LIVE UPDATES
Insights

Fermerët mendojnë se teknologjia është kyçe për produktivitet e qendrueshmëri, por duhet mbështetje nga qeveria

Mbi 600 fermerë në 13 vende të Evropës dhe Afrikë janë pyetur se ç’mendim kanë në lidhje me digjitalizimin e fermave të tyre, sfidat mjedisore me të cilat përballen dhe presionet aktuale gjeopolitike dhe shoqërore që po ndikojnë në zinxhirin e lëndëve të para dhe po rrisin kostot e pajisjeve e materialeve.

10 Nëntor 2022, 19:14 Nga k.m.

Fermerët mendojnë se teknologjia është kyçe për

Fermerët kanë nevojë për mbështetjen e qeverisë për një përdorim më të gjerë të mjeteve digjitale, teksa bujqësia në Evropë dhe Afrikë përballen me trysninë mjedisore dhe ekonomike. Kjo doli në pah në një studim të ri të pavarur “Fermerët dhe Digjitalizimi”, nga Savanta ComRes dhe financuar nga Vodafone Group.

Mbi 600 fermerë në 13 vende të Evropës dhe Afrikë janë pyetur se ç’mendim kanë në lidhje me digjitalizimin e fermave të tyre, sfidat mjedisore me të cilat përballen dhe presionet aktuale gjeopolitike dhe shoqërore që po ndikojnë në zinxhirin e lëndëve të para dhe po rrisin kostot e pajisjeve e materialeve.

Fermerët mendojnë se teknologjia është kyçe për

Siç edhe pritej, ndryshimet klimatike qëndrojnë në krye të listës së kërcënimeve me të cilat përballen fermerët në Evropë dhe Afrikë. Thuajse të gjithë fermerët në Evropë (97%) u shprehën se ndryshimet klimatike po ndikojnë masivisht në qendrueshmërinë financiare të fermave. 

Teknologjia dhe ndërlidhja janë mjete të fuqishme për t’u përballur me këto sfida, kështu që është inkurajues fakti që studimi nxjerr në pah se fermerët janë duke i përdorur tashmë mjetet digjitale për të reduktuar përdorimin e plehrave kimike, ujit si dhe për të përmirësuar vlerat e tokës. Për më tepër, më shumë se dy të tretat e fermerëve në Evropë dhe Afrikë (89%) besojnë se teknologjia mund t’i ndihmojë
fermat të kenë sukses në të ardhmen. Madje 96% e fermerëve, sipas studimit, planifikojnë të investojnë më shumë në digjitalizimin e fermave të tyre në 12 muajt në vazhdim.

Fermerët mendojnë se teknologjia është kyçe për

Joakim Reiter, Drejtori i Çështjeve të Jashtme dhe Korporative në Vodafone Group, tha: Ky studim duhet lexuar si një kërkesë për ndihmë e fermerëve, të cilët po përballen me sfida të paprecedenta. Është jetike që si sektori publik, ashtu edhe ai privat, t’i sigurojnë këtij komuniteti akses në teknologjitë digjitale, informacion dhe trajnimin e nevojshëm për të zhvilluar bizneset e tyre. Në këtë mënyrë,
fermerët do të kenë akses në të dhëna të cilat u nevojiten për një bujqësi më efikase.

Dhe Vodafone ka bërë tashmë shumë në këtë drejtim. Në Afrikë, platforma digjitale Vodafone’s Connected Farmer rrit produktivitetin, të ardhurat dhe qendrueshmërinë e fermerëve të vegjël duke iu dhënë akses në informacione, lëndë të para, kredi dhe blerës. Kurse në Evropë, Smart Agriculture ka ndihmuar shumë fermerë të tjerë të ulin kostot dhe rrisin efikasitetin e fitimet. Një rast suksesi është edhe ai në Shqipëri, ku teknologjia e aplikuar në Uka Farm ka sjellë rezultate të jashtëzakonshme.

Vinod Kumar, Drejtori i Përgjithshmëri i Vodafone Business, tha: Nga puna me fermerët në të gjithë Evropën dhe Afrikën këto tetë vitet e fundit, ne kemi kuptuar se sa shumë sfidat e përmendura në studim rrezikojnë të ardhmen jo vetëm të fermave të tyre, por edhe të bujqësisë në përgjithësi. Duke ndihmuar fermerët të digjitalizojnë proceset e punës, ne po ndihmojmë në reduktimin e barrierave dhe po i ndihmojmë fermerët të ulin kostot e të rrisin prodhimet, për një të ardhme më të qendrueshme në industrinë bujqësore.

vodafone albania

Sondazh

Poll
Insights 4 Nëntor 2022, 08:39 Stavros Tzimas

BE-ja dhe “çarja” ballkanike

Kryeministri shqiptar Edi Rama dhe presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan Krerët e shteteve të Bashkimit Evropian dhe të Ballkanit Perënd...

Insights 2 Nëntor 2022, 16:40 Klodian Tomorri

Sistemi që po shemb veten

Klodian Tomorri Para pak kohësh një koleg, figurë e njohur në media, më pyeti se sa para mund të ketë Edi Rama. Sigurish...

Insights 30 Tetor 2022, 16:28 k.m.

Magjia e Dardhës

Foto e Ben Blushit Dardha ka të gjitha cilësitë për ta quajtur një fshat magjik. Ka ujë, ka ajër, ka lartësi, ka p...

Insights 24 Tetor 2022, 13:12 Edlira Çepani

Vjedhja e normalizuar si mënyrë jetese?

Vjedhja e normalizuar si menyre jetese? Keto kohe na kane mbytur raste te vjedhjeve flagrante neper media: 1. I pari ishte rasti i vjedhjes se ushqimev...

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre