LIVE UPDATES
Editorial

Me dyqind petrita vulëhumbur

Disa miq me të drejtë, më kritikuan duke më treguar se shkrimi ishte me shumë helm, se nuk ishte pendim po thjesht propagandë, etj dhe më këshilluan ta heq postimin por unë nuk e bëra, jo se jam kokëfortë por sepse ai shkrim, pavarësisht helmit që kishte brenda, tregonte të vërtetat e grupimit që dje nxorri si kandidat të saj për kryeqytetin e Shqipërisë një gjirokastrit që jeton tangent në Tiranë.

28 Mars 2023, 09:39 Nga Meri Lika

Me dyqind petrita vulëhumbur

Në murin tim në Facebook dje publikova një status të Agron Gjekmarkajt në të cilin ai iu kërkonte 200 petritave pengëmarrës të vulës dhe simboleve të Partisë Demokratike që t’i dorëzonin ato tek i zoti.

Në shkrimin e tij nuk kishte pendim për dëmin që ky grupim i vockël i bëri partisë më të madhe opozitare por herë duke rënë në batakun e “fajin e ka Saliu” e herë duke u inatosur me veten se përse kishte zgjedhur anën e gabuar që nuk i solli sukses, ai deklaronte disa të vërteta se “sot "Vula" ka më shumë forume se anëtarë”, se “jjë parti politike që nuk merr pjesë në zgjedhje nuk duhet të ekzistojë”, se “një parti që nuk gjen kandidatë duhet ta ulë qepenin” apo se vulistët duhet ta lirojnë “robinjën vulë” dhe ta çojnë tek i zoti.

Disa miq me të drejtë, më kritikuan duke më treguar se shkrimi ishte me shumë helm, se nuk ishte pendim po thjesht propagandë, etj dhe më këshilluan ta heq postimin por unë nuk e bëra, jo se jam kokëfortë por sepse ai shkrim, pavarësisht helmit që kishte brenda, tregonte të vërtetat e grupimit që dje nxorri si kandidat të saj për kryeqytetin e Shqipërisë një gjirokastrit që jeton tangent në Tiranë.

Në fakt unë e lexoj ndryshe shkrimin, unë lexoj dëshpërimin e humbësit i cili e justifikon dështimin duke sulmuar fituesin (këto paragrafe mua më bëjnë të qesh), por që në të njëjtën kohë tregon se si copëza e papërfillshme e partisë kishte endërruar e pritur që gjërat t’iu vinin nga qielli.

Unë disa herë kam thënë se po të isha në vendin e këtyre lulisto-bashistësve do t’ia dorëzoja vulën antarësisë, e do t’i jepja mundësinë pjesës më të madhe të partisë të dilte në fushëbetejë me pushtetin, në zgjedhjet vendore por edhe në zgjedhjet e përgjithshme e nëse nuk do kishte fitore të zbatohej statuti e pastaj brenda partisë të vendoste gara.

Nuk kam pritur që Alibeaj alias Basha të më dëgjonin mua, as që e kam menduar se kjo gjë do të ndodhte ndonjëherë, por të paktën duhet të kishin dëgjuar pak nga të gjithë dhe të silleshin ndryshe, e para për të mos diskretituar veten dhe e dyta për të mos dëmtuar opozitarizimin dhe demokracinë.

Nëse në jetë, njeriu tregon se nuk ka dinjitet, dëmi më i madhe për të është shmangia që i bëjnë ata që e njohin, por në politikë të mos kesh dinjitet do të thotë të kesh dënuar veten me vdekje, me vdekje politike e kam fjalën.

Sot nuk ka më asnjë vlerë që vula dhe simbolet e partisë më të madhe opozitare, të kthehen atje ku është antarësia që i krijoi ato, sepse pakica që u zhgërrye tavolinave me mish e raki të pushtetit dhe tryezave plot serivilizëm të ambasadave, ua rrëmbyen dhe i kanë detyruar të garojnë në eter.

Partizat që sorollaten korridoreve të politikës, e që me dëshirë bëhen qylym ku të huajt fshijnë këpucët e ndotura me ujërat e zeza të politikës së keqe shqiptare mes së cilës mediokrit e ambasadave shfaqen si dimplomatë të niveleve galatike, por që nuk arrijnë të përfaqësojnë askënd janë të destinuara të vdesin ose të vazhdojnë të zvarranikosen deri në frymën e fundit.

Unë mendoj, se tashmë grupimi me vulë por vulëhumbur që ende vazhdon të qëndrojë si shkarpat mes rrotave të opozitës, është e shkuara e hidhur e Partisë Demokratike, ata janë pika më e ulët e dinjitetit të një politikani, janë etaloni i pazarxhiut të vockël që nuk sheh më tutje se xhepi i tij, janë shija e hidhur për opozitën dhe për votuesin antipushtet, janë njolla e errët e cila nuk mund të fshihet por e sigurt që do të ngelet pas.

meri lika

Sondazh

Poll
Editorial 16 Mars 2023, 16:56 Anthony Zurcher

AI: Sa 'të frikësuar' duhet të jemi?

Foto ilustruese Inteligjenca artificiale ka fuqinë e jashtëzakonshme për të ndryshuar mënyrën se si e jetojmë jetën...

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit