LIVE UPDATES
Editorial

Alibeaj, një hapësirë më shumë mes fjalëve

26 Mars 2022, 16:31 Nga DOSJA
Alibeaj, një hapësirë më shumë mes fjalëve

Nga Meri Lika

Njerëzit të cilët përdorin përzgjatje, më të mëdha se sa duhet, në hapësirat mes fjalëve, apo që përpiqen t’iu japin vend e pa vend intesitet fjalëve, sipas mendimit tim, nuk kanë argument, por mendojnë se mund të imponohen mes rëndimit që i bëjnë gjuhës. Është njëjtë si të mos e klikosh vetëm një herë tastin space por ta mbash atë të shtypur dhe si pasojë e këtij procesi, fjalët në shkrim dalin si zgjatime të cilat orvaten të afrohen për të krijuar kuptim por, largësia nuk i lejon dhe atëherë mendimi del i gjymtuar.

Intonacioni që Enkelejd Alibeaj i jep oratorisë së tij, është tamam si një fjali me më shumë se një hapësirë mes fjalëve. Ngritjet dhe uljet e zërit, apo theksi imponues që ai përpiqet të përdor, sidomos më e theksuar nga dita kur iu dha detyra për të mbajtur të ngrohtë karrigen e Lulëzim Bashës derisa ky i fundit të “rikthehet furishëm” pas takimeve që është duke kryer me fshatarët, është shembulli më i mirë, i cili e vërteton atë që unë them më sipër.

Sot duke e dëgjuar të shprehej i prerë se Sali Berisha duhet të ikte nga Partia Demokratike, mendova me vete: “Si do bënte Alibeaj, po të kishte lindur shumë vite përpara, në kohën e filmave pa zë?”. Pas 6 marsit, shpesh kemi dëgjuar e lexuar shprehjen “pakica nuk mund t’i imponohet shumicës” apo “pakica nuk mund t’i vendosë kushte shumicës” por, mesa duket kjo gjë nuk vlen për zotin Alibeaj dhe pakicën e tyre.

Edhe sot pasi gjykata foli, kryetari i komanduar, me intesitetet e tij të zërit dhe me distancat mes fjalëve, u orvat të na bind se pakica është shumicë dhe se ajo duhet të komandojë. Është shumë e çuditshme se si është e mundur që këta njerëz nuk arrijnë të kuptojnë qesharakëzimin që po iu ndodh me figurat dhe karrierat e tyre politike!

Populli opozitar foli, madje foli 3 herë.

Herën e parë foli në kuvendin e 11 dhjetorit kur mbushi shkallët e stadiumit, herën e dytë, foli në kuvendin e 18 dhjetorit, kur braktisi shkallët e pallatit të kongreseve dhe herën e tretë foli në 6 mars kur partisë së vulës, selisë dhe logos i dha goditjen e fundit knock doën.

Ky grusht njerëzish, i cili po vazhdon të na shesë moral e dashuri, do të duhet të kishte pakëz fare dinjitet që në këtë moment, të mund të dalë pa turp nga e gjithë kjo betejë e pakuptimtë ndezur brenda partisë më të madhe opozitare. Nëse do vazhdojnë me ankimime, apelime, kushtëzime, amerikanizime, moralizime dhe dashurizime idiote, keq më vjen por më duhet ta them se në fund do ngelen në histori si politikanë karagjozë madje shumë më shumë të tillë, se deputetët e opozitës së re në parlamentin e kaluar.

Më bëjnë shumë për të qeshur kur flasin për dashurinë e madhe ndaj demokratëve kundër të cilëve blinduan partinë, ndaj parimeve të lirisë dhe të demokracisë me kuvendin e 5004 delegatëve, kur flasin për dashurinë e madhe që Amerika ka për ta (po pse dreqin nuk fituan as në prill e as në mars kur e kishin Amerikën me vete?), kur flasin për shumë e shumë dashuri të tjera, të cilat po ua bëjnë jetën shumë të vështirë e megjatë ata qëndrojnë dhe i përballojnë ( si super heroi ynë, Alibeaj, me 10 funksione).

Thonë se në dashuri dhe në luftë gjithçka lejohet, a thua të jenë duke ia lejuar vetes këtë karagjozllëk për hirë të dashurive që përmenda më lart?!/Dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

editorial kryesore analize nga meri lika meri lika analize nga meri lika meri lika

Sondazh

Poll

Editorial 24 Mars 2022, 10:41

Gjyshja e Kosovës

Nga Enver RobelliJemi shoqëri që harron shpejt. Të etur pas zhurmës së përditshme politike, të përplasur në vorbullin e intrigave, kombinimeve paraelektorale, p...

Editorial 23 Mars 2022, 14:23

Pse të ndalemi vetëm tek oligarkët rusë?

Nga Yanis VaroufakisMjaftoi që Roman Abramovich, i sapo shënjestruar nga sanksionet e Mbretërisë së Bashkuar ndaj oligarkëve rusë, të njoftonte se po shiste klu...

Editorial 22 Mars 2022, 09:16

Iku apo s’iku?

Nga Meri LikaLulzim Basha dje bëri një hap pas. Nuk them dorëheqje sepse vetëm e tillë nuk mund të quhet. Sipas mendimit tim, media gaboi kur e quajti dorëheqje...

Editorial 21 Mars 2022, 19:15

Basha dështoi edhe me dorëheqjen

Nga Enton AbilekajTIRANË– Dorëheqja si akt personal nuk mund të mos përshëndetet. Pavarësisht vonesës, pavarësisht pasojave, është gjithmonë një mund...

Editorial 16 Mars 2022, 11:03

Çfarë ndodh pas Ukrainës

Nga Ben BlushiSa më shumë lexoj shtypin perëndimor, aq më shumë besoj se bota jeton në të shkuarën. Nuk lexon dot asgjë për të ardhmen. Ka qindra pyetje për sot...

Editorial 15 Mars 2022, 08:00

Qenkam me Putinin dhe s’e paskam ditur!

Nga Meri Lika Që ta dini, dje e mora vesh se unë jam me Putinin dhe sa për dijeni këtë nuk e mora vesh nga persiatjet e mia. Pozicionin tim të armikut, ma sqaro...

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia