LIVE UPDATES
Editorial

“Kriza e demokracisë” në PD

Një demokraci e re nuk mund të mos jetë kaotike. Ka rryma që e tejkalojnë të drejtën, të tjerë që janë mësuar me komoditetin e drejtimit autoritar, që u garantonte pozicione të favorshme, të tjerë që duan të përfitojnë nga kaosi i përkohshëm. Këto janë dobësitë e demokracisë që duket sikur e dëmtojnë ambientin, por në fakt bëjnë të kundërtën.

4 Tetor 2022, 13:36 Nga Dosja.al
“Kriza e demokracisë” në PD
Sali Berisha dhe Besart Xhaferri

Nuk ka asgjë kundër Partisë Demokratike në polemikat apo edhe sherret që pasuan zgjedhjen e Kryetarit të Forumit Rinor. Duket herë si një vazhdim i debateve që lindën pas 9 shtatorit 2021 kur Basha pezulloi Berishën nga grupi parlamentar, herë si debatet e dikurshme në Partinë Socialiste, ato të kohës së Fatos Nanos që dilnin të gjitha në media.

Si një kantier i hapur, Partia Demokraike duket sikur është në kaos, pas sherreve publike të njerëzve të Foltores, akuzave për manipulime në zgjedhjet e FRPD dhe luftës brenda grupit parlamentar. Mediat proqeveritare mundohen ta fokusojnë debatin aty, ndërsa qeveria ka përveshur mëngët për grabitjet e kohës së krizës, ndërsa drejtuesit tradicionalë të Partisë Demokratike, të pamësuar me situata të tilla, mundohen ta mbyllin debatin brenda dyerve të selisë.

Në fakt pati shumë parregullsi në zgjedhjet e FRPD, edhe për shkak të nivelit të organizmit dhe kulturës demokratike brenda dhe jashtë Forumit. Ajo që nuk ndryshoi ishte fituesi. Besart Xhaferri dukej që ishte kandidati favorit në garë, jo vetëm për karrierën por edhe për aftësinë. Shkeljet që u denoncuan, më shumë shërbyen për të kuptuar se aty ka patur një garë të vërtetë, që zgjedhjet kanë nxitur të gjitha format e reagimit të kandidatëve dhe mbështetësve të tyre, edhe ato të paligjshmet. Kandidatët besonin tek fitorja, gara ishte bërë aq e nxehtë, sa rezultati zhgënjeu një pjesë të kandidatëve.

Këto zgjedhje, debatet në grupin parlamentar dhe sherret mediatike, tregojnë se Partia Demokratike, në prag të 32-vjetorit, po rikthehet tek demokracia e brendshme që humbi në 1992-shin. Nëse Berisha ka zhgënjyer me premtimet për protesta dhe presion ndaj qeverisë, ka mbajtur fjalën për një demokraci të bazuar tek vota.

Një demokraci e re nuk mund të mos jetë kaotike. Ka rryma që e tejkalojnë të drejtën, të tjerë që janë mësuar me komoditetin e drejtimit autoritar, që u garantonte pozicione të favorshme, të tjerë që duan të përfitojnë nga kaosi i përkohshëm. Këto janë dobësitë e demokracisë që duket sikur e dëmtojnë ambientin, por në fakt bëjnë të kundërtën. Për shkak të këtyre ngjarjeve aty ka transparencë, Berisha akuzohet siç nuk ka ndodhur kurrë më parë, kandidatët ankohen publikisht dhe institucionalisht, njerëzit ndihen pjesë, kanë peshë, edhe ata që humbasin, edhe ata që nuk janë fare anëtarë të PD-së, por që sot, mund të flasin për detajet e zgjedhjeve apo debateve të hapura për publikun.

Është rreziku i demokracisë, që kërcënon sot edhe qeveritë Perëndimore, të gjendura përballë një krize të shkaktuar nga Rusia autoritare. Qytetarët e lirë në Perëndim, nuk duan të paguajnë faturat e larta, një pjesë e madhe është kundër përfshirjes në luftën e Ukrainës, protestat kërcënojnë stabilitetin dhe Qeveritë. Perëndimi demokratik, në pamje të parë duket më i dobët se Rusia autoritare, që me gjithë humbjet e shumta dhe shtrëngimet ekonomike, nuk rrezikon destabilizimin.

Pushteti i Putinit është shtuar deri tek të rinjtë që rrezikojnë burgun nëse nuk pranojnë të rekrutohen, protestat nuk kanë asnjë ndikim në politikat qeveritare ndërsa shumica e oligarkëve mbështet Presidentin. Autokratët e vegjël të Perëndimit e shohin me admirim veprën e Putinit, populistët dhe viktimat e tyre, e marrin si shembull dhe mbajnë anën e tij.

Kontrasti mes kaosi të demokracisë në krizë dhe rendit të kontrolluar të autoritarizmit, është realitet në partitë shqiptare. Ndërsa të gjithë kanë marrë dylbitë dhe mikroskopët për të ndjekur PD-në, kanë harruar që në krahun tjetër, një parti autoritare, që i ka zhdukur zgjedhjet si procedurë, është duke qeverisur vendin, me të njëjtën mënyrë. Një parti e futur në xhepin e një njeriu, që përdoret si mjet ligjor për të mbajtur pushtetin personal, që sjell vendime personale dhe prodhon në fund një shtet personal, duket sikur nuk ka krizë, duket sikur nuk ka probleme.

Në fakt atje është kriza dhe problem i vendit, tek ajo tokë e shkretë që prodhon vetëm kaktuset uniforme sipas porosisë së pronarit. Në fund atje mbeten vetëm përfituesit, në fund të gjtihë zgjedhin të jetojnë në demokraci./Dosja.al

sali berisha besart xhaferri zgjedhjet ne frpd

Sondazh

Poll

Editorial 4 Tetor 2022, 09:36 Meri Lika

Forumi Rinor i burrave të vegjël

Meri Lika Manipulimi i votës është një pjesë integrale e historisë politike në Shqipëri. Shpesh kisha menduar se nd...

Editorial 24 Shtator 2022, 14:33 Monitor

Dua të jetoj në Shqipëri!

Foto ilustruese Shqipëria është kthyer në një vend paradoksesh dhe i çudirave të mëdha, me raste, edhe qesharake...

Editorial 12 Shtator 2022, 16:32 Meri Lika

Lideri dhe ne

Meri Lika Para pak kohësh nisa të lexoj librin e Federico Finchelstein, historian argjentinas, “Nga fashizmi tek populizmi në histori&...

Editorial 12 Shtator 2022, 14:00 Blerton Abazi

Siguria e brishtë kibernetike në rajon

Blerton Abazi Pandemia Covidit-19 ka ndikuar edhe në sjelljet tona të përditshme, sidomos në përdorimin e shërbimeve digjital...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE