LIVE UPDATES
Insights

Letër e hapur për Gjykatën Kushtetuese

14 Qershor 2024, 13:06 Nga Meri Lika
Letër e hapur për Gjykatën Kushtetuese
Meri Lika

TIRANË- LETËR E HAPUR PËR GJYKATËN KUSHTETUESE


Të nderuar gjykatës të Gjykatës Kushtetuese!

Unë që po ju shkruaj jam një Grua, një grua jeta e së cilës është një Luftë e përditshme.

Jam nëna e një djali adoleshent, që edhe pse e vetme përpiqet të luftojë për ta edukuar me respektin për punën, ta edukoj që të jetë i lirë e të mos varet nga pushtetet dhe partitë, që të respektojë veten dhe të tjerët.


Jam një nënë që përpiqet ta edukoj fëmijën e saj që të dojë jetën, të dojë atdheun dhe të luftojë e të punojë për këtë të fundit.

Jam vajza e një nëne pensionsite, për të cilën luftoj që të mos e zhgënjej asnjë moment, që ta bëj të jetojë e qetë, që të mos e le të varet vetëm tek pensioni i saj qesharak e të vuaj mungesën e të ardhurave.

Unë jam një profesioniste e lirë së cilës dita e punës i fillon në orën 08.00 të mëngjesit dhe i mbaron në orën 2.00 ose 3.00 të mëngjesit tjetër.


Jam një profesioniste e lirë së cilës çanta e shpinës i është bërë një gjymtyrë e trupit.

Jam një e vetëpunësuar, e cila kurrë nuk përfitoi asgjë nga shteti por vetëm i dha dhe vazhdon t’i japë atij.


Jam një e vetëpunësuar e cila e gjen vetë klientin, e mban vetë klientin e me mundim ushtron biznesin e saj profesional në një shtet ku fiton matrapazi.

Unë jam një grua, por çuditërisht në çantën time nuk gjen mjete tualeti, as parfume apo sende të cilat ti përdor që të më bëjnë të dukem më e bukur.


Kurrizin tim çdo ditë e thyen pesha e bllokut të shënimeve, kutitë me lapsa dhe stilolapsa, vula, kartëvizita, dokumente të klientëve apo raporteve të mia, madje dhe një lukse këpucësh e cila më ndihmon t’i vesh këto të fundit kur i heq për të liruar këmbët që më enjten nga mundimi i ditës.

Unë jam një grua kryefamiljare, e cila në fundjavë mundohet të kompensojë mungesën që ka bërë gjithë javën në familjen e saj.


Jam një nënë që në dy ditë mundohet të kompensojë dashurinë që djalit dhe nënës nuk ua kam dhënë dot gjatë javës.


Mundohem që në këto dy ditë të bekuara, t’i tregoj djalit tim Shqipërinë, ta bëj atë që ta dojë vendin e tij, mundohem të konvertohem në cicerone e ta njoh me Shqipërinë e bukur, me njerëzit e saj të mirë dhe bujar e ta mbaj larg nga Shqipëria e pushtetit, hajdutëve dhe maskarenjëve.

Pasi jam të gjitha këto më sipër por dhe shumë e shumë më shumë se kaq, nga 1 janari qeveria më shndërroi dhe në tatimpaguesen 1.000 euro.


Po, nga 1 janari ligji që bëri qeveria më ngarkoi me një tatim 1.000 euro në muaj, sepse sipas qeverisë edhe pse punova nga 18 deri 20 orë në ditë, një vit më parë fitova shumë para.

Të nderuar gjykatës të Gjykatës Kushtetuese!

Ju sigurisht e dini që qeveria nuk ka nxjerr asnjë ligj se si duhet të më kompensojë mua që e pata të pamundur ta shkolloja fëmijën tim në shtet, sepse kur shkolla mbaronte unë isha në punë, e fëmija im 6 vjeçar nuk ishte ende i aftë të bridhte me çelës në qafë, por edhe sikur qafa e tij e vockël të mundte ta ngrinte peshën e çelësit, ai nuk arrinte dot deri tek doreza e derës, e unë punova akoma më shumë që të paguaja një shkollë private e cila na jepte mundësinë që fëmija im të vinte në shtëpi në një kohë me mua.

Ju sigurisht e dini që qeveria nuk ka nxjerrë asnjë një ligj për një nënë kryefamiljare e cila edhe pse ka të ardhura, shteti duhet ta mbështesë.


Ju sigurisht e dini që qeveria nuk ka nxjerrë asnjë ligj i cili t’i japë një pension dinjitoz nënës sime e të mos qendrojë me shpresën tek unë.


Ju sigurisht e dini që qeveria nuk ka nxjerrë asnjë ligj i cili të më krijojë mundësinë e konkurrimit të barabartë, por iu ka dhënë mundësinë pazarxhinjëve dhe hajdutëve.

Ju sigurisht e dini se marrëdhënia e shtetit me qytetarin është një kontratë e dyanshme e cila përcakton se qytetari paguan dhe shteti ofron shërbime.


Por, siç ju sigurisht e dini se qeveria nuk ka nxjerrë asnjë nga ligjet që unë thashë më sipër por ka nxjerrë vetëm ligje që të më bëjnë të paguaj, e të paguaj, e të paguaj unë kërkoj ndërhyrjen tuaj, sepse sipas mendimit tim jemi në kushtet e Nenit 662 të Kodit Civil i cili thekson se:

Kontrata është me detyrime të dyanshme, kur palët detyrohen reciprokisht ndaj njëra-tjetrës.

E në këto kushte, duke qene se unë gjithmonë iu jam përmbajtur detyrimeve të mia, por qeveria nuk e ka bërë këtë, atëherë unë kërkoj ndërhyrjen tuaj që të na vendosni në kushte të barabarta, pra që unë të paguaj për aq sa shteti më ofron.

Qendroj me shpresën se ju do gjykoni drejtë, duke ju falënderuar paraprakisht.

meri lika gjykata kushtetuese

Sondazh

Poll
Insights 28 Maj 2024, 12:28 Denada Kola Jushi

Metamorfoza e krimit dhe e..., medias!

Denada Kola Jushi Sa euro i jepte bosi i krimit të dashurës së tij? Çfarë çante i dhuroi? Ku e çonte për pu...

Insights 14 Maj 2024, 16:28 Ola Xama

Peshkaqenët e kredive

Ola Xama Nuk ka asnjë vlerë sqarimi se sa ishin kreditë me probleme në vitin 2014 dhe sa u ulën. Nuk ka asnjë vlerë t&eu...

Insights 10 Maj 2024, 22:24 Klodian Tomorri

Pse hesht Opozita për Microcreditë

Klodian Tomorri Shikoni ca vendi eshte ky Cohen dy mashtrues, me historik problematik te faktuar dhe marrin nje licence ne Banken e Shqiperise. Me kete lic...

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Abuzimet me fondet për bujqësinë/ Zhupa: Nuk duam t'i bëjmë gjyqin Frida Krifcës, le t'ja bëjë SPAK

Bardhi në Kuvend: Konferenca e Kryetarëve nuk e ka në kompetencë të refuzojë këtë kërkesë

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta