LIVE UPDATES
Insights

BE-ja dhe “çarja” ballkanike

Momenti është i favorshëm tani dhe lidershipi politik i BE-së duhet të përfitojë në mënyrë që të ripohojë synimin e tij të fortë për të përshpejtuar procesin e anëtarësimit për vendet kandidate.

4 Nëntor 2022, 08:39 Nga Stavros Tzimas
BE-ja dhe “çarja” ballkanike
Kryeministri shqiptar Edi Rama dhe presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan

Krerët e shteteve të Bashkimit Evropian dhe të Ballkanit Perëndimor janë planifikuar të takohen më 6 dhjetor në Tiranë për të diskutuar të ardhmen e rajonit, në një kohë kur zhvillimet dramatike në Ukrainë po kërcënojnë të riaktivizojnë “çarjen” ballkanike, si një ndër pasojat e luftës. 

Udhëheqësit evropianë do ta gjejnë veten, për herë të parë që nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia, në "fushën" e pambrojtur ballkanike dhe do të duhet të përpiqen të gjejnë një mënyrë për të gjetur një ekuilibër delikat midis zgjerimit të BE-së dhe rritjes së ndjenjës pro-evropiane midis vendeve dhe njerëzve të atyre vendeve.

Pushtimi barbar i Rusisë në Ukrainë dhe revizionizmi totalitar i saj gjithnjë e më agresiv u kanë treguar njerëzve të Ballkanit dhe disa prej liderëve të tyre, saktësisht se çfarë kanë për të ofruar rusët. Ata po bëhen gjithashtu më të vetëdijshëm për qëllimet e vërteta të presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, pasi ai kërkon të vendoset si një lojtar i fuqishëm në oborrin e tyre, por edhe po i vendos n) dyshim edhe për atë që BE mund të sjellë në tryezë.

Mungesa e 'lojtarëve kryesorë' si kancelari gjerman Olaf Scholz ose presidenti francez Emmanuel Macron - apo edhe të dy - do të dërgonte mesazhin krejtësisht të gabuar. Momenti është i favorshëm tani dhe lidershipi politik i BE-së duhet të përfitojë në mënyrë që të ripohojë synimin e tij të fortë për të përshpejtuar procesin e anëtarësimit për vendet kandidate.

"Ky është momenti i së vërtetës për Ballkanin Perëndimor,"- tha zëvendëspresidenti i Komisionit Evropian Margaritis Schinas javën e kaluar, duke u kërkuar në heshtje liderëve të BE-së që të marrin pjesë në samitin në Shqipëri për t'i dërguar një mesazh të fuqishëm popullit të Ballkanit se Evropa është në krah të tyre në këto kohë të trazuara.

Schinas ka të drejtë. Mungesa e lojtarëve të mëdhenj si kancelari gjerman Olaf Scholz apo presidenti francez Emmanuel Macron – apo edhe të dy bashkë njëkohësisht– do të dërgonte krejtësisht mesazhin e gabuar.

Ka shumë gjëra në rrezik, gjeopolitikisht, në oborrin e pasëm të Evropës dhe nuk ka më vend për tradhti dhe paragjykim: Dy zjarre tashmë po ziejnë, në Bosnje-Hercegovinë dhe në Kosovë, që kërcënojnë të ndezin gjakrat. Popujt e Ballkanit Perëndimor duhet të ndiejnë se ombrella evropiane po zgjerohet dhe për t'i mbrojtur edhe ata, si në nivelin më të lartë me përshpejtimin e procedurave, por edhe në nivelin praktik me njëfarë ndihme në frontin e energjisë për t'i ndihmuar ata përmes dimrit.

Në këtë fushë, evropianët duhet të veprojnë si në shtëpi, duke pasur parasysh varësinë pothuajse të plotë të Ballkanit nga gazi rus. Gabimi i vonesave skandaloze në dorëzimin e vaksinave kundër Covid – duke lejuar turqit, rusët dhe kinezët të ndërhyjnë dhe të veprojnë si samaritanë të mirë, erdhi me kosto të madhe gjeopolitike – e nuk mund të përsëritet./Ekathimerini

rexhep tajip erdogan edi rama samiti i 6 dhjetorit

Sondazh

Poll
Insights 2 Nëntor 2022, 16:40 Klodian Tomorri

Sistemi që po shemb veten

Klodian Tomorri Para pak kohësh një koleg, figurë e njohur në media, më pyeti se sa para mund të ketë Edi Rama. Sigurish...

Insights 30 Tetor 2022, 16:28 k.m.

Magjia e Dardhës

Foto e Ben Blushit Dardha ka të gjitha cilësitë për ta quajtur një fshat magjik. Ka ujë, ka ajër, ka lartësi, ka p...

Insights 24 Tetor 2022, 13:12 Edlira Çepani

Vjedhja e normalizuar si mënyrë jetese?

Vjedhja e normalizuar si menyre jetese? Keto kohe na kane mbytur raste te vjedhjeve flagrante neper media: 1. I pari ishte rasti i vjedhjes se ushqimev...

Insights 21 Tetor 2022, 10:49 Dosja.al

Ky nuk është qyteti im

Foto ilustruese Me thënë të drejtën ky qytet nuk është më i imi madje dje nuk është as i juaji (qytetarit mesa...

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre