LIVE UPDATES
Editorial

Rasti EVA KAILI- Ja pse ideja që Evropa Jugore është më e korruptuar se 'veriu' është një mit

Eva Kailit duhet t'i japim një medalje për etikë krahasuar me Deutsche Bank. Një medalje për etikë. Çfarë janë +600 mijë euro kur ke miliarda. Çfarë bënë këtu në Greqisë? Bankat falimentuan.

21 Janar 2023, 15:58 Nga Yanis Varoufakis
Rasti EVA KAILI- Ja pse ideja që Evropa Jugore është më e
Yanis Varoufakis

Nga Yanis Varoufakis

Për sa kohë mbaj mend, grekët, italianët dhe mesdhetarët prezantoheshim nga veriorët si të korruptuar dhe ne, në jug, e pranonim sepse nuk ka dyshim që ka korrupsion në jug të BE. Por është nivel i ulët është i lirë. Veriu e praktikon në shkallë industriale, sistematike, high-tech. Siemens. Sa shembuj doni? FBI e kapi Siemens që i dha ryshfet qindra europianëve që të adaptonin "Siemens electricity". Vetëm kur i kapën amerikanët, dolën të dhënat duke përfshirë edhe politikanë grekë dhe italianë, kështu. Doni t'ju përmend Novartis; doni t'ju përmend Volkswagen; Audi; Benz me Dieselgate. Mendoni pak! Ky është korrupsion në nivel tjetër, si shkencë raketash.

Krijuan një motor që ndryshonte gazin brenda kur kuptonte se monitorohej për t'u bërë më "environmental friendly". E keni parasysh sa inxhinerë janë dashur për të prodhuar një motor që të mashtrojë. Ne në mesdhe nuk e kemi këtë teknologji. Nuk jemi aq të avancuar. Po Deutsche Bank? Deutsche Bank në vitin 2008-2009 u zbulua se kishin borxh në SHBA, një shumë që ishte 30 herë më shumë se të ardhurat e Gjermanisë. Ishin aq të fundosur sa cënuan të gjithë Republikën Federale Gjermane. Çfarë ndodhi? Asgjë. Merkel i pagoi. Është korrupsion astronomik. Është korrupsion aq i madh saqë Kaili duhet t'i japim një medalje për etikë krahasuar me Deutsche Bank. Një medalje për etikë. Çfarë janë +600 mijë euro kur ke miliarda. Çfarë bënë këtu në Greqi? Bankat falimentuan.

U detyruan punonjësit gjermanë që t'i jepnin hua shtetit grek 50 miliardë euro. Shumë me të cilën shteti grek, ishte detyruar të blinte aksione në ato banka të falimentuara. Nuk kishte të drejtë të vepronte ndryshe. Kështu që grekët duhet të votonin për punonjësit gjermanë 50 miliardë që të blinin aksione, që nuk i jepnin grekëve të drejtë 'fjale/vendimmarrje' në mënyrën sesi t'i drejtonin ato banka.

Pastaj të njëjtat banka ishin të detyruara që të shisnin huatë që njerëzit të thjeshtë nuk mund të shlyenin për shkak të kësaj katastrofe. Kështu që të njëjtat banka, së bashku me oligarkë nga e gjithë bota, përfshirë Delaware dhe ishujt Cayman, krijuan fonde që blenë ato hua nga ato banka me 3% të çmimit të tyre nominal, duke i nxjerrë ata njerëz nga shtëpia. Pastaj ata që i kishin blerë, shtëpitë ua shisnin të njëjtës bankë. Pra, edhe njëherë; duhet një financier dhe jurist shumë i sofistikuar që paguhen shumë para që të bëjë të gjithë këtë që sapo përshkrova unë.

Nuk është asgjë më pak se nëna e korrupsionit. Mendoni sërish aeroportet greke. 14 aeroporte si Santorini dhe Mykonos. Aeroporte që nuk marrin dot shumë fitim sepse kush shkon të Mykonos e di për çfarë e kam fjalën. I morën këto aeroporte dhe ia dhanë Fraport, një kompanie gjermanë, për asnjë cent. Gjatë pandemisë, i dhamë 180 mln euro nga para që ne i morrëm borxh nga ECB (Europian Central Bank), jo që të mbulonim shpenzimet e atyre aeroporteve, por fitimet që do ndodhinin po të mos kishte koronavirus. A ra dakord me këtë Parlamenti Europian? Jo! A u pyetën? Jo. A i thanë? Jo. Por edhe po ta dinin, tashmë do ishin paguar për të bërë një sy "qorr".

yanis varoufakis skandali i katargate eva kaili

Sondazh

Poll
Editorial 16 Janar 2023, 10:31 Meri Lika

Unë nuk e kam frikë Big Brother-in

Meri Lika Unë nuk e kam frikë Big Brother-in, spektaklin që shumë prej nesh thonë se nuk duhet ta shohim, se nuk po edukon, se jep...

Editorial 11 Janar 2023, 10:30 Meri Lika

Vulaxhi të humbtë vula!

Morali dhe politika janë dy terma, të cilët në politikën e kohëve moderne e kanë të pamundur të ecin së bash...

Editorial 31 Dhjetor 2022, 19:25 Ben Blushi

Viti 2023

Imagjinoni sikur jeni mbi detin Adriatik dhe filmoni vazhdimisht një anije që është nisur 30 vjet më parë nga bregu lindor p&eum...

Editorial 22 Dhjetor 2022, 13:12 Ditmir Bushati

BE- Ballkan Perëndimor në kohë stuhie

Foto ilustrim Pushtimi i Ukrainës nga ana e Rusisë ka krijuar një panoramë të re të sigurisë në Europë. BE-ja ...

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit

Vrau kunatën me sëpatë në Elbasan, autori lihet në burg, Tashi: Jam penduar, isha gjaknxehtë