LIVE UPDATES
Editorial

Forumi Rinor i burrave të vegjël

Mbyllja e votimit për kreun e Forumit Rinor të Partisë Demokratike, ashtu si dhe të gjitha proceset zgjedhore të të gjitha niveleve në Shqipëri, solli pas tij kontestime dhe publikim parregullsish.

4 Tetor 2022, 09:36 Nga Meri Lika
Forumi Rinor i burrave të vegjël
Meri Lika

Manipulimi i votës është një pjesë integrale e historisë politike në Shqipëri. Shpesh kisha menduar se ndoshta brezi i ri (lere pastaj po të shkojmë tek mendimi për brezin e ri të shkolluar në perëndim) do të kërkonte me ngulm që t’i largohej kësaj njolle të zezë dhe se do të përpiqej të ngrinte një sistem vlerash, meritash dhe vërtetësish, por me sa duket është kot ta ëndërrojmë ardhjen e kësaj dite.

Mbyllja e votimit për kreun e Forumit Rinor të Partisë Demokratike, ashtu si dhe të gjitha proceset zgjedhore të të gjitha niveleve në Shqipëri, solli pas tij kontestime dhe publikim parregullsish.

Dje në, MCN TV, në emisionin “Të paekspozuarit”, pasi u gjend përpara disa fakteve të cilat tregonin parregullsi në zgjedhje, sekretari i përgjithshëm i këtij forumi, i cili nuk e kishte më moshën për të qenë në atë forum, pranoi se në proces ka patur parregullsi.

Gjatë emisionit kishte shumë fakte që më bënë përshtypje, por disa prej tyre më bënë të humbas besimin se brezi i ri, i shkolluar në perëndim, do të ketë mendësi tjetër nga ajo që politika tridhjetë vjeçarë ka patur tek ne.

Fakti i parë ishte përjashtimi nga konkurrimi i disa kandidatëve me pretendimin se janë me status studentë.
Hulumtova pak dhe gjeta Statutin e kësaj organizate i cili në një nga nenet e tij, thotë tekstualisht si citoj:

“Anëtari i FRPD ka të drejtë:
Të zgjedhë dhe të zgjidhet në të gjitha organet e Forumit, përkatësisht në jo më pak se dy dhe katër muaj pas momentit të anëtarësimit.”

Pra të zgjedhë dhe të zgjidhet, pra TË ZGJIDHET, pa asnjë kusht, pa asnjë kufizim, mjafton të jetë anëtar i forumit më shumë se katër muaj
Kjo është parregullsia e parë e këtij procesi.

Sipas gjykimit tim, që në këtë moment, procesi e ka humbur besimin, procesi e ka humbur misionin, procesi kthehet në zgjedhje normale shqiptare të cilat edhe pse të pista mezi presin të quhen thjesht “të pranueshme”.

Një fakt tjetër, që u bë publik, ishte edhe votimi nga persona të cilët janë në moshë më të madhe se 35 vjeç, moshë e cila po sipas statutit, nuk mund të tejkalohet.

Përsëri statuti thekson:

“Në FRPD hyjnë shtetasit shqiptar të moshës 15-35 vjeç, që pranojnë statutin dhe programin e tij, që përmbushin detyrimet e Forumit dhe që nuk janë anëtarë të forumeve dhe partive të tjera politike.”

Mjaftojnë vetëm këto dy “parregullsi” për ta bërë procesin jo të rregullt dhe për të mos e konsideruar atë si një proces demokratik.

Një proces i parregullt zgjedhor, i kujtdo niveli qoftë, sipas mendimit tim, ka vetëm një emër, mashtrim zgjedhor.

Vendosa të shkruaj sot jo sepse më intereson FRPD-ja por më intereson se si do të jetë e ardhmja e politikës në Shqipëri dhe kur shikoj se edhe brezi i ri vazhdon me hijet e politikës së vjetër kuptoj se e ardhmja do të jetë akoma më e keqe se politika që po duam të lëmë pas.

Për mua nuk ka rëndësi nëse këto parregullsi e ndryshojnë apo jo rezultatin, për mua ka rëndësi që këto parregullsi e bëjnë pis procesin dhe se duhen marrë seriozisht si nga forumi ashtu edhe nga vetë PD-ja.

Të vjedhësh votat nuk do të thotë vetëm të blesh votuesit apo të blesh komisionerët, vjedhja e votës ose mashtrimi elektoral është edhe në rastet kur ndërtohen procedura të cilat duke shkelur rregullat dhe ligjet ndikojnë në devijimin e votës.

E sipas mendimit tim, nisur nga ato që kam parë, lexuar, e dëgjuar, zgjedhjet në FRPD e kanë devijuar votën.

Burrat dhe liderët e vërtetë njihen në vendimet që marrin, e nëse i zgjedhuri i FRPD-së, kërkon t’i shikojë problemet e zgjedhjeve si parregullsi normale atëherë me keqardhje mund të them se e ardhmja e tij politike do të përfundojë skutave dhe ai kurrë nuk do mund të jetë një lider.

meri lika editorial meri lika

Sondazh

Poll

Editorial 24 Shtator 2022, 14:33 Monitor

Dua të jetoj në Shqipëri!

Foto ilustruese Shqipëria është kthyer në një vend paradoksesh dhe i çudirave të mëdha, me raste, edhe qesharake...

Editorial 12 Shtator 2022, 16:32 Meri Lika

Lideri dhe ne

Meri Lika Para pak kohësh nisa të lexoj librin e Federico Finchelstein, historian argjentinas, “Nga fashizmi tek populizmi në histori&...

Editorial 12 Shtator 2022, 14:00 Blerton Abazi

Siguria e brishtë kibernetike në rajon

Blerton Abazi Pandemia Covidit-19 ka ndikuar edhe në sjelljet tona të përditshme, sidomos në përdorimin e shërbimeve digjital...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE