LIVE UPDATES

moisi habilaj

Aktualitet 21 Tetor 2020, 17:11

ITALI- Shtyhet për një periudhë të pacaktuar gjyqi për të prangosurit e operacionit “Rosa dei venti”, pjesë e të cilëve është edhe Moisi Habilaj. Mësohet se Gjy...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

10 % i merrte shteti shqiptar/ Gazetari italian jep DETAJE: Si u njoh Moisi Habilaj me klanin siçilian të “Cosa Nostra&# - Aktualitet
LIVE UPDATES
Aktualitet

10 % i merrte shteti shqiptar/ Gazetari italian jep DETAJE: Si u njoh Moisi Habilaj me klanin siçilian të “Cosa Nostra&#

27 Maj 2021, 18:36 Nga DOSJA
10 % i merrte shteti shqiptar/ Gazetari italian jep DETAJE: Si u njoh Moisi

Në lidhje direkte me gazetaren Armela Ferko në Syri Tv, gazetari italian i ‘Meridioneës’ Dario De Luca ka dhënë detaje të reja lidhur mbi hetimin e fundit në Itali, ku sërish në skenë në një nga përgjimet e Guardia Di Finanza doli emri i Moisi Habilaj, kushëririt tashmë të arratisur të ish-ministrit të brendshëm socialist, Saimir Tahiri.

‘Në këtë histori vjen në dritë se klani shqiptar ishte i organizuar dhe sa i takon zonës së Katanias për atë që është klasike importimi i marijuanës nga Shqipëria drejt Siçilisë dhe në një nga këto përgjime për të cilët janë arrestuar edhe dy trafikantë shqiptarë, doli edhe emri i Moisi Habilaj. Për ta bërë këtë emër të lakueshëm është një djalë italian jo më pak se 20 vjeç që sipas Guardia Di Financa ka bërë ndërmjetësuesin midis klanit shqiptar dhe familjes Nizzo që është një nga familje kryesore mafioze të Cosa Nostra në Katania. Mesa duket Moisi Habilaj kur ishte i dënuar në Katani mesa duket është braktisur, askush nuk i dorëzonte para, apo rroba për të kaluar kohën në burg, ndërkohë që i vetmi që kujdesej për të ishte Natalino Nizza, që është nipi i Andrea Nizza që është një nga personazhet më të të shquar të mafies së Katanias. Motivet e këtij miqësie nuk dimë se pse janë lidhur; nëse ndanin të njëjtën qeli apo ishin njohur më herët gjatë orës së ajrimit në burg. Kjo miqësi dihet që është lidhur në burg dhe që i ka hapur dyert fazës tjetër sa i takonte çështjes së punëve. Kur ky person doli nga burg, pas njohjes me Moisi Habilajn, filloi lidhjen, kontaktet me këtë klan shqiptar. Dhe me sa duket Natalino Nizza, duhet të njihte edhe një nga dy djemtë e Habilajt. Këtë nuk e dimë, por duket që shqiptarët bëjnë punë të mëdha me mafian italiane. Në hetimet e fundit del emri i Nizza, por fakti që sipas Guardia Di Financa trafikantët shqiptarë shkojnë në shtëpinë e Nicës, na bën të mendojë se mund të ketë hetim në vazhdim. Përsa i takon Habilaj, nuk ka më informacion prej muajsh. As forcat e rendit në Itali, nuk kanë asnjë shpjegim nëse është brenda Italisë, apo të jetë arratisur jashtë saj. Tani në Katania, nga dita e djeshme është drejtori i ri i policisë dhe do kuptojmë diçka. Ajo që dimë është se aktiviteti me drejtim Shqipëi-Siçili ka vazhduar gjithmonë. Siç janë edhe të dhënat ku një trafikant shqiptar flet me një person të tjetër duke i treguar që kishte vështirësi për të drejtuar këtë biznes, sepse në vitin 2016 kiste ndrushuar diçka. Por me siguri fliet për dikë shumë të fortë në Shqipëri. Ku thuhej se 10 përqind e mbante shteti shqiptar, por nuk thuhet se me kë me siguri. Të dyja hetimet kanë të bëjnë me fakte të ngjashme,”-tha gazetari italian.

Marrë nga Syri

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet dario de luca moisi habilaj dario de luca moisi habilaj

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 29 mars

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS