LIVE UPDATES
Editorial

Kriza e PD, të negociosh votën për hir të unitetit fals

22 Mars 2022, 14:01 Nga DOSJA
Kriza e PD, të negociosh votën për hir të unitetit fals

Nga Dosja.al

Kryetari i një partie, sado të madhe, si rregull e jep dorëheqjen për shkak të rezultatit në zgjedhjet e pjesshme lokale. E shkruar apo e pashkruar, është një praktikë demokratike që kryetari i një partie jep dorëheqjen vetëm kur humbet zgjedhjet e përgjithshme. Nëse 6 marsi do të ishte një datë e zakonshme zgjedhjesh të pjesshme lokale, askush nuk do ta mendonte domosdoshmërinë e dorëheqjes së Lulzim Bashës, pavarësisht rezultatit turpërues.

Problemi i Bashës lindi, sepse 6 marsi nuk ishte një datë zgjedhjesh së pjesshme, por testi i së vërtetës, për legjitimitetin e dy lëvizjeve paralele brenda Partisë Demokratike. Ai do të sqaronte që në dy kuvende, me puthuajse 5 mijë delegatë secili, kush ishte i vërteti, mes dy vendimeve të marra, kush ishte legjitim, mes dy kundërshtarëve, kush kishte mbështetjen e anëtarësisë. Ajo që doli nga kutitë, tregoi se Foltorja, kishte prodhuar një Kuvend të shumicës. Pika e nisjes së vendimmarrjes ishte 11 dhjetori. Mbi bazën e atij Kuvendi duhej ndërtuar realiteti politik i PD-së. Mbi këtë realitet që ishte injoruar për 3 muaj, duhej të fillonte reflektimi i Partisë Demokratike.

Kjo do të thotë që vendimet e 11 dhjetorit, duke nisur nga shkarkimi i Kryetarit dhe Kryesisë dhe zëvendësimi i tyre me Komisionin e Rithemelimit, duheshin zbatuar të parat, për të kthyer legjitimitetin e mohuar. Nëse ata që kanë sot çelësat e dyerve të blinduara, ku mbajnë asetet e Partisë Demokratike, duhet të kishin dalë nga selia, për t’ua lënë vendin atyre që votoi Kuvendi legjitim, si hap i parë drejt bashkimit.

Pas vendosjes së legjitimitetit, duke njohur çdo vendim të 11 dhjetorit, të gjitha debatet politike, të gjitha propozimet, përfshirë edhe vendimin e Berishës për të kandiduar për kryetar, do të ishin pjesë e një diskutimi legjitim. Do të diskutohej për proçesin që ishte vendosur të fillonte sot dhe i gjithë presioni do të ishte mbi Berishën dhe Komisionin e Rithemelimit.

Në realitetin e 11 dhjetorit, që u konfirmua në 6 mars, Lulzim Basha nuk është kryetar, dhe si rrjedhim dorëheqja e tij ishte e pavlefshme, Enkelejd Alibeaj nuk është nënkryetar, prandaj komandimi i tij është i paligjshëm, Kryesia nuk ekziston, prandaj nuk mund të marrë vendime.

Problemi është që askush nuk niset nga legjitimiteti, as Berisha dhe grupimi i tij që përfitojnë. Ata janë gati ta negociojnë legjitimitetin për hir të asaj që e quajnë Bashkim. Megjithëse theksojnë se bashkimi duhet të bëhet mbi votën e lirë, janë gati ta negociojnë pa mandat atë që Kuvendi i 11 dhjetorit vendosi dhe elektorati opozitar i 6 marsit konfirmoi me votën e lirë.

Pala e Lulzim Bashës, pavarësisht katastrofës elektorale, vendosi të vazhdojë në rrugën jolegjitime, duke ndryshuar taktikë. Me dorëheqjen e djeshme, ata duan të ushtrojnë presion mbi Berishën, që edhe ai të bëjë një hap pas dhe, duke mbajtur çelësat e Partisë, të zhvillojnë një proces pajtimi me Foltoren, ta shoqërojnë me një proces votimi pas më shumë se 1 viti, pasi të kenë humbur edhe zgjedhjet lokale dhe të sigurohen që numërues do jetë i njëjti Jemin që e ka nxjerrë Bashën kryetar 2 herë. Kështu do të rizgjedhin Bashën, do të mbajnë zyrat, por do të kenë rikthyer edhe votat, nëpërmjet tërheqjes së Berishës. Basha dha dorëheqjen, por nuk hoqi dorë.

Është edhe një palë e tretë, që niset nga të njëjtat premisa me grupin e Bashës, por që duan të përfitojnë nga kriza, pavarësisht nëse sjellin një krizë më të madhe. E injorojnë njësoj realitetin e 11 dhjetorit që u konfirmua në 6 mars, por brenda ilegjitimitetit që ka grupi i vulës, kërkuan me ngulm dorëheqjen e Lulzim Bashës, që të mund të merrnin fraksionin në dorë, bashkë me asetet e PD-së dhe të ngrenë me to një karrierë. Dallimi i vetëm i tyre me Bashën, është Basha. Ata duan një PD po kaq jolegjitime, po kaq jopërfaqësuese, me po atë rezultat katastrofik, vetëm pa Bashën.

Në këto kushte, Berisha po tenton të krijojë një situatë paqeje me një grupim që votën e sheh si armiken e vet dhe më shumë se përpara 6 marsit, po insiston në injorimin e saj. Megjithëse vetë e thekson “bashkimin nëpërmjet votës”, ky proces po humbet nëpër negociata të kota, me njerëz që nuk kanë asnjë qëllim të ngrenë PD-në, nuk e njohin parimin e votës së lirë, pra nuk i bashkon asgjë as me idetë dhe as me interesat politike të atyre që votuan më 11 dhjetor dhe 6 mars.

Zvarritja e zgjidhjes, vetëm për selinë, duket se po e bjerr besimin e atyre që votuan Berishën, për të mos lejuar mbivendosjen e demokracisë, me urdhëra ambasadash dhe për të rindërtuar një parti mbi bazën e votës.

Në vend të kësaj që po bën, grupi i Rithemelimit, duhet të vendosë parimet dhe interesat si kusht për bashkim, që grupi i të humburve, ose të bashkohet mbi to, ose të zhduket si deputetët e turpit që zunë vendet e opozitës në 2019. Vërtet mund të humbasin vulën dhe emrin, por 6 marsi tregoi se emri dhe vula nuk vlejnë përpara lidershipit dhe demokracisë. Mbi këtë bazë mund të ndërtohet një koalicion më i fortë se bashkimi formal i PD-së./Dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

editorial editorial dorehiqet lulzim basha dosja.al partia demokratike dorehiqet lulzim basha dosja.al partia demokratike

Sondazh

Poll

Editorial 22 Mars 2022, 09:16

Iku apo s’iku?

Nga Meri LikaLulzim Basha dje bëri një hap pas. Nuk them dorëheqje sepse vetëm e tillë nuk mund të quhet. Sipas mendimit tim, media gaboi kur e quajti dorëheqje...

Editorial 21 Mars 2022, 19:15

Basha dështoi edhe me dorëheqjen

Nga Enton AbilekajTIRANË– Dorëheqja si akt personal nuk mund të mos përshëndetet. Pavarësisht vonesës, pavarësisht pasojave, është gjithmonë një mund...

Editorial 16 Mars 2022, 11:03

Çfarë ndodh pas Ukrainës

Nga Ben BlushiSa më shumë lexoj shtypin perëndimor, aq më shumë besoj se bota jeton në të shkuarën. Nuk lexon dot asgjë për të ardhmen. Ka qindra pyetje për sot...

Editorial 15 Mars 2022, 08:00

Qenkam me Putinin dhe s’e paskam ditur!

Nga Meri Lika Që ta dini, dje e mora vesh se unë jam me Putinin dhe sa për dijeni këtë nuk e mora vesh nga persiatjet e mia. Pozicionin tim të armikut, ma sqaro...

Editorial 13 Mars 2022, 12:45

Propaganda në faturën e dritave, Rama nuk mjafton

Nga Enton Abilekaj“Paketa e Rezistencës” nuk rezistoi as 24 orë, nuk mjaftoi as për të ulur pak numrin e protestuesve, as për të rrëzuar ndonjë prej kërkesave t...

Editorial 13 Mars 2022, 10:30

Humbësi etik

Nga Meri LikaNë politikë, ekziston një term për ata që humbasin dhe largohen me dinjitet, quhen Humbës Etik.  Humbësit etik janë ata që preferojnë më mirë të hu...

Editorial 11 Mars 2022, 17:50

Dy rastet e sindromës së të pasmes në ujë

Nga Meri LikaKemi një shprehje ne shqiptarët “i ra b*tha në ujë”. Në këtë situatë është sot lideri ynë suprem, pas protestave kundër rritjes pa frena dhe pa asn...

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra