pas dhe të mund të korrigjosh gabimet që ke bërë.

Shumë mund të jenë entuziazmuar nga ky “hap pas”, duke me menduar se më në fund Lulzim Basha, ky lider i vockël që do të rri i ngjitur me një karrige të madhe, dha dorëheqjen kurse unë nuk u entuziazmova aspak. Sipas mendimit tim, ai nuk është dorëhequr, madje mund të them se ai nuk ka aspak ndër mend që të iki por, në gjithë këto ditë kur luante kukafshehti me kamerat, ka menduar se si mund të krijonte mundësinë që të rikthehej sërish e tashmë e ka lënë këtë mundësi, me klauzolën “pas zgjedhjeve lokale të vitit tjetër”.

“Një lider është një person që e di se ku dëshiron të shkojë dhe ngrihet e shkon,”- ka thënë John Erskine.

A e di Lulzim Basha se ku dëshiron të shkojë? Sipas mendimit tim, po ai e di se ku dëshiron të shkojë, problemi është se ai nuk ngrihet dot që të shkojë atje ku dëshiron, sepse që të ngrihet dhe të përpiqet të shkojë do të thotë të përballet. Nëse deri para 6 marsit, ai dhe përkrahësit e tij mendonin se mund t’ia dilnin në përballje për 100 mijë arsye që, me imagjinatat e tyre të blinduara, rrugës gjenin apo stisnin, sot, të gjithë e dinë se kjo përballje është e humbur. Dje kam dëgjuar shumë analistë të cilët kërkonin që edhe Berisha të tërhiqet dhe të bëj një hap pas ashtu si Basha.

Unë nuk mendoj kështu.

Për mua Berisha është fajtor që vendosi në krye të PD-së një lider flluskë.

Për mua Berisha është fajtor që për tetë vite nuk reagoi.

Për mua Berisha është fajtor që pas kuvendit të 11 dhjetorit, në 8 janar shkoi të merrte selinë me lajmërime dhe paralajmërime.

Por për mua Berisha nuk është fajtor pse arriti që me votën e 6 marsit të tregonte se në stadium në 11 dhjetor ishin më shumë delagatë se 5004 delegatët e ulur në 1800 karriget e pallatit të kongreseve në 18 dhjetor.

Për mua Berisha nuk është fajtor që me votën e 6 marsit, tregoi se kryesinë e partisë demokratike të vulës nuk e mbështeste as kryesia vetë.

Për mua Berisha nuk është fajtor pse do të garojë edhe pse ne të gjithë e dimë se ai do të fitojë këdo që të ketë përballë, edhe pse me një non-grata mbi kurriz.

Për mua Berisha nuk është fajtor, që të sëmurës të politikës dhe opozitës shqiptare e cila ka 9 vite që lëngon, i dha një goditje me electroshock e tani të gjithë ne, që duam një opozitë, jemi duke pritur njësoj si mjeku, i cili pasi i ka dhënë pacientit goditjen elektrike, pret me shpresë kthimin e tij në jetë.

Në këtë moment Partia Demokratike e vulës, të vetmen gjë që mund dhe duhet të bëj është ta hapet pa kufizime, e pa bërë ndarje në të pezulluar apo të përjashtuar, pa vendosur kushte fëmijësh (humbësi nuk mund të vendos kushte, dreqi e mori) “unë do iki po iku dhë ai tjetri”, të cilat më kujtojnë historinë e dy vëllezërve të varfër, ku njëri prej vëllezërve i lutej Zotit që të jepte pasur e Zoti ia plotësoj dëshirën. Vëllai tjetër kur e pa se vëllai i tij u pasurua filloi t’i lutej edhe ai Zotit. Pas shumë lutjesh Zoti e dëgjoi dhe e pyeti nëse donte që ta pasuronte edhe atë, por ai i tha “Jo, o Zot, kam vetëm një lutje. Hiqja pasurinë vëllait tim”.

Unë dua, uroj dhe shpresoj që, pas electroshock-ut, të ndodhë kthimi i opozitës në jetë, sepse dua një opozitë që t’i japë fund zullumeve të pushtetit.

Unë dua, uroj dhe shpresoj që kryesia e kryetarit, që është një hap pas, të dalë nga flluska ku ka hyrë dhe të frymojë ajër opozitar.

Unë dua, uroj dhe shpresoj që Partia Demokratike të heq bunkerizimin fizik, moral dhe mendor.

Gara është ajo që i realizon të gjitha këto, pa kufizime, pa afate absurde, pa kushte dhe pa hile e mendime të mbrapshta.

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

editorial kryesore editorial nga meri lika meri lika editorial nga meri lika meri lika

Sondazh

Poll

Editorial 21 Mars 2022, 19:15

Basha dështoi edhe me dorëheqjen

Nga Enton AbilekajTIRANË– Dorëheqja si akt personal nuk mund të mos përshëndetet. Pavarësisht vonesës, pavarësisht pasojave, është gjithmonë një mund...

Editorial 16 Mars 2022, 11:03

Çfarë ndodh pas Ukrainës

Nga Ben BlushiSa më shumë lexoj shtypin perëndimor, aq më shumë besoj se bota jeton në të shkuarën. Nuk lexon dot asgjë për të ardhmen. Ka qindra pyetje për sot...

Editorial 15 Mars 2022, 08:00

Qenkam me Putinin dhe s’e paskam ditur!

Nga Meri Lika Që ta dini, dje e mora vesh se unë jam me Putinin dhe sa për dijeni këtë nuk e mora vesh nga persiatjet e mia. Pozicionin tim të armikut, ma sqaro...

Editorial 13 Mars 2022, 12:45

Propaganda në faturën e dritave, Rama nuk mjafton

Nga Enton Abilekaj“Paketa e Rezistencës” nuk rezistoi as 24 orë, nuk mjaftoi as për të ulur pak numrin e protestuesve, as për të rrëzuar ndonjë prej kërkesave t...

Editorial 13 Mars 2022, 10:30

Humbësi etik

Nga Meri LikaNë politikë, ekziston një term për ata që humbasin dhe largohen me dinjitet, quhen Humbës Etik.  Humbësit etik janë ata që preferojnë më mirë të hu...

Editorial 11 Mars 2022, 17:50

Dy rastet e sindromës së të pasmes në ujë

Nga Meri LikaKemi një shprehje ne shqiptarët “i ra b*tha në ujë”. Në këtë situatë është sot lideri ynë suprem, pas protestave kundër rritjes pa frena dhe pa asn...

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra