LIVE UPDATES
Editorial

Kryeministri informal

Psikologët shpesh na paralajmërojnë se të korruptuarit e kanë të vështirë të përballen me kritikat, se reagojnë me zemërim kur nuk trajtohen në mënyrë të veçantë, se kanë probleme të vazhdueshme ndërpersonale dhe vështirësi në rregullimin e emocioneve të tyre dhe për këtë arsye vuajnë nga stresi dhe depresioni, duken të vendosur, por ata jetojnë me frikë të përhershme vetëm nga një ditë, nga dita kur do t’iu ikë pushteti.

8 Shkurt 2023, 10:04 Nga Meri Lika
Kryeministri informal
Meri Lika

Kishim dëgjuar për ekonomi informale, për biznes informal, për ndërtesa informale por asnjëherë nuk kishim dëgjuar për këshilltar informal. Skandalet e qeverisë, që nga karriget e niveleve më të ulëta të shtetit e deri në mejhanet më të mëdha të pushtetit, më sjellin në mendje një thënie të Papa Franceskut se korrupsioni është një sëmundje. 

Ndoshta Papa e ka thënë këtë duke menduar se profili psikologjik i të korruptuarve është narcisist, pra një çrregullim personaliteti i cili konsiston në atë që personi ka një sens të lartë vetëvlerësimi ose ndoshta e ka thënë duke menduar se ata janë informal në politikë. Duhet patjetër të kenë diçka ndryshe nga ne njerëzit e zakonshëm, në mendjen e politikanëve të korruptuar që nuk ndiejnë as më të voglin shqetësim apo ndjenjë turpi, kur vjedhin fondet publike, kur korruptojnë ambasadorë apo deri edhe FBI-sta. Patjetër që Papa, kur ka folur për sëmundje, ka pasur parasysh se këta informalët narcizitë janë egoistë, ata luftojnë të imponojnë fuqinë ose autoritetin e tyre për përfitime individuale, kërkojnë me padurim privilegje mbi të tjerët, ndihen të lumtur kur admirohen dhe njihen në grupin në të cilin veprojnë, kërkojnë të njihen si njerëz me cilësi superiore të cilët të tjerët as në ëndërr nuk i kanë menduar dhe me aftësinë për të ndikuar dhe për të zgjidhur probleme kombëtare madje edhe ndërkombëtare.

Ata monopolizojnë fjalën dhe e centralizojnë shumë pushtetin sepse mendojnë se vetëm kështu do të bëhet hermetizimi i aktivitetit të tyre në arritjen e qëllimit. Ata i zgjedhin bashkëpunëtorët mes njerëzve që nuk kundërshtojnë pikëpamjet e tyre, mes atyre që thonë gjithmonë po për të mos u konfliktuar me shefin dhe që në mëndjen e tyre e kanë idealizuar këtë të fundit si të vetmin njeri të duhur.

Informalët e politikës sapo ngjiten në pushtet kur mbjellin një pemë reklamojnë si rrjedhim të saj një program mirëqenieje mbarëkombëtare, nëse ndihmojnë fermerin me ndonjë kacidhe rimbursimi për karburantin, thonë se po zhvillojnë një program mbarëkombëtar të sovranitetit ushqimor kombëtar, kur betonizojnë qytetet thonë se ndikojnë në zvogëlimin e ngrohjes globale sepse ulet trafiku, rritin borxhin e shtetit tej kufijvë të përballueshëm nga ekonomia dhe thonë se kanë rifituar besimin te organizatat ndërkombëtare të kreditit. Ata shpenzojnë paratë e buzhetit për të promovuar një imazh të qeverisjes së mirë ku dhe aferat më korruptive i shfaqin si suksese duke na bindur se po “inçenerojnë” të këqijat e qeverive paraardhëse.

Psikologët shpesh na paralajmërojnë se të korruptuarit e kanë të vështirë të përballen me kritikat, se reagojnë me zemërim kur nuk trajtohen në mënyrë të veçantë, se kanë probleme të vazhdueshme ndërpersonale dhe vështirësi në rregullimin e emocioneve të tyre dhe për këtë arsye vuajnë nga stresi dhe depresioni, duken të vendosur, por ata jetojnë me frikë të përhershme vetëm nga një ditë, nga dita kur do t’iu ikë pushteti.

Papa dhe psikologët patjetër e kanë konsideruar si sëmundje sepse korrupsioni bëhet varësi, madje specialistët e neuroshkencës thonë se të korruptuarit "drogohen" me sjelljen e tyre. Shumë studiues kanë treguar se imazhet e brendshme të të korruptuarve janë të ngjashme me ato të dikujt që konsumon një drogë. Sipas tyre korrupsioni njësoj si droga, bëhet progresiv; fillon me pak dhe mbaron me shumë, fillimisht bëhet në periudha kohore të gjata dhe më pas shkurtohen afatet.

Mendoj se kjo shpjegon pse në mandatin e tretë, kryeministrin tonë informal po e mbysin skandalet e korrupsionit, sepse është përfshirë tek nxitimi i korrupsionit progresiv.

Sëmundja e korrupsionit nuk kurohet, por kontrollohet. Trajtimi për pacientin e korruptuar është një legjislacion i rreptë që heton, ndjek penalisht dhe ndëshkon e nëse as këto nuk funksionojnë, siç në Shqipëri po ndodh rëndom, atëherë kryministri informal mbahet nën kontroll me votë, e cila e flak nga karrigia e pushtetit për të kthyer formalitetin./Dosja.al

editorial nga meri lika meri lika

Sondazh

Poll
Editorial 3 Shkurt 2023, 20:23 Ditmir Bushati

Çfarë presim nga 2023?

Ditmir Bushati Viti që shkoi u dominua nga agresioni i Rusisë kundër Ukrainës. Pritshmëritë fillestare të Putinit p&eum...

Editorial 3 Shkurt 2023, 09:11 Meri Lika

Sudoku Qeveritar

Meri Lika Shpesh e kam luajtur dhe vazhdoj ta luaj lojën puzzle Sudoku. Objektivi i lojës  është të mbushë një rrje...

Editorial 26 Janar 2023, 17:07 Meri Lika

Yuri, Yuri, si më dëgjon? Marrje!

Meri Lika Tani që po shkruaj, jam e ulur në një lëndinë të gjelbërur, sepse që prej vitit 2021, sipas këshill...

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave