LIVE UPDATES
Editorial

“Bllakoizmi” ose zbrazja e politikës nga intelektualët

5 Prill 2022, 08:02 Nga DOSJA
“Bllakoizmi” ose zbrazja e politikës nga intelektualët

Nga Meri Lika

Ecuria politike e Alqi Bllakos, me kapërcime ylberiane, duke nisur nga Partia Demokratike, tek Lëvizja Socialste për Integrim dhe në fund tek Partia Socialiste, është shpjegimi më i mirë i nivelit të personaliteteve që ka sot, në politikën shqiptare, të cilët nuk kanë asnjë lidhje me programet e partive apo me idetë dhe parimet e vetë këtyre individëve.

Po e quaj bllakoizëm këtë lloj fenomeni i cili që nga koha kur listat e deputetëve kaluan në duart e kryetarëve, ka krijuar dhe vazhdon të krijojë jo më politikanët profesionistë por, politikanët servilë, hajdutë, të korruptuar, kriminelë, dallkaukë dhe pa personalitet të cilët rendin pas pushteteve, e aviten si kërmilli për të bërë të mundur që të marrin nga politika atë që nuk arrijnë ta marrin dot me punën e tyre profesionale. Profesionistët në politikë sot janë një specie e zhdukur. Ata kanë frikë nga politika por dhe politika tregon një indiferencë absolute ndaj gjithçkaje që mund të quhet profesionalisht intelektuale.

Partitë tona politike dhe sidomos kryetarët e tyre janë të interesuar të kenë rreth vetes njerëz lehtësisht të manipulueshëm dhe i kontrollueshëm, në mënyrë që të mund të marrin vendimet që dëshirojnë pa u shqetësuar nga askush. Që të jesh i parapëlyer i pushteti nuk ka nevojë të jesh i zoti dhe i lirë në mendim e në veprim por, mjafton ta ndërtosh veten si një “konkubinë” që idealizon liderin si pothuajse Zeus, si Skënderbeun e epokës sonë, si njeri unik, si shpëtimtar të kombit madje edhe të botës, e kështu mund të mbërthehesh pas një karrigeje ministreshe apo një karrigeje deputeti.

Figura e intelektualit, si figura e një personi të pavarur që ndërhyn në shoqëri dhe në politikë përmes fjalës dhe veprimeve qytetare, tashmë i përket kohës së shkuar, sepse sot në politikën shqiptare nuk ka më asnjë mundësi që intelektualët e vërtetë dhe të pavarur të “lulëzojnë”.

Në batakun me deputetë si ajo e thagmave të këpëratave, apo të atyre që e kanë detyrim ecjen me makinë, apo me ato të delireve të gjysmë perëndive, asnjë profesionist nuk ka aspak dëshirë të fillojë ta identifikojë veten, sepse, sipas mendimit tim, këta profesionistë dhe itelektualë e konsiderojnë veten pa prirje militante, ata japin opinione në shërbim të shoqërisë por i qëndrojnë larg bërjes pisë nga politika.

Sot kanalet e komunikimit si FaceBook, Twiter etj, janë bërë mjeti kryesor për komunikimin e kësaj pjese të rëndësishme të shoqërisë por, gjasat që të lexohen dhe të dëgjohen edhe pse mund të rriten përditë, asnjëherë nuk do mund të kenë forcën dhe aksesin për të arritur tek qytetari i thjeshtë siç i bëhet e mundur bllakoizimit.

Profesionistët dhe intelektualët janë më komod të trajtohen si disidentë se sa të quhen politikanë. Përfshirja e politikës në një simbiozë të pandashme me korrupsonin, servilizmin dhe paaftësinë i detyron intelektualët, të qëndrojnë sa më larg duke e kthyer veten në një drejtëz paralele me pushtetin në mënyrë që të mos priten kurrë.

Panelet televizive mbushen me opinionucë të veckël, të cilët paguhen për të qenë gjithmonë të majtë ose gjithmonë të djathtë në shërbim të rrogëpaguesve të tyre dhe në karriget e opinionistëve nuk ka vend për mendimin e lirë të njerëzve të lirë.

Fenomenin e zbrazjes së politikës nga intelektualët dhe mbushjen e saj me të paaftë e servilë, e quajta bllakoizëm por shumë mirë mund ta quaja edhe edonaizëm, boraizëm, majlindaizëm e kushedi sa emra të tjerë mund të vendosja për të bërë të mundur që secili nga ne të shikojë, sot, formën dhe përmbajtjen e vërtetë të politikës shqiptare./Dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

editorial editorial analiza nga meri lika meri lika analiza nga meri lika meri lika

Sondazh

Poll

Editorial 4 Prill 2022, 17:00

Manifestim në solidaritet me Ukrainën

Nga Florion MetohuNë datën 8 prill ora 12:00, në sheshin Skënderbej do të mbahet një manifestim për tu solidarizuar me popullin ukrainas, ndaj të cilit po shkak...

Editorial 4 Prill 2022, 11:48

Pushteti i anormalitetit

Nga Blendi KajsiuNë 30 vite tranzicion asnjë qeveri nuk i ka premtuar shqiptarëve normalitet aq shumë sa qeveria socialiste e Edi Ramës. Ashtu sikurse asnjë qev...

Editorial 3 Prill 2022, 12:32

Quiz social-politik!

Nga Agron GjekmarkajZëri i tij në 31 vjet pluralizem si ka munguar kurrë publikut shqiptar! Ai kur flet gjemon, sokëllin, vikat , mundohet, sforcohet për tokën ...

Editorial 2 Prill 2022, 11:45

Kush e ka fajin që dështojnë protestat

Paaftësia për të protestuar mori një konfirmim dramatik me dështimin e protestës së fundit. Ata që thirrën protestat e para, nuk mundën ta përsërisnin suksesin,...

Editorial 1 Prill 2022, 11:36

Kriza e autoritarizmit e Putinit

Nga Holman W.Jenkins, Jr.Në pamje të parë, mund të duket i habitshëm fakti që ukrainasit kanë luftuar kaq mirë ndaj rusëve. Por nuk ishte për t’u habitur që ata...

Editorial 29 Mars 2022, 13:07

Si ndodhi metamorfoza e Vladimir evropianit

TIRANË– Çfarë ka ndodhur në këto njëzet vjet, për të transformuar një partner dhe aleat të mundshëm në një kryqtar antiperëndimor dhe një tira...

Editorial 26 Mars 2022, 16:31

Alibeaj, një hapësirë më shumë mes fjalëve

Nga Meri LikaNjerëzit të cilët përdorin përzgjatje, më të mëdha se sa duhet, në hapësirat mes fjalëve, apo që përpiqen t’iu japin vend e pa vend intesitet fjalë...

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia