LIVE UPDATES
Insights

Ben Blushi rrëfen takimin me Franin e verbër: Si një Kuazimodo te Katedralja e Parisit

Ben Blushi rrëfen takimin me Franin.

19 Qershor 2022, 13:18 Nga Ben Blushi
Ben Blushi rrëfen takimin me Franin e verbër: Si një Kuazimodo te
Frani

KUAZIMODO, OSE FRANI I VERBËR
Rrugës nga Mamurrasi në Laç, pashë një burrë. Ecte duke u lëkundur. Me këmbë të shkurtra dhe kokë të madhe. Dukej si një personazh i Viktor Hygoit. Si një Kuazimodo.
Si je, i thashë
Mirë jam, tha
Si quhesh?
Fran
A të bëj një fotografi?
Jo nuk dua
Vetëm një foto
Nuk dua të thashë
Do të ta bëj një, thashë unë
Po ma bëre do të çoj në gjyq, tha Frani
Nuk ta bëra, por do ta bëj, thashë unë
Ti më bën foto vetëm nëse më jep 10 mijë lekë
Nuk paguaj për foto, thashë unë
Si të duash atëherë mos ma bëj
Prit Fran se unë kam miq në këtë zonë
Kë ke mik?
Famullitarin, Dom Altinin
Ti ke mik Dom Altinjën?
E kam, thashë unë
Hajde nga shtëpia, tha Frani
Nuk vi po smë le të bëj foto
Do të le të bësh çfarë të duash vetëm hajde nga shtëpia, tha Frani
Me kë jeton Fran?
Me nënën dhe një vëlla të sëmurë
Po shkoj të marr Dom Altinin dhe po vi
Po ju pres, tha Frani
Mora Dom Altinin
Dom Altini a shkojmë te Frani, i thashë
Çfarë do nga Frani, pyeti Dom Altini
I ngjante Kuazimodos te Katedralja e Parisit, thashë unë, dua ta fotografoj patjetër
A të kërkoi diçka Frani, pyeti Dom Altini
Ta them më vonë, thashë unë
Është i verbër dhe i sëmurë, tha Dom Altini
Po ai ecte vetë si e gjen rrugën, pyeta unë
Ja ashtu, tha Dom Altini, duke çaluar e pe vetë
Shkojmë te shtëpia, thashë unë
Dom Altinja, si je njeriu i mirë, tha Frani
Ky miku im po bën një libër do të të fotografojë, tha Dom Altini
Sa herë të dojë, tha Frani
Fran po ti je i sëmurë, e pyeta
Nuk shof nga sytë, tha Frani
Sa vjeç je?
54
Sa vjet ke që nuk shef?
Që 6 muajsh
Po si e gjen rrugën?
Si bufi
Hapi sytë të të fotografoj
I hapa, tha Frani
A më shef mua?
Shumë turbullt, tha Frani
Po kur të takova ku po shkoje?
Bleva sodë për stomakun
Po si e gjen dyqanin dhe pastaj shtëpinë?
Jam mësuar numëroj hapat, tha Frani
Po nga këmbët çfarë ke Fran?
I kam të shkatërruara këtu mbi gju e kam bosh
Çfarë sëmundje ke?
Sëmundjen e tokës, ne e quajmë sëmundja e sharrës
Të bije shpesh?
Disa herë në javë
Si kurohesh Fran?
Me duhan
Si me duhan?
Kur më vjen sëmundja pi cigare dhe ajo ikën
Pra ti pi cigare nga halli, thashë unë
Pi cigare të jetoj, tha Frani
E kam lënë cigaren se do të falja një paketë, thashë unë
Nuk ka gjë, tha Frani, po kam një kërkesë
Ma thuaj, thashë unë
Mos i thuaj Dom Altinjës që të kërkova lekë për fotografinë
Nuk i them, thashë unë
A do të paguaj unë ty vetëm mos ja thuaj se turpërohem, tha Frani
Nuk ka nevojë, thashë unë, nuk ja them
Nuk të besoj, tha Frani
Atëherë po ja them, thashë unë
Po ja the të vraftë Zoti, tha Frani
Mos fol ashtu Fran, Zoti nuk vret, tha Dom Altini
Më fal Dom Altinja, e faltë Zoti mikun tënd
Kot ja thua, tha Dom Altini, ky nuk beson në Zot
Ki nuk beson në Zot?
Jo, tha Dom Altini, s’po e bind dot
Ik, tha Frani i verbër, nuk dua të të shof më me sy
Ika, thashë unë
Zoti ju faltë të dyve, tha Dom Altini

 


128128


2 Shares

ben blushi

Sondazh

Poll

Insights 18 Qershor 2022, 17:28 Tharman Shanmugaratnam

Përballja me stuhinë që po na pret

Foto ilustruese Ne duhet të kapërcejmë ndarjet në rritje dhe të riorganizojmë multilateralizmin për t'i shërbyer n&...

Insights 16 Qershor 2022, 17:01 Dom Gjergj Meta

Krimi dhe qyteti

Dom Gjergj Meta Atentatet e shpeshta që po ndodhin këtyre ditëve, me pasojë vdekjen e personave, që sipas policisë dhe mediev...

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng