LIVE UPDATES
Insights

Vuçiçi e ka më të lehtë të negociojë me një shqiptar të korruptuar

Vuçiçi nuk dëshiron dialog për sa kohë ka përballë Kurtin. Prandaj bën eskalime dhe provokime ushtarake në kufi.

7 Nëntor 2022, 21:02 Nga Arber Zaimi
Vuçiçi e ka më të lehtë të negociojë me
Arbër Zaimi

1 - Vuçiçi e ka më të lehtë të negociojë me një shqiptar të kapur apo të korruptuar dhe këtë e ka thënë disa herë. Nga ana tjetër edhe Kurti do ta kishte më të lehtë të negocionte me një serb të lirë prej interesave mafioze dhe mentalitetit shovinist.

2 - Vuçiçi nuk dëshiron dialog për sa kohë ka përballë Kurtin. Prandaj bën eskalime dhe provokime ushtarake në kufi, si dhe urdhëron rrjetin e vet kriminal të djegin veturat e serbëve të Kosovës, e t’i detyrojë ata të dalin nga institucionet. Nga ana tjetër ftesat dhe politikat e Kurtit janë që serbët e Kosovës të përfitojnë prej të drejtave ligjore, të zbatojnë ligjet dhe të integrohen në institucione.

3 - Qytetarët serbë të Kosovës janë lodhur nga politikat e Vuçiçit, prandaj ata nuk i janë përgjigjur masivisht thirrjeve të tij për protesta e barrikada as në vitin 2021 e as tash. Pjesëmarrja e ulët në protesta tregon se masa e serbëve të Kosovës dëshiron paqe. Por Vuçiçit kjo nuk i intereson, prandaj i mban nën tension e kërcënim. Mospjesëmarrja e qytetarëve serbë në protesta e barrikada është arsyeja se pse Vuçiçi urdhëroi zyrtarët e Listës Serbe që të dorëhiqen nga institucionet.

4 - Tensioni, djegiet e veturave të qytetarëve serbë nga kriminelët serbë, urdhri që serbët të tërhiqen nga institucionet, janë strategji e Ballkanit të Hapur për të sabotuar Procesin e Berlinit. Tash që Procesi i Berlinit u rikthye me sukses e marrëveshje rajonale, komandanti i Ballkanit të Hapur, Vuçiçi, i cili nuk shkoi në Berlin, po bën çmos të tregojë se çelësat e Ballkanit i ka vetëm ai.

5 - Urdhri i Vuçiçit për tensionim të serbëve në Kosovë vjen në kohën kur janë shtuar përpjekjet e SHBA dhe BE për të gjetur zgjidhje e marrëveshje mes Kosovës e Serbisë. Zgjidhja e marrëveshja i intereson popullit të Serbisë dhe popullit të Kosovës. Por nuk i intereson klasës politike shoviniste në Beograd, Vuçiçit, e sidomos nuk i intereson shefit të vet, Putinit.

arbër zaimi edi rama aleksander vucic

Sondazh

Poll
Insights 4 Nëntor 2022, 08:39 Stavros Tzimas

BE-ja dhe “çarja” ballkanike

Kryeministri shqiptar Edi Rama dhe presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan Krerët e shteteve të Bashkimit Evropian dhe të Ballkanit Perënd...

Insights 2 Nëntor 2022, 16:40 Klodian Tomorri

Sistemi që po shemb veten

Klodian Tomorri Para pak kohësh një koleg, figurë e njohur në media, më pyeti se sa para mund të ketë Edi Rama. Sigurish...

Insights 30 Tetor 2022, 16:28 k.m.

Magjia e Dardhës

Foto e Ben Blushit Dardha ka të gjitha cilësitë për ta quajtur një fshat magjik. Ka ujë, ka ajër, ka lartësi, ka p...

Insights 24 Tetor 2022, 13:12 Edlira Çepani

Vjedhja e normalizuar si mënyrë jetese?

Vjedhja e normalizuar si menyre jetese? Keto kohe na kane mbytur raste te vjedhjeve flagrante neper media: 1. I pari ishte rasti i vjedhjes se ushqimev...

Merr flakë banesa në Tiranë

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'