LIVE UPDATES
Editorial

MARIFETI/ Gruri serb s’na del as për 1 muaj, shpjegim për pazarin Rama-Vuçiç

24 Mars 2022, 13:42 Nga DOSJA
MARIFETI/ Gruri serb s’na del as për 1 muaj, shpjegim për

Nga Dosja.al

Me fillimin e luftës me dy vendeve kryesore që prodhojnë dhe eksportojnë drithë në gjithë botën, përveç frikës së rritjes së madhe të çmimit, nisi shqetësimi për mungesën e drithrave në treg. Shumë qeveri të Europës, pro edhe të Ballkanit, blenë me fondet e Buxhetit rezerva të konsiderueshme që zgjasin deri në 3 muaj, që në ditët e para të konfliktit.

Qeveria shqiptare e nisi me lehtësinë e zakonshme. Jo vetëm që nuk mori asnjë masë, por edhe deklaroi se do ia linte tregut gjithçka, gjetjen e furnizimit dhe rritjen e çmimeve. Të pyetur nëse kanë rezerva shtetërore për produktet bazë, ministrat deklaronin se ky është sekret, ndërsa nuk merrnin asnjë masë për të blerë rezerva. Deri kur nisën protestat, kur u detyruan të kontrollojnë abuzimet dhe të marrin masa të pjesshme.

Ishte koha kur Edi Rama u detyrua të linte pushimet në Dubai dhe të kthehej në zyrë, kur kuptoi se mund të mos kishte as furnizim. Ishte vonë për të blerë rezerva, çmimet ishin rritur në bursë dhe malli ishte porositur tashme. Atëherë siç bën gjithmonë, publikisht ose privatisht, iu drejtua mikut të tij Alexandar Vuçiç.

Presidenti serb, sapo kishte ndërprerë importet e mallrave ushqimorë, bazë, përfshirë edhe grurin.

Pa marrë akoma një përgjigje definitive, Rama u deklaronte importuesve të grurit se ia kishte kërkuar Vuçiç si një detyrim që lind nga ‘Open Balkan’.

“Nëse jemi në Ballkanin e hapur ky është momenti ta tregojmë”, tha Rama në formë shantazhi. Një shantaz që tingëlloi sikur ‘Open Balkan’ ishte i Serbisë dhe Beogradi duhet të bënte diçka që Shqipëria të vazhdojë të qëndrojë.

Ajo që ndodhi më pas ishte premtimi publik i Vuçiç se nuk do t’i bllokonte eksportet për vendet e Ballkanit dhe do të respektonte kontratat e mbyllura. Sipas kontratave, edhe Tirana edhe Beogradi, konfirmuan se në Shqipëri duhet të vinin 20 mijë tonë grurë. Dukej sikur Rama ia doli edhe këtë herë, që paaftësinë e tij ta mbulojë me ndihmën e një miku. Kështu bëri me vaksinat 1 vit më parë, kur, u vonua të bënte porosinë tek Pfizer dhe shkoi tek Erdogan për të marrë 1 milion vaksinat kineze, që i përdori më shumë për zgjedhjet se për pandeminë.

Vetëm se këtë herë, nuk është e njëjta gjë. Vuçiç ia plotësoi kërkesën, madje sot vendosi ta llastonte, duke i shtuar edhe 10 mijë tonë grurë, duke e çuar në 30 mijë tonë sasinë që do të eksportojë. Problemi mbetet, jo tek mbulimi i paaftësisë së Ramës me ndere okulte, jo te varësia nga Serbia dhe legjitimi i saj si fuqia kryesore e Ballkanit, por te pamjaftueshmëria.

Shqipëria importon rreth 480 mijë tonë grurë në vit. Të paktën kaq ka qenë shifra e vitit 2020. Kjo do të thotë se çdo muaj shqiptarët konsumojnë rreth 40 mijë tonë. Kjo nuk i plotëson nevojat, pasi çdo muaj importohen edhe 3 mijë tonë miell, edhe pse i gjithë importi i grurit bëhet miell.

Kjo do të thotë se sasia e siguruar nga Serbia, mjafton vetëm për tre të katërtat e muajit, ose 23-24 ditë. Çfarë do të ndodhë pas 24 ditësh? A ka rezerva Shqipëria? A do t’i kërkojë Rama përsëri Vuçiçit grurë apo do të shkojë edhe një herë tek Erdogani? E sigurtë është që do vazhdojmë të vuajmë pasojat e një qeverisjeje të papërgjegjshme, që për të fshehur paaftësinë bën koncesione të paligjshme me shtete të tjera. Këtë herë edhe për bukën e gojës./Dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

editorial editorial aleksander vucic analiza e dosja.al edi rama aleksander vucic analiza e dosja.al edi rama

Sondazh

Poll

Editorial 24 Mars 2022, 10:41

Gjyshja e Kosovës

Nga Enver RobelliJemi shoqëri që harron shpejt. Të etur pas zhurmës së përditshme politike, të përplasur në vorbullin e intrigave, kombinimeve paraelektorale, p...

Editorial 23 Mars 2022, 14:23

Pse të ndalemi vetëm tek oligarkët rusë?

Nga Yanis VaroufakisMjaftoi që Roman Abramovich, i sapo shënjestruar nga sanksionet e Mbretërisë së Bashkuar ndaj oligarkëve rusë, të njoftonte se po shiste klu...

Editorial 22 Mars 2022, 09:16

Iku apo s’iku?

Nga Meri LikaLulzim Basha dje bëri një hap pas. Nuk them dorëheqje sepse vetëm e tillë nuk mund të quhet. Sipas mendimit tim, media gaboi kur e quajti dorëheqje...

Editorial 21 Mars 2022, 19:15

Basha dështoi edhe me dorëheqjen

Nga Enton AbilekajTIRANË– Dorëheqja si akt personal nuk mund të mos përshëndetet. Pavarësisht vonesës, pavarësisht pasojave, është gjithmonë një mund...

Editorial 16 Mars 2022, 11:03

Çfarë ndodh pas Ukrainës

Nga Ben BlushiSa më shumë lexoj shtypin perëndimor, aq më shumë besoj se bota jeton në të shkuarën. Nuk lexon dot asgjë për të ardhmen. Ka qindra pyetje për sot...

Editorial 15 Mars 2022, 08:00

Qenkam me Putinin dhe s’e paskam ditur!

Nga Meri Lika Që ta dini, dje e mora vesh se unë jam me Putinin dhe sa për dijeni këtë nuk e mora vesh nga persiatjet e mia. Pozicionin tim të armikut, ma sqaro...

Editorial 13 Mars 2022, 12:45

Propaganda në faturën e dritave, Rama nuk mjafton

Nga Enton Abilekaj“Paketa e Rezistencës” nuk rezistoi as 24 orë, nuk mjaftoi as për të ulur pak numrin e protestuesve, as për të rrëzuar ndonjë prej kërkesave t...

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave