LIVE UPDATES

bkh

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

108 vite drejtësi shqiptare! Puna ende vazhdon…BKH dhe Gjykata e Lartë ende s’është plotësuar, ndërkombëtarët japin - Aktualitet
LIVE UPDATES
Aktualitet

108 vite drejtësi shqiptare! Puna ende vazhdon…BKH dhe Gjykata e Lartë ende s’është plotësuar, ndërkombëtarët japin

10 Maj 2021, 14:54 Nga DOSJA
108 vite drejtësi shqiptare! Puna ende vazhdon…BKH dhe Gjykata e

TIRANË– Më 10 maj 1913, qeveria e Ismail Qemalit dekretoi “Kanunin e zhurisë”, si aktin e parë juridik për organizimin dhe funksionimin e sistemit juridik në shtetin e pavarur shqiptar. Që nga ajo ditë kanë kaluar 108 vite, por ende përkujtohet si një nga momentet më historike të shtetit shqiptar.

Por vitet e fundit, Dita Kombëtare e Drejtësisë na ka gjetur ndryshe; me ndërkombëtarë që monitorojnë çdo lëvizje të re dhe çdo operacion nga organet e reja të drejtësisë. Prej disa vitesh tashmë, Prokuroria e Gjykata e Krimeve të Rënda është shkrirë për të formuar një insitutucione krejt të reja: SPAK DHE GJKKO! Prokurorinë dhe Gjykatën e Posaçmë kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, që ende nuk kanë afirmuar rolin e tyre me një goditje të madhe.

Megjithatë ndërkombëtarët kërkojnë kohë, ndërsa premtojnë se jemi në rrugën e duhur për një drejtësi ta pavarur nga aktorë të ndryshim dhe mbi të gjitha nga politika. Nga ana tjetër, një nga “këmbëzat” e SPAK, BKH, ende nuk është ngritur si institucion. Prej më shumë se një viti, FBI-ja shqiptare kërkon agjentë që do të ndihmojnë prokurorët e SPAK për të vendosur para drejtësisë elementë kriminalë që ende nuk janë kapur.

Vetëm pak javë më parë, Aida Hajna, drejtuesja e këtij institucioni hapi sërish garën për agjentë të tjerë pasi ka ende vende bosh. Thirrjeve të BKH, iu bashkua edhe vetë ambasadorja amerikane në Shqipëri, Yuri Kim, por mesa duket ka ende hezitim për t’u bërë pjesë e garës. 

Dita Kombëtare e Drejtësisë, e gjeti Shqipërinë këtë vit me një Gjykatë Kushtetuese funksionale. Procesi i Vettingut, i cili ende vijon, la bosh insitutcionin më të lartë të drejtësisë. Prej dhjetorit, Kushtetuesja ka futut në rendin e saj të shqyrtimit “çështje të nxehta”, megjithatë ka ende punë para. Në kuorim mungojnë ende 3 anëtarë, të cilët duhet të caktohen nga Gjykata e Lartë, e cila ende nuk është funksionale.

Bashkë me BKH, edhe Gjykata e Lartë do të jetë sfida e re për të plotësuar të gjithë “puzzle-in” e drejtësisë në vend. Por, sipas ndërkombëtareve, do të duhet të presim edhe pak…

(k.m.dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

aktualitet aktualitet dita e drejtesise 2021 dita e drejtesise 2021

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN