LIVE UPDATES
Editorial

Mungesa në Kuvend - provë e fajësisë së Edi Ramës

Me vështirësitë në artikulim dhe me njohjen modeste të rregullores, Lindita Nikolla, nuk arriti të bëhej barrikadë për shefin, megjithëse iu turr me guxim kamikazeje rregullores, ligjeve dhe Kushtetutës.

2 Shkurt 2023, 12:58 Nga Dosja.al
Mungesa në Kuvend - provë e fajësisë së Edi Ramës
Seanca plenare

Pranimi i kërkesës për interpelancë urgjente, ishte i pabesueshëm. Dhe ashtu mbeti. Edi Rama vendosi të bënte një lojë, për të kaluar skandalin ku është përfshirë. Vendosi të shpërdorojë Elisën dhe Linditën për t'ju shmangur llogaridhënies, të shkelë çdo standart dhe të shtojë mjegullën.

Kryeministri nuk e pa të arsyeshme t'i shpjegojë publikut pozicionin e tij, rrethanat që e kanë takuar më ish- drejtuesin e FBI, arsyet pse e nga shtatori i 2017, deri në prill 2018, kur u hap hetimi kundër Nik Muzin për "financimet ruse të PD-së", e ka takuar të paktën 1 herë në muaj McGonigal.

Bisedat që ka bërë me të rreth zhvillimeve në Shqipëri, dijeninë apo mosdijeninë për marrëdhëniet financiare të Agron Nezës me ish - drejtuesin e FBi, financimet që këshilltari i tij special ka bërë në mënyrë të paligjshme për hetimin e çështjes, dijeninë për largimin e Jurimex dhe zëvendësimin me Transoil, të lidhur ngushtë, jo vetëm me McGonigal, por me kompaninë ruse Gazprom dhe me Kompaninë serbe NIS. Në vend të këtyre hodhi një shashkë nga zyra.

Më një postim në Twitter, që i ngjante deklarimit "i pafajshëm" që McGonigal bëri përpara Gjykatës së Washingtonit, Kryeministri vendosi të shijojë nga ekrani degradimin e Kuvendit, që të bën nostalgjik për kohën kur e drejtonte Jozefina Topalli. Me vështirësitë në artikulim dhe me njohjen modeste të rregullores, Lindita Nikolla, nuk arriti të bëhej barrikadë për shefin, megjithëse iu turr me guxim kamikazeje rregullores, ligjeve dhe Kushtetutës.

Taulantit i duhej të hiqte dorë nga takti dhe ta merrte vetë drejtimin e seancës për ta mbyllur sa më shpejt turpërimin që Kryeministri , me mungesën e tij, ua shkarkoi të vetëve. Elisa u detyrua t'i lexonte në celular replikat e parafabrikuara nga shefi, ndërsa Gazmend Bardhi, i përjashtuar nga seanca, vazhdonte të qëndronte në qendër të sallës. As gardistët nuk e gjetën fuqinë morale për ta nxjerrë nga salla.

Kështu degradoi Kuvendi, që edhe më parë ishte shndërruar në lodrën e Edi Ramës, në shembullin e mohimit të opozitës, të rrënimit të demokracisë, të pazareve okulte tipike të Rilindjes. Kështu mbeti publiku i painformuar për një aferë alarmuese të korruptimit të një drejtuesi të lartë të FBI-së nga Shqipëria. Kishte vetëm një argument që Edi Rama e dhuroi me bujari në shërbim të çështjes; mungesa e tij.

Karrigia bosh e Kryeministrit, tregonte më shumë se raporti i Prokurorit amerikan, urrejtjen e tij për opozitën, frikën e tij nga llogaridhënia, alergjinë nga mendimi kundër, padurimin ndaj kontrollit të garantuar me Kushtetutë. Ajo mungesë shpjegon më shumë se 14 herët e përmendura në raportin e Prokurorit, se Kryeministri i Shqipërisë nuk jeton dot me opozitë, se ai është i gatshëm të sakrifikojë gjithcka dhe gjithkënd për ta asgjësuar atë, të korruptojë gjithcka dhe gjithkënd për ta anatemuar dhe përcarë.

Mungesa e tij në seancë i konfirmoi të gjitha akuzat. Megjithëse vazhdon të vetëdeklarohet i pafajshëm në Twitter, Edi Rama i ka pranuar akuzat dhe po pret procesin. Çdo gjë tjetër përveç mungesës dhe heshtjes, mund të përdoret kundër tij.

Pyetja që mbetet pas një seance të turpshme dhe një Parlamenti të degraduar dhe të dalë jashtë funksionit, është: Si do të vazhdojë funksionimi institucional i vendit? Ndërkohë që opozita, ajo e Berishës, po edhe kjo e Bashës, është e përjashtuar nga kontrolli i qeverisë, i mohohet e drejta e fjalës, e interpelancës, e mocionit me debat, ndërkohë që Kryeministri i kapur në flagrancë është bërë më i egër për të mbrojtur pushtetin e diskretituar, nuk mund të ketë më jetë normale politike. është e qartë tashmë se beteja është me një regjim të aftë për të bërë gjithçka për të mbajtur veten./Dosja.al

edi rama seance plenare 2 shkurt 2023

Sondazh

Poll
Editorial 26 Janar 2023, 17:07 Meri Lika

Yuri, Yuri, si më dëgjon? Marrje!

Meri Lika Tani që po shkruaj, jam e ulur në një lëndinë të gjelbërur, sepse që prej vitit 2021, sipas këshill...

Editorial 25 Janar 2023, 10:13 Meri Lika

Të përmbytesh nga shiu i korrupsionit

Meri Lika Përfshirja e kryeministrit tonë në skandalin e fundit me ish zyrtarin e FBI-së, nxorri të vërtetën lakuriqe, s...

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave