LIVE UPDATES
Bota

E vërteta rreth minierave kongoleze! Imazhet e TURPSHME që tregojnë se nga vijnë iPhone-ët, laptopët dhe makinat Tesla, fëmijët paguhen 2 dollarë në ditë

Fëmijët shihen zbathur, të mbuluar me kimikate, duke thyer pafund gurë për 2 dollarë në ditë. Fotot tregojnë nënat e reja të rraskapitura me foshnjat e tyre të lidhura me rrip, me shpresën për të gjetur kobaltin e çmuar.

30 Janar 2023, 19:07 Nga A.B
E vërteta rreth minierave kongoleze! Imazhet e TURPSHME që
Femijet

KONGO- Për vite të tëra, kompanitë e mëdha të teknologjisë si Apple dhe Tesla i kanë siguruar klientët e tyre se mallrat që tregtojnë janë të çmuara. Por një seri e re imazhesh brenda minierave në Republikën Demokratike të Kongos, ku ndodhen 90 për qind e kobaltit në botë, ngrenë pyetje të shumta. 

'DailyMail' raporton se Kobalti është elementi kimik që gjendet pothuajse në çdo vegël teknologjike që përdor një bateri me litium në treg sot - një smartphone, tablet ose laptop kërkon disa gramë të tij, ndërsa një automjet elektrik kërkon 10 kg.

Apple, Microsoft, Google, Tesla dhe të tjerë këmbëngulin që të mbajnë furnizuesit e kobaltit me standardet më të larta dhe se ata tregtojnë vetëm me shkritoret dhe rafinerët që u përmbahen kodeve të tyre.

Por fotot dhe videot që DailyMail.com ka ndarë nga disa prej minierave më të mëdha në Afrikë - ku shumë prej këtyre furnizuesve marrin kobaltin e tyre - tregojnë një histori tjetër. 

E vërteta rreth minierave kongoleze! Imazhet e TURPSHME që

Fëmijët zbathur të mbuluar me kimikate, duke thyer pafund gurë të hapur për 2 dollarë në ditë; nënat e reja të rraskapitura me foshnjat e tyre të lidhura me rrip, shihen me shpresën për të gjetur kobaltin e çmuar. 

Këto janë ndër imazhet e marra nga Siddharth Kara, pak para botimit të librit të tij të ri - Cobalt Red: Si gjaku i Kongos fuqizon jetën tonë. 

Libri përshkruan një tablo të tmerrshme të kërkesës së dëshpëruar për kobalt në Perëndim dhe efekteve vdekjeprurëse të tij në familjet afrikane. 

E vërteta rreth minierave kongoleze! Imazhet e TURPSHME që

Duke folur për DailyMail.com përpara publikimit të tij, Kara, një ligjërues në Shkollën e Qeverisë në Harvard Kennedy, tha se kërkimi i tij dëshmon se garancitë e sigurta të teknologjisë së madhe nuk mund të besohen. 

“Ka qindra mijëra njerëzit më të varfër në planet [me minierat për kobalt]. Ata po e bëjnë atë për 2 dollarë në ditë dhe për ta". 

Ekspozimi i zgjatur ndaj kobaltit mund të çojë në sëmundje të mushkërive, shurdhim dhe sipas Kara që ka kaluar vite në Kongo duke hulumtuar këtë temë, defekte të lindjes dhe forma të ndryshme kanceri. 

E vërteta rreth minierave kongoleze! Imazhet e TURPSHME që

Kompanitë e mëdha të teknologjisë si Microsoft, Tesla, Apple dhe Samsung kanë bërë premtime dhe angazhime të ndryshme për t'u larguar nga përdorimi i kobaltit në produkte. Ata janë mbështetur gjithashtu në faktin se shumë nga minierat janë në pronësi dhe operim kinez, duke pretenduar se është jashtë kontrollit të tyre se çfarë ndodh në ato operacione. 

kongo kerkimet per iphone

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni