LIVE UPDATES
Bota

FOTOT/ Sekuestrohet 200 kg kokainë e pastër, u gjet brenda kontejnerit me banane që zbarkoi në Itali, ishte nisur nga Ekuadori

Kontrolli i imtësishëm i disa kontejnerëve bëri të mundur gjetjen e lëndës narkotike, e ndarë në 180 blloqe të mbushura me shirit izolues dhe të mbështjellë, një truk i përdorur shpesh nga narkotikët për të ruajtur më mirë drogën dhe për të shmangur kontrollet teknike. 

14 Tetor 2022, 08:14 Nga F.M
FOTOT/ Sekuestrohet 200 kg kokainë e pastër, u gjet brenda kontejnerit
Livorno

ITALI- Dyqind kilogramë kokainë e pastër me origjinë nga Amerika e Jugut është sekuestruar në portin e Livornos nga zyrtarët e Departamentit të Kundër Mashtrimit të Doganës dhe nga policia financiare. Mediat italiane shkruajnë se koakina ishte transportuar nga Amerika e Jugut në Itali në dy kontejnerë frigoriferikë të ngarkuar me banane që ishin nisur një muaj më parë nga një port ekuadorian. 

Kontrolli i imtësishëm i disa kontejnerëve bëri të mundur gjetjen e lëndës narkotike, e ndarë në 180 blloqe të mbushura me shirit izolues dhe të mbështjellë, një truk i përdorur shpesh nga narkotikët për të ruajtur më mirë drogën dhe për të shmangur kontrollet teknike. 

Mirëpo, këto mjete nuk mjaftuan dhe falë mjeteve të përdorura nga dogana, si dhe kontrolleve manuale të mëvonshme, u gjet ngarkesa e madhe e drogës. Droga u asgjësua në inceneratorin e Arezzo-s. nëse do të dilte në treg do të kishte një vlerë prej 60 milionë eurosh, para që do të përfundonin në duart e krimit të organizuar. 

 “Sekuestrimi i përgjithshëm i kryer shënon një hap të mëtejshëm në favor të luftës kundër trafikut të drogës në territorin kombëtar dhe është rezultat i një aktiviteti kontrolli të përditshëm dhe metodik në terren, i kryer me kujdes në trafiku i mallrave hyrëse në portin e Livornos,”- thotë Agjencia e Financave dhe Doganave.

Ende nuk ka asnjë të arrestuar për ngarkesën e kapur.

200 kg ko

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë