LIVE UPDATES
Editorial

Lakimi i emrit oligarki në të gjitha trajtat e qeverisë

30 Mars 2022, 18:34 Nga DOSJA
Lakimi i emrit oligarki në të gjitha trajtat e qeverisë

Nga Meri Lika

Sot, tek dëgjova kryeministrin i cili përpiqej të sqaronte biznesin e madh, se në Shqipëri nuk ka oligark, sepse sipas tij oligarkët janë “njerëz të pasur që marrin vendime politike” dhe të tillë tek ne nuk ka, unë iu drejtova fjalorit të gjuhës shqipe për të qenë më e saktë në atë që dua të them në këtë shkrim.

OLIGARKI f.

1. hist. Formë qeverisjeje në kohët e vjetra e në mesjetë, kur pushtetin e kishte në duart e veta një rreth i ngushtë njerëzish. Oligarkia aristokrate.

2. Qeverisje e një rrethi të ngushtë njerëzish që ushtrojnë kontroll politik dhe ekonomik veçanërisht për arsye vetjake dhe korruptive. përmb. grupi i vogël sundues në këtë formë qeverisjeje. Oligarkia e komunistëve.

3. Shtet i cili është nën kontrollin e një oligarkie. Ky vend është oligarki.

Pra sipas fjalorit nuk janë njerëz të pasur që marrin vendime politike, siç na sqaron kryeministri ynë por, është qeverisje e një rrethi të ngushtë njerëzish që ushtrojnë kontroll politik dhe ekonomik veçanërisht për arsye vetjake dhe korruptive. Firmosjen nga qeveria, brenda një dite, të 17 procedurave për t’i hapur rrugën një prej aferave më të mëdha të korrupsionit në vendin tonë, kryeministri në deklarimin e tij në komisionin parlamentar e quajti si funksionim perfekt të makinerisë qeveritare. Është shumë e habitshme që në lidhje me këtë aferë qeveria funksionoi në mënyrë perfekte por funksionon si ingranazh i thyer për rritjen e çmimeve.

Unë si qytetare jashtë antarësisë politike, jashtë qeverisë, jashtë korrupsionit dhe përfitimeve qeveritare, kuptoj se makineria qeveritare funksionoi në perfeksion sepse ka qenë nën urdhërat dhe presionin e një rrethi të ngushtë njerëzish të cilët ushtrojnë kontroll politik dhe ekonomik veçanërisht për arsye vetjake dhe korruptive. Unë si qytetare, i them këtij gjeli që e ka kthyer qeverinë në një mall të madh plehu me servilë, delirant dhe sahanlëpirës se, po, ne jemi nën kontrollin e një oligarkie.

Përse e them këtë?

Sepse ashtu si në një sistem oligarkik ne jemi nën një sistem politik që ka konotacione të mëdha negative. Në këtë kuptim, zbatimi i ligjeve dhe korrupsioni i ushtruar përfundojnë në shtrembërim të sistemit ekonomik dhe social në vend. Sepse tek ne ka vdekur konkurrenca mes kompanive serioze, sepse ndarja e burimeve ekonomike bëhet jo sipas nevojave por sipas interesave. Sepse tek ne ka pabarazi të madhe ekonomike. Sepse përditë po krijohet një tensioni social për shkak të mosefikasitetit të shtetit. Sepse strukturat demokratike janë thyer totalisht duke arritur deri në blerjen dhe mpirjen e opozitës. Sepse kudo jemi të rrethuar nga prania e korrupsionit dhe përvetësimit.

Sepse në asnjë hallkë të shtetit nuk ekzistojnë sisteme të drejta dhe të barabarta për të gjithë.

Sot kryeministri kërkoi të fshihej pas biznesit të madh duke i thënë se ne, qytetarët, i quajmë ata oligarkë.

Unë e di se bizneset, sidomos biznesi i madh (jo oligarku se ai nuk është biznes i madh) nuk e ka harruar se në këto 9 vjet të kësaj qeverisjeje, asnjë reformë fiskale nuk u hartua duke u marrë edhe mendimi i biznesit. Biznesi i madh, jo oligarku, nuk ka harruar se në kohën e pandemisë kjo qeverisje e la në rrugë biznesin e madh, madje e kërcënoi se nëse nuk mbanin me pagë punëtorët që do të qëndronin në shtëpi, ai, pra qeveria e tij do t’iu kontrollonte të gjitha pasuritë. Biznesi i madh, jo oligarku, nuk ka harruar se rritja e pagës minimale në funksion të votave të këtij pushteti, sa herë që ka pasur zgjedhje, ka rënduar vetëm mbi xhepin e biznesit.

Biznesi i madh, jo oligarku, nuk ka harruar se sapo erdhi në pushtet kjo qeveri e rriti tatim fitimin nga 10 në 15%.

Biznesi i madh, jo oligarku, sërish nuk harron se që ky pushtet hajdutësh, oligarkësh, servilësh, dallkaukësh dhe delirantësh të mbajë karrigen, edhe pasojat e krizës ia ngarkuan këtij biznesi me rrijen e nivelit të pagës minimale.

E lakova fjalën OLIGARK dhe është e habitshme se ajo lakohet pa asnjë problem në të gjitha rasat dhe në të gjitha trajtat që merr qeveria sepse kjo fjalë është pikërisht lakimi i emrit të këtij pushteti./Dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

editorial editorial analize nga meri lika editorial meri lika meri lika analize nga meri lika editorial meri lika meri lika

Sondazh

Poll

Editorial 29 Mars 2022, 13:07

Si ndodhi metamorfoza e Vladimir evropianit

TIRANË– Çfarë ka ndodhur në këto njëzet vjet, për të transformuar një partner dhe aleat të mundshëm në një kryqtar antiperëndimor dhe një tira...

Editorial 26 Mars 2022, 16:31

Alibeaj, një hapësirë më shumë mes fjalëve

Nga Meri LikaNjerëzit të cilët përdorin përzgjatje, më të mëdha se sa duhet, në hapësirat mes fjalëve, apo që përpiqen t’iu japin vend e pa vend intesitet fjalë...

Editorial 24 Mars 2022, 10:41

Gjyshja e Kosovës

Nga Enver RobelliJemi shoqëri që harron shpejt. Të etur pas zhurmës së përditshme politike, të përplasur në vorbullin e intrigave, kombinimeve paraelektorale, p...

Editorial 23 Mars 2022, 14:23

Pse të ndalemi vetëm tek oligarkët rusë?

Nga Yanis VaroufakisMjaftoi që Roman Abramovich, i sapo shënjestruar nga sanksionet e Mbretërisë së Bashkuar ndaj oligarkëve rusë, të njoftonte se po shiste klu...

Editorial 22 Mars 2022, 09:16

Iku apo s’iku?

Nga Meri LikaLulzim Basha dje bëri një hap pas. Nuk them dorëheqje sepse vetëm e tillë nuk mund të quhet. Sipas mendimit tim, media gaboi kur e quajti dorëheqje...

Editorial 21 Mars 2022, 19:15

Basha dështoi edhe me dorëheqjen

Nga Enton AbilekajTIRANË– Dorëheqja si akt personal nuk mund të mos përshëndetet. Pavarësisht vonesës, pavarësisht pasojave, është gjithmonë një mund...

Editorial 16 Mars 2022, 11:03

Çfarë ndodh pas Ukrainës

Nga Ben BlushiSa më shumë lexoj shtypin perëndimor, aq më shumë besoj se bota jeton në të shkuarën. Nuk lexon dot asgjë për të ardhmen. Ka qindra pyetje për sot...

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave